Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-265/08/RSz
z 18 czerwca 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-265/08/RSz
Data
2008.06.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
składnik majątkowy
towar używany


Istota interpretacji
zwolnienie od podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży przez podatnika używanych składników majątku



Wniosek ORD-IN 792 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. S., przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2008r. (data wpływu 18 marca 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży przez podatnika używanych składników majątku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży przez podatnika używanych składników majątku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 5 stycznia 2006r. Wnioskodawca nabył przedsiębiorstwo "S." S.A. w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego jako:

  1. zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych,
  2. prawo używania nazwy przedsiębiorstwa,
  3. wszystkie surowce, materiały, wyroby i towary,
  4. maszyny, urządzenia, wszystkie inne rzeczy ruchome, prawa do programów komputerowych,
  5. własnościowe spółdzielcze prawo do dwóch lokali mieszkaniowych,
  6. wierzytelności obejmujące zarówno główne jak i związane z nimi wszelkie wierzytelności uboczne istniejące na dzień zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa,
  7. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości, ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z określonych stosunków prawnych,
  8. koncesje, licencje i zezwolenia,
  9. patenty, znak towarowy i inne prawa własności przemysłowej,
  10. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemniceprzedsiębiorstwa, dokumenty i umowy związane z prowadzeniem działalnościgospodarczej,

przy czym jednocześnie przyjmując za podstawę unormowanie art. 551 Kodeksu cywilnego - strony wyłączają z przedmiotowego zakresu niniejszej czynności prawnej tzn. niniejszej umowy sprzedaży mającej za przedmiot wyżej opisane przedsiębiorstwo następujące składniki:

  1. papiery wartościowe,
  2. gotówkę w kasie i na kontach bankowych,
  3. wszelkie nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntu i własności budynków, budowli, urządzeń trwale związanych z gruntem sprzedającej Spółki z przeniesieniem na kupującego wszystkich zobowiązań i obciążeń cywilnoprawnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Od umowy sprzedaży Spółka kupująca zapłaciła:

  1. podatek od czynności cywilnoprawnych,
  2. taksę notarialną,
  3. podatek od taksy notarialnej.

Spółka sprzedająca przedsiębiorstwo prowadzi działalność o innym charakterze działalności.Spółka, która nabyła przedsiębiorstwo od dnia 5 stycznia 2006r. prowadzi działalność nabytego przedsiębiorstwa, sprzedaż towarów i materiałów jest opodatkowana i nabyte materiały, towary (zespół składników majątkowych) służą działalności opodatkowanej.We wrześniu 2007 roku Spółka sprzedała składnik majątku, który był używany w działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy używane przez Wnioskodawcę środki trwałe, których nabycie nie uprawniało do odliczenia podatku naliczonego (z uwagi na nabycie przedsiębiorstwa na podstawie aktu notarialnego) uprawnia go do zwolnienia z podatku od towarów i usług przy ich sprzedaży...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż używanych środków trwałych w sytuacji, gdy nabycie nie uprawniało do odliczenia podatku naliczonego z uwagi na nabycie przedsiębiorstwa zgodne z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, korzysta ze zwolnienia od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10 pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, stanowi, że przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonał sprzedaży składnika majątku, przy zakupie którego nie przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony i okres używania go przez Wnioskodawcę przekroczył pół roku.

Należy zauważyć, iż tut. organ, dla celów niniejszej interpretacji, przyjął, iż ww. składnikiem majątku nie jest budynek, budowla czy też ich część, gdyż jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, strony wyłączyły z umowy sprzedaży mającej za przedmiot opisane tam przedsiębiorstwo, następujące składniki:

  1. papiery wartościowe,
  2. gotówkę w kasie i na kontach bankowych,
  3. wszelkie nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntu i własności budynków, budowli, urządzeń trwale związanych z gruntem sprzedającej Spółki z przeniesieniem na kupującego wszystkich zobowiązań i obciążeń cywilnoprawnych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

W konsekwencji nie ma tu zastosowania przepis art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

W związku z tym przedmiotowa sprzedaż może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, ponieważ zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym dotyczy zbycia przez podatnika podatku VAT składnika majątku:

  • który był przez niego używany co najmniej przez pół roku, czyli spełnia definicję towaru używanego w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, oraz
  • przy jego nabyciu nie przysługiwało zbywcy prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ zauważa, iż nie jest przedmiotem niniejszej interpretacji ocena czy opisana w stanie faktycznym transakcja z dnia 5 stycznia 2006r. była transakcją zbycia (nabycia) przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55#61446; Kodeksu cywilnego wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Dla celów niniejszej interpretacji przyjęto stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, tj. uznano, iż nabycie środków trwałych, będących przedmiotem niniejszego wniosku, nastąpiło bez prawa do odliczenia z uwagi na fakt, że stanowiły one część składową, nabytego w dniu 5 stycznia 2006r., przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku–Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj