Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-666/08/IL
z 19 września 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-666/08/IL
Data
2008.09.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
podział majątku
sprzedaż majątku


Istota interpretacji
Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy Wnioskodawczyni posiada uprawnienia do skorzystania z „ulgi meldunkowej”?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2008 roku (data wpływu 23 czerwca 2008 r.), uzupełnionym w dniu 11 sierpnia 2008 r. – data stempla pocztowego (wpływ dnia 14 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe, jednakże z innych powodów niż wskazano we wniosku.


UZASADNIENIE


W dniu 23 czerwca 2008 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

Pismem z dnia 28 lipca 2008 r. Nr ITPB2/415-666/08/IL wezwano Panią do usunięcia braków formalnych złożonego wniosku. Braki wykazane w wezwaniu uzupełniono w dniu 11 sierpnia 2008 r. (data stempla pocztowego).


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące stan faktyczny.


W dniu 29 sierpnia 2007 r. na podstawie aktu notarialnego sprzedała Pani budynek mieszkalny. Przedmiotowy budynek nabyła Pani wspólnie z mężem w dniu 7 kwietnia 1992 r. W budynku tym była Pani zameldowana na pobyt stały od 5 sierpnia 1992 r. tj. 15 lat. W dniu 26 lutego 2004 r. nastąpiło rozwiązanie małżeństwa. Następnie na podstawie wyroku Sądu Rejonowego z dnia 29 maja 2006 r. nastąpił podział majątku wspólnego. W wyniku tego podziału otrzymała Pani na wyłączną własność ww. nieruchomość oraz 20.000 zł. Przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości przeznaczyła Pani na zakup i remont kapitalny lokalu mieszkalnego. Wartość otrzymanej nieruchomości odpowiadała udziałowi jaki przysługiwał Pani w majątku dorobkowym małżeńskim.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych...

Czy posiada Pani uprawnienia do skorzystania z „ulgi meldunkowej”...


Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości podlega zwolnieniu od podatku dochodowego i może ona skorzystać z „ulgi meldunkowej”, ponieważ spełnia wszystkie warunki tj. zameldowanie w sprzedanej nieruchomości przez okres 15 lat. W związku z tym, iż wartość otrzymanej nieruchomości nie przekracza udziału w majątku dorobkowym małżeńskim to za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości należy przyjąć datę nabycia tej nieruchomości w czasie trwania małżeństwa.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe, jednakże z innych powodów niż wskazano we wniosku.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-d) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:


  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy


  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie a w przypadku innych rzeczy pół roku licząc od końca miesiąca w którym nastąpiło nabycie.


Z analizy wniosku wynika, że nabycie przez Panią udziału w nieruchomości nastąpiło w dniu 7 kwietnia 1992 r. tj. w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej. Następnie w wyniku podziału majątku wspólnego (wyrok Sądu Rejonowego z dnia 29 maja 2006 r.) otrzymała Pani na wyłączną własność ww. nieruchomość oraz 20.000 zł. Wartość otrzymanej nieruchomości nie przekraczała udziału jaki przysługiwał Pani w majątku dorobkowym małżeńskim.

W tej sytuacji za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć dzień 7 kwietnia 1992 r. tj. dzień nabycia jej przez Panią i małżonka do majątku wspólnego w czasie trwania związku małżeńskiego.

Wobec powyższego bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, winien zatem być liczony od końca 1992 roku. Termin ten upłynął więc z dniem 31 grudnia 1997 r.

Reasumując, w związku z tym, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpiła w dniu 29 sierpnia 2007 r. tj. po upływie pięcioletniego terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pochodzące ze sprzedaży tej nieruchomości nie stanowią przychodu w rozumieniu ww. ustawy. W konsekwencji, nie ma Pani też obowiązku zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj