Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1348/08-5/MP
z 8 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1348/08-5/MP
Data
2008.10.08



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
prawo do odliczenia
świadczenie usług
termin odliczenia podatku od towarów i usług
usługi najmu


Istota interpretacji
W przypadku usług najmu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup ww. usług powstaje na podstawie ogólnej zasady, uregulowanej w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług. tj. w rozliczeniu za okres w którym usługobiorca otrzymał fakturę. Jeżeli nie dokona odliczenia w tym okresie, może skorzystać z odliczenia w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w terminie określonym w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy – wynikające z art. 86 ust. 12 wskazanej ustawy – nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.



Wniosek ORD-IN 533 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 09 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej z tytułu najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej z tytułu najmu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem jego działalności jest:

  • nabywanie nieruchomości gruntowych położonych w Polsce,
  • wybudowanie na zakupionych gruntach hal z przeznaczeniem na cele magazynowe i produkcyjne,
  • świadczenie usług najmu powierzchni magazynowych i produkcyjnych w wybudowanych halach na rzecz podmiotów gospodarczych krajowych i zagranicznych lub oddziałów tych podmiotów.

Spółka zamierza świadczone usługi najmu rozliczać w następujący sposób:

Zgodnie z zawartymi z najemcami umowami, okresem rozliczeniowym dla najemców będzie okres kwartału rozumianego jako trzy kolejno po sobie następujące miesiące, licząc że pierwszy kwartał rozpoczyna się w miesiącu styczniu. Czynsz za każdy okres najmu będzie płatny z góry, w terminie do 10 dnia ostatniego miesiąca kwartału (okresu rozliczeniowego). Dla potrzeb przykładów przedstawionych poniżej przyjęto jako kwartał okres : styczeń – marzec.

Z tytułu świadczonych usług najmu Spółka będzie wystawiać najemcom faktury VAT, przy czym faktury będą wystawiane 3. dnia pierwszego miesiąca kwartału, a następnie będą przesyłane drogą pocztową najemcom. Wcześniejszy termin wystawiania faktur ma na celu umożliwienie wywiązywania się najemców z obowiązku terminowej zapłaty czynszu, ponieważ siedziby niektórych najemców znajdują się w różnych województwach lub krajach.

Należy nadmienić, że wobec wszystkich najemców będą stosowane takie same zasady rozliczania z tytułu świadczonych usług najmu. Spółka składa we właściwym Urzędzie Skarbowym deklaracje VAT-7 miesięcznie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  • w rozliczeniu za jaki miesiąc nabywca usługi najmu, który otrzymał fakturę w pierwszym miesiącu okresu rozliczeniowego może dokonać odliczenia podatku naliczonego zawartego w tej fakturze z uwzględnieniem przypadku:
  1. nabywca usługi do dnia terminu płatności określonego w umowie nie dokonał zapłaty,
  2. nabywca dokonał zapłaty w miesiącu wcześniejszym niż miesiąc na który przypada termin płatności
  3. w sytuacji wystawienia faktury niezgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. i w przypadku gdy nabywca nie dokona przed terminem płatności zapłaty – z uwzględnieniem sytuacji gdy obowiązek podatkowy powstanie po stronie świadczącego usługę w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego,
  4. w sytuacji jak w pkt. c) – z uwzględnieniem sytuacji gdy świadczący usługę zobowiązany jest do zapłaty podatku wykazanego w wystawionej przedwcześnie fakturze.

Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.

Z brzmienia art. 86 ust. 11 wynika, że podatnik może dokonać odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymał fakturę albo w miesiącu następnym. W przypadku otrzymania faktury potwierdzającej nabycie towarów i usług przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi – art. 86 ust. 12 ustawy.

Powyższa zasada nie dotyczy jednak przypadków, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11.

Zdaniem Wnioskodawcy, sformułowanie użyte przez ustawodawcę z art. 86 ust. 12 przesądza o tym, że z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie usługi najmu podatnik może skorzystać w miesiącu, w którym postał obowiązek podatkowy. A zatem w sytuacji opisanej we wniosku prawo to będzie przysługiwać z uwzględnieniem stanowiska spółki odnośnie daty rozpoznania momentu powstania obowiązku podatkowego:

  1. w rozliczeniu za miesiąc, w którym przypada termin płatności na usługę najmu – tu; w marcu,
  2. w rozliczeniu za luty,
  3. w rozliczeniu za marzec,
  4. w przypadku, gdyby zastosowanie znalazł art. 108 ustawy, wówczas zdaniem Wnioskodawcy nabywca otrzymujący taką fakturę nigdy nie miałby prawa do dokonania odliczenia zawartego w niej podatku. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 2 podatek wykazany na fakturze przy zastosowaniu przepisu z art. 108 powoduje, że w przedmiotowej sytuacji nie mamy do czynienia z podatkiem naliczonym a jedynie z podatkiem wykazanym na fakturze co wyklucza prawo do odliczenia podatku z takiej faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Natomiast zgodnie z uregulowaniami art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach, otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Stosownie do art. 86 ust. 10 cyt. ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Przepis art. 86 ust. 12 ustawy o VAT uzależnia prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel bądź od wykonania usługi. Warunek ten jednak nie dotyczy czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, między innymi najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zmianami) w przypadkach, określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1 – 5 i 7 -11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.

O ile, stosownie do treści art. 353 Kodeksu cywilnego strony (swobodne ułożenie stosunku prawnego) strony umowy mogą zawrzeć postanowienie o przyjęciu kwartalnego okresu dla dokonywania rozliczeń w tytułu najmu, to termin do wystawienia faktur VAT z tytułu tych usług określony został ściśle w rozporządzeniu wykonawczym Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi najmu powierzchni magazynowych i produkcyjnych na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych. Zgodnie z zawartymi z najemcami umowami okresem rozliczeniowym dla najemców będzie okres kwartału rozumianego jako trzy kolejno po sobie następujące miesiące, licząc że pierwszy kwartał roku rozpoczyna się w styczniu. Czynsz na każdy okres najmu będzie płatny z góry w terminie do 10 dnia ostatniego miesiąca kwartału.

Z tytułu świadczonych usług najmu Wnioskodawca będzie wystawiać najemcom faktury 3. dnia pierwszego miesiąca kwartału.

Z powołanych powyżej przepisów prawa podatkowego wynika, iż w przypadku usług najmu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup ww. usług powstaje na podstawie ogólnej zasady, uregulowanej w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług. tj. w rozliczeniu za okres, w którym usługobiorca otrzymał fakturę. Jeżeli nie dokona on odliczenia w tym okresie, może skorzystać z odliczenia w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Powyższa zasada znajduje zastosowanie zarówno w przypadku przedstawionym w pkt a) zadanego przez Wnioskodawcę pytania tj. z sytuacji, gdy nabywca usługi do dnia terminu płatności określonego w umowie nie dokonał zapłaty oraz w przypadku przedstawionym w pkt b) tego pytania tj. w sytuacji, gdy nabywca dokonał zapłaty w miesiącu wcześniejszym niż miesiąc na który przypada termin płatności określony w umowie. Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego w terminie określonym w art. 86 ust. 10 i 11 ustawy – wynikające z art. 86 ust. 12 wskazanej ustawy – nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Ponieważ w przedstawionych przez Wnioskodawcę okolicznościach nie znajdą zastosowania ogólne przepisy regulujące moment powstania obowiązku podatkowego a termin do wystawienia faktur VAT z tytułu świadczonych usług najmu został ściśle określony w § 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r., udzielenie odpowiedzi na pytania postawione w pkt. c) i d) staje się bezprzedmiotowe.

Jednocześnie należy podkreślić, iż z uwagi na fakt, że występującym o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest Spółka, a zapytanie dotyczy usługobiorców świadczonych przez Spółkę usług, przedmiotowa interpretacja nie wywoła skutków określonych w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj