Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-582/08/MS
z 13 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-582/08/MS
Data
2008.10.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dopłata do kapitału
odsetki
udział


Istota interpretacji
Czy ewentualnie naliczone i wypłacone odsetki będą dla Spółki kosztem uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 889 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 02 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 09 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonych i wypłaconych odsetek od wniesionych dopłat do kapitału – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 lipca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonych i wypłaconych odsetek od wniesionych dopłat do kapitału.
Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 04 sierpnia 2008 r. wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. Biura w dniu 19 sierpnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z kapitałem podstawowym 50.000,- zł od 01 stycznia 2001 roku prowadzi działalność, posiada czterech wspólników, z których każdy posiada po 25% udziałów. Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne.
Początkowo działalność była prowadzona w budynku wynajmowanym od właściciela, którym była Gmina. W 2004 roku postanowiono budynek ten odkupić i w związku z tym Zgromadzenie Wspólników podjęło uchwałę w dniu 16 marca 2004 roku o wniesieniu dopłat do kapitału. Każdy ze wspólników dokonał wpłaty w wysokości 20.250,- zł. Umowa Spółki zobowiązuje wspólników „w sytuacjach uzasadnionych potrzebami gospodarczymi do wnoszenia dopłat do kapitału”.
Uchwała Zgromadzenia Wspólników określiła termin zwrotu dopłat na 02 kwietnia 2005 roku. Uchwała wspólników nic nie mówiła o ewentualnym oprocentowaniu wniesionych dopłat w przypadku nie zwrócenia ich w określonym terminie. W ewidencji księgowej dopłaty ujęto jako zobowiązanie wobec wspólników.
Począwszy od 2005 r. wspólnicy na Zgromadzeniu przedłużali podjętą uchwałą termin zwrotu dopłat o kolejny rok w dalszym ciągu nie mówiąc nic o naliczaniu oprocentowania.W 2008 r. – podczas podejmowania uchwał powstał problem o ewentualnej wypłacie naliczonych odsetek ustawowych w momencie zwrotu dopłat.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy ewentualnie naliczone i wypłacone odsetki będą dla Spółki kosztem uzyskania przychodu...

Zdaniem wnioskodawcy dopłaty wniesione przez wspólników zostały dokonane zgodnie z przepisami Kodeksu Spółek Handlowych (art. 177 – 179) oraz umową Spółki. Zwrot wniesionych dopłat dla Spółki nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1pkt 53 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj