Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-762/08/TJ
z 28 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-762/08/TJ
Data
2008.10.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
dom
nieruchomości
sprzedaż
wybudowanie


Istota interpretacji
Sprzedaż działek z wybudowanym budynkiem - zastosowanie przepisów ustawy.



Wniosek ORD-IN 836 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2008 r. (data wpływu 28 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości


  • jest prawidłowe, w zakresie dotyczącym opodatkowania przychodu ze sprzedaży działek nabytych w 1996 r. i 2006 r.
  • jest nieprawidłowe, w zakresie dotyczącym opodatkowania dochodu ze sprzedaży domu jednorodzinnego.


UZASADNIENIE


W dniu 28 lipca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 27 czerwca 1996 r. zakupił Pan na własne nazwisko dwie działki niezabudowane. 9 października 2006 r. zakupił Pan kolejną działkę niezabudowaną, przylegającą do wcześniej zakupionych. W dniu 4 kwietnia 2007 r. otrzymał Pan wraz z żoną decyzję o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę budynku jednorodzinnego na dwóch działkach – jednej z dwóch kupionych wcześniej i drugiej, zakupionej w późniejszym terminie. Nadal jest Pan właścicielem obu tych działek. Budynek jednorodzinny został już zbudowany i w chwili obecnej jest Pan w trakcie procedury oddawania go do użytku. Następnie zamierza Pan sprzedać wybudowany budynek oraz dwie działki, na których jest postawiony.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Jakie zasady opodatkowania podatkiem dochodowym będą obowiązywały w przypadku sprzedaży w 2008 r. budynku jednorodzinnego oraz dwóch działek...


Zdaniem Wnioskodawcy, z regulacji zawartej w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że przy ocenie, czy w przypadku zbycia nieruchomości powstaje przychód podlegający opodatkowaniu decydujące jest, czy od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, upłynęło 5 lat. Prawo własności wybudowanego budynku jest natomiast prawem ściśle związanym z prawem własności działek, czego efektem tworzą one jedną nieruchomość. Jednakże, biorąc pod uwagę różne terminy nabywania działek, okres, po upływie którego przychód ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu, liczyć należy odrębnie dla tych działek. Dlatego też w przedstawionej sytuacji:


  • od części przychodu ze sprzedaży, przypadającego na działkę zakupioną w 1996 r., obowiązek podatkowy nie powstanie, ponieważ od momentu nabycia upłynęło pięć lat, podatnikiem tego podatku będzie Wnioskodawca;
  • do części przychodu ze sprzedaży, przypadającego na działkę zakupioną w 2006 r., obowiązywać będą przepisy, zgodne ze stanem prawnym, obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., czyli powstanie obowiązek zapłaty 10% podatku zryczałtowanego, a podatnikiem tego podatku będzie Wnioskodawca;
  • od sprzedaży budynku jednorodzinnego, wybudowanego w 2008 r. – powstanie obowiązek zapłaty 19% podatku od dochodu, zgodnie z przepisami obowiązującymi po 1 stycznia 2007 r., a podatnikami tego podatku będą Wnioskodawca i jego żona.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe, w zakresie dotyczącym opodatkowania przychodu ze sprzedaży działek nabytych w 1996 r. i 2006 r. i nieprawidłowe, w zakresie dotyczącym opodatkowania dochodu ze sprzedaży domu jednorodzinnego.


W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, a także innych rzeczy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie

Ponieważ powołana ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji nieruchomości, sięgnąć należy do definicji nieruchomości zawartej w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zmianami), w szczególności do art. 46 § 1. Zgodnie z tym przepisem nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Sytuację taką przewidują przepisy o użytkowaniu wieczystym.

Budynki trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. Oznacza to, że własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki wybudowane na tym gruncie.

Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Zatem w sytuacji, gdy najpierw dochodzi do nabycia gruntu, a dopiero później – np. w następnym roku – wybudowany zostanie budynek, istotnym z podatkowego punktu widzenia jest moment nabycia gruntu.

Mając na uwadze powyższe zauważyć należy, iż w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy jest mowa tylko o sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości. Przepis ten nie rozdziela gruntu od budynku stanowiącego jego część składową. Nie wymienia ponadto sprzedaży budynku jako odrębnego źródła przychodu w podatku dochodowym. Nie można więc traktować, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak również kodeksu cywilnego, odrębnie sprzedaży gruntu oraz sprzedaży znajdującego się na nim budynku.

Wobec powyższego bieg terminu pięcioletniego, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie może być odrębnie liczony dla nabycia własności gruntu oraz dla wybudowanego na tym gruncie budynku, stanowiącego jego część składową. W niniejszej sprawie bieg tego terminu winien zatem być liczony od daty nabycia gruntu, tj. od roku 1996 r. i 2006 r., a co za tym idzie w przypadku sprzedaży działki zakupionej w 1996 r. nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, ze względu na upływ terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w 2006 r. zastosowanie znajdą przepisy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Oznacza to, że przychód ten opodatkowany będzie, stosownie do art. 28 ust. 2 podatkiem dochodowym od osób fizycznych, którego wysokość ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Natomiast data wybudowania na przedmiotowych działkach budynku nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od sposób fizycznych, z tytułu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia przedmiotowych nieruchomości.

Odnosząc się do kwestii podmiotu zobowiązanego do zapłaty podatku od przychodu z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości stwierdzić należy, ze jeżeli nieruchomości te zostały nabyte przez Pana do majątku osobistego, to będzie Pan jedynie zobowiązanym do zapłaty tego podatku. Jeżeli natomiast nieruchomości te nabyte zostały przez Pana (na Pana nazwisko) do majątku wspólnego, wówczas obowiązek zapłaty podatku ciążył będzie na Panu i małżonce po połowie.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj