Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-590/08/ZK
z 29 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-590/08/ZK
Data
2008.10.29


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek liniowy
radcowie prawni
świadczenie usług


Istota interpretacji
Czy radca prawny świadczący usługi pomocy prawnej na rzecz byłego pracodawcy może wybrać opodatkowanie dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, 19% podatkiem liniowym?



Wniosek ORD-IN 443 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana O., przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 30 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych przez radcę prawnego z pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów uzyskiwanych przez radcę prawnego z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 1 sierpnia 2004r. wnioskodawca zawarł umowę o pracę z Kancelarią Radców Prawnych spółka komandytowa. Zawarcie umowy związane było z uzyskaniem przez niego wpisu na listę aplikantów radcowskich w dniu 26 lipca 2004r. Na podstawie umowy o pracę został zatrudniony na stanowisku asystenta radcy prawnego. Do jego obowiązków należało zbieranie i opracowywanie materiałów dla: przygotowania opinii prawnych, umów cywilnoprawnych, pism procesowych oraz prowadzenia audytów i badań prawnych. Zakres obowiązków wnioskodawcy obejmował świadczenie prac pomocniczych dla radców prawnych, w tym w szczególności: kompletowanie i opracowywanie materiału normatywnego, archiwizacja i analiza orzecznictwa sądów polskich, przygotowanie innej dokumentacji na potrzeby pracodawcy. Ww. nie wykonywał obowiązków, które wykonuje radca prawny.
W dniu 14 lipca 2008r. uzyskał wpis na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych. W dniu 23 lipca 2008r. założył działalność gospodarcza w formie indywidualnej Kancelarii Radcy Prawnego w celu wykonywania zawodu radcy prawnego, która rozpocznie działalność z dniem 1 sierpnia 2008r. Wnioskodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę z dniem 31 lipca 2008r. oraz rozważa świadczenie usług pomocy prawnej jako radca prawny na rzecz Kancelarii Radców Prawnych spółka komandytowa, w formie umowy cywilnoprawnej. Przedmiot ewentualnych usług świadczonych przez wnioskodawcę na rzecz byłego pracodawcy będzie ściśle związany z zakresem wykonywania zawodu radcy prawnego i świadczenie pomocy prawnej na podstawie ustawy z 6 lipca 1982r. o radcach prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dopuszczalny jest wybór opodatkowania z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w 2008r., w kontekście planowanego świadczenia usług pomocy prawnej na podstawie ustawy o radcach prawnych na rzecz byłego pracodawcy...

Zdaniem wnioskodawcy, jest on uprawniony do wyboru opodatkowania na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo zamiaru świadczenia usług pomocy prawnej na podstawie ustawy o radcach prawnych na rzecz byłego pracodawcy.
Zgodnie z art. 9a ust. 3 ww. ustawy, podatnik nie może wybrać sposobu opodatkowania przewidzianego w art. 30c tej ustawy, jeśli uzyskuje przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy.
Zdaniem wnioskodawcy, zarówno treść umowy o pracę, jak również regulacje regulaminu aplikacji radcowskiej z dnia 10 czerwca 2006r. wskazują, że wnioskodawca nie będzie wykonywał na rzecz byłego pracodawcy czynności odpowiadających czynnościom wykonywanym na podstawie umowy o pracę. W umowie wyraźnie zostało zawarte odniesienie do aplikacji radcowskiej oraz wskazanie, że wnioskodawca jest zatrudniony jako asystent radcy prawnego i wykonuje czynności pomocnicze związane z opracowywaniem i zbieraniem materiałów dla celów sporządzenia opinii, pism procesowych, itp. Wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej zgodnie z przepisami ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lutego 1982r. Wykonywane czynności będą więc rodzajowo odmienne od czynności pomocniczych wykonywanych w ramach stosunku pracy.Wnioskodawca wskazuje, iż w podobnej sprawie zapadła korzystna interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 maja 2008r. sygn. IPPB1/415-205/08-4/MO.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
    - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.
Z powyższego wynika zatem, że możliwości wyboru sposobu opodatkowania określonego w art. 30c - według liniowej stawki 19%, zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy, w ramach stosunku pracy.
Ze złożonego wniosku wynika, iż czynności składające się na treść wykonywania zawodu radcy prawnego, a więc na przedmiot usług, które wnioskodawca zamierza świadczyć na rzecz byłego pracodawcy, nie odpowiadają czynnościom wykonywanym przez niego uprzednio w charakterze pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982r. o radcach prawnych (t. j. Dz. U. z 2002r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.) wykonywanie zawodu radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, z wyjątkiem występowania w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym i w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe. W myśl art. 6 ust. 1 tej ustawy, zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.
Natomiast celem aplikacji radcowskiej na podstawie art. 32 ust. 1 ww. ustawy, jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego.
Z powyższego wynika zatem, że zakres czynności wykonywanych przez wnioskodawcę w ramach aplikacji radcowskiej odbywanej w Kancelarii Radców Prawnych na podstawie umowy o pracę jest rozbieżny z zakresem czynności i usług, które zamierza świadczyć jako radca prawny na rzecz tej kancelarii.
Wobec powyższego, w przedstawionym przez wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec tego dochody uzyskiwane przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą w 2008 roku być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych..

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj