Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP3/443-748/08/BWo
z 28 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP3/443-748/08/BWo
Data
2008.10.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
stawki podatku


Istota interpretacji
Jaką stawką VAT powinny zostać opodatkowane wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz dostawa w kraju włókien sizalowych surowych?



Wniosek ORD-IN 481 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2008r. (data wpływu 30 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od towarów i usług w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów oraz dostawą w kraju włókien sizalowych surowych, zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 01.11.73-00.30 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2008r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku od towarów i usług w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów oraz dostawą w kraju włókien sizalowych surowych, zaklasyfikowanych do symbolu PKWiU 01.11.73-00.30.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy w kraju włókien sizalowych. Urząd Statystyczny w Łodzi – Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych w piśmie OK-5672 KW-1758/2008 z dnia 30 maja 2008 roku zaklasyfikował wyżej wymienione włókna jako:

  • Włókno sizalowe przygotowane do przędzenia (tj. zgrzeblone lub czesane) PKWiU 17.10.20-50.00 „włókna łykowe inne (łodygowe, liściowe, owocowe) przerobione, nieprzędzione; odpady i pakuły z tych włókien”;
  • Włókno sizalowe surowe PKWiU 01.11.73-00.30 „sizal i surowe włókna tekstylne”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jaką stawką VAT powinny zostać opodatkowane wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz dostawa w kraju włókien sizalowych surowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz dostawa w kraju włókien sizalowych surowych (PKWiU 01.11.73-00.30) powinny zostać opodatkowane stawką 3% jako wymienione w załączniku do ustawy z dnia 11 kwietnia 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług w poz. 1 (PKWiU ex. 01.11) zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlega:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (zwane dalej WNT), rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Zgodnie z art. 20 ust. 5 cyt. ustawy, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9. Natomiast w myśl ust. 6 tegoż artykułu, w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 11 kwietnia 2008r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 74, poz. 444) w okresie do dnia 31 grudnia 2010r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 3% w odniesieniu do czynności, o których mowa w art. 5 ustawy zmienianej w art. 1, których przedmiotem są towary wymienione w załączniku do ustawy, z wyłączeniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i eksportu towarów.

Pod pozycją nr 1 wykazu towarów opodatkowanych stawką podatku od towarów i usług w wysokości 3% (załącznik do ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług) ustawodawca objął preferencyjną stawką 3% towary zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 01.11 tj. zboża, ziemniaki, rośliny przemysłowe i produkty roślinne rolnictwa pozostałe - z wyłączeniem:

  1. arachidów (orzeszków ziemnych) (PKWiU 01.11.32),
  2. bawełny i odziarnionych produktów roślinnych dla przemysłu włókienniczego (PKWiU ex 01.11.7),
  3. kauczuku naturalnego (PKWiU 01.11.80),
  4. ziół suszonych sortowanych całych,
  5. roślin dla przemysłu perfumeryjnego i farmacji itp.(PKWiU ex 01.11.9).

Z powyższego wynika, iż bawełna i odziarnione produkty roślinne dla przemysłu włókienniczego zaklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 01.11.7 stanowią wyłączenie i nie korzystają z opodatkowania preferencyjną stawką podatku od towarów i usług 3%.Ww. towary zostały również wyłączone z opodatkowania 7% stawką podatku VAT co wynika wprost z poz. 1 Załącznika Nr 3 do ustawy, w związku z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT.

Z powołanego stanu prawnego wynika, iż opodatkowaniu na terytorium kraju podlega odpłatna dostawa oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie za wynagrodzeniem według stawek podatkowych obowiązujących dla danego towaru na terytorium kraju.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy w kraju włókien sizalowych surowych zaklasyfikowanych przez Urząd Statystyczny pod symbolem PKWiU 01.11.73-00.30 „Sizal i surowe włókna tekstylne”. W przepisach ustawy o podatku od towarów i usług jak również w przepisach wykonawczych do ww. ustawy ustawodawca nie przewidział zastosowania stawki preferencyjnej dla dostawy włókien sizalowych surowych sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 01.11.73-00.30. Zatem z powołanego powyżej stanu prawnego wynika, iż zarówno wewnątrzwspólnotowe nabycie przedmiotowych włókien jak i ich dostawa na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką podstawową 22%.

W związku z powyższym biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz powołany stan prawny stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w kwestii opodatkowania na terytorium kraju dostawy oraz wewnatrzwspólnotowego nabycia włókien sizalowych przygotowanych do przędzenia sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 17.10.20-50.00 zawarta została w odrębnym rozstrzygnięciu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj