Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-729/08/PS
z 17 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-729/08/PS
Data
2008.10.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
działalność artystyczna
działalność artystyczna
podatek dochodowy
podatek dochodowy
przychód z działalności wykonywanej osobiście
przychód z działalności wykonywanej osobiście
zaliczka na podatek
zaliczka na podatek
źródła przychodu
źródła przychodu


Istota interpretacji
Czy przychody osiągane ze sprzedaży rzeźb własnego autorstwa należy kwalifikować do przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, czy też pozarolniczej działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2008 r. (data wpływu 18 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania przychodów osiąganych ze sprzedaży rzeźb własnego autorstwa - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania przychodów osiąganych ze sprzedaży rzeźb własnego autorstwa.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca jest rencistą II grupy. Rzeźbienie stanowi od lat Jego hobby i terapię zajęciową. Utrzymuje się z renty. Posiada żonę i dwie córki. I choć żona ciągle pracuje, rodzina musi korzystać z zasiłków. W rzeźbieniu nabrał Pan wprawy i czasami udaje się Panu coś sprzedać. W styczniu wystąpił Pan z zapytaniem do Urzędu Skarbowego, czy musi na sprzedaż swoich prac zakładać działalność, czy też wystarczy umowa kupna-sprzedaży. W odpowiedzi otrzymał Pan postanowienie z dnia 14 grudnia 2005 r. Nr PD/415-71/05/R3 w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, którą wysłał Pan następnie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w celu dowiedzenia się, czy przy działalności wykonywanej osobiście musi Pan opłacać składki na ubezpieczenie społeczne od tej działalności. W odpowiedzi ZUS zalecił Panu niezwłoczne dostarczenie interpretacji dotyczącej wykonywanej działalności przez właściwy - w jego ocenie organ - tj. Naczelnika Urzędu Skarbowego. W konsekwencji wystąpił Pan z wnioskiem do tutejszego organu jako właściwego do dokonywania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Trudno Panu wskazać, kiedy sprzedał swoją pierwszą pracę, ale do dnia dzisiejszego są to kwoty jednostkowe z całą pewnością mieszczące się w kwocie wolnej od podatku. Pana rzeźby to w większości rękodzieła z drewna, zwierzęta, świątki, ptaki, postacie ludzkie. Choroba powoduje, że nie jest Pan w stanie podjąć "normalnej" pracy etatowej w celu dorobienia do skromnego budżetu domowego. Jeśli działalność artystyczna osobiście wykonywana musi być opłacana składkami, to będzie Pan musiał z niej zrezygnować, choć skromne pieniądze jakie Panu oferowano za figurki zachęcały Pana do pracy, która z kolei, jak wyżej wspomniano stała się przy Pana chorobie terapią zajęciową, sensem życia, "napędem" do przezwyciężania choroby i zarabianiem na potrzeby rodziny. Od interpretacji zależy, czy ZUS obciąży Pana składkami z tytułu działalności osobiście wykonywanej, którą jest Pana rzeźbienie.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w opisanej sytuacji prowadzenia działalności artystycznej osobiście wykonywanej wymagana jest rejestracja działalności w Urzędzie Skarbowym, czy wystarczy rozliczenie roczne i wystawianie na żądanie rachunków od sprzedanych rzeczy (rzeźb)...


Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli będzie wymagane założenie działalności, to pociągnie to za sobą opłacanie składek ZUS, na co Wnioskodawcy nie będzie stać. Rzeźbienie jest powolną, dość ciężką i co za tym idzie zwłaszcza przy Jego chorobie nieopłacalną pracą. Jednak jest terapią i jak wynika z treści wniosku – w opinii Wnioskodawcy – stanowi działalność wykonywaną osobiście.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wymienione wyżej wyłączenie w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania, a zatem dochody uzyskane ze sprzedaży obrazów własnego autorstwa podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 2 i 3 wyżej powołanej ustawy, źródłami przychodów są odpowiednio działalność wykonywana osobiście oraz pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 5a pkt 6, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:


  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych


  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Obowiązki podatkowe zależą zatem od okoliczności uzyskania przychodów, o których mowa w powołanych wyżej przepisach. W sytuacji, gdy wykonywanie działalności dokonywane jest przez podatnika w sposób ciągły i zorganizowany, we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, wówczas posiada znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wykonywanie rzeźb nie nosi znamion pozarolniczej działalności gospodarczej w świetle przytoczonej powyżej ustawowej definicji, nie wypełniając wszystkich jej przesłanek. Wnioskodawca wykonuje rzeźby niewątpliwie we własnym imieniu i na własny rachunek, można też uznać, że w sposób ciągły (powtarzalny i stały). Nie jest jednak spełnione - niezbędne do uznania wykonywania rzeźb za prowadzenie działalności gospodarczej - kryterium zorganizowania w ramach podmiotu określonego administracyjnoprawnie, uczestniczącego w obrocie gospodarczym. W związku z powyższym wykonywanie rzeźb przez Wnioskodawcę należy traktować jako osobiste wykonywanie działalności artystycznej, które nie następuje w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, a przychody uzyskane z tytułu sprzedaży rzeźb stanowią, w myśl art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z działalności wykonywanej osobiście, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2. Działalność wykonywana osobiście nie wymaga zarejestrowania we właściwym urzędzie skarbowym.

Na podstawie art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3a. Zgodnie z tym przepisem podatnicy są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8. Podatnicy, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów, uzyskali przychody m.in. ze źródeł przychodów od których samodzielnie byli obowiązani opłacać zaliczki na podatek, składają zeznanie na formularzu PIT-36. W tym samym terminie, stosownie do art. 45 ust. 4 pkt 1 ustawy, podatnicy są obowiązani wpłacić różnicę między podatkiem należnym wynikającym z zeznania a sumą należnych za dany rok zaliczek, w tym również zaliczek pobranych przez płatników.

Reasumując, wykonywanie i sprzedaż rzeźb przez Wnioskodawcę nie nosi znamion pozarolniczej działalności gospodarczej, a przychody uzyskiwanego z tego tytułu stanowią w myśl art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, tj. ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2.

Należy zaznaczyć, że powołane we wniosku pismo organu podatkowego zostało wydane w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Należy jednak podkreślić, iż niniejsza interpretacja została wydana na wniosek Pana z dnia 15 lipca 2008 r. i zgodnie z nim dotyczy wyłącznie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W części D.2 poz. 38 i D.3 poz. 45 tego wniosku wskazano bowiem jednoznacznie, iż przedmiotem interpretacji mają być przepisy art. 10 ust. 1 pkt 2 i art. 13 tej ustawy. Uwzględniając powyższe, interpretacja niniejsza rozstrzyga wyłącznie kwestię zakwalifikowania osiągniętych dochodów do źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast chcąc uzyskać interpretację dotyczącą innych przepisów prawa podatkowego, np. w zakresie dokumentowania sprzedaży rzeźb bądź rejestracji dla potrzeb innych podatków, powinien Pan wystąpić z odrębnym i jednoznacznie sformułowanym wnioskiem o jej udzielenie.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, że niniejsza interpretacja nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87 – 100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj