Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-622/08/BK
z 13 października 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-622/08/BK
Data
2008.10.13


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
emisja akcji
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
1. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wydatków poniesionych w związku z emisją akcji i wejściem na New Connect – zgodnie z art. 86 ust. 1-2, w związku z art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
2. Czy odpowiedź na powyższe pytanie znajdzie analogiczne zastosowanie w sytuacji, gdy Spółka podejmie emisję akcji celem wprowadzenia jej na giełdę?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 roku w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2008 r. (data wpływu 14 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z emisją akcji – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14 lipca 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesienie wydatków związanych z emisją akcji.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka ma zamiar zrealizować ofertę publiczną sprzedaży akcji w celu pozyskania z alternatywnego rynku obrotu New Connect, którego zasady i cele są zbliżone do zadań giełdy, środków finansowych przeznaczonych na działalność gospodarczą Wnioskodawcy. Uzyskane z emisji na New Connect (zorganizowanym rynku akcji Giełdy Papierów Wartościowych, prowadzonym poza rynkiem regulowanym jako alternatywny system obrotu) środki zostaną zainwestowane w rzeczowy majątek trwały oraz dalszą ekspansję Spółki na rynku usług informatycznych, jak również na rozszerzenie zakresu działań podejmowanych w celu pozyskiwania przychodów z działalności gospodarczej. W szczególności środki te będą przeznaczane na bieżącą działalność Wnioskodawcy mającą na celu utrzymywanie dotychczasowych źródeł przychodu oraz inwestycje mające na celu powiększenie przychodów od nowo pozyskiwanych inwestorów lub z nowo wprowadzonych produktów, co bezpośrednio przyczyni się do wzrostu dochodów Spółki.


Przygotowanie i przeprowadzenie procedur związanych z wejściem na New Connect jest przedsięwzięciem kosztownym i czasochłonnym, angażującym znaczne środki, w tym finansowe. W związku z wejściem na New Connect Spółka przewiduje, że poniesie następujące wydatki:


  • koszty związane z przygotowaniem Dokumentu Informacyjnego (koszty badania prawnego i finansowego Spółki),
  • koszty doradztwa prawnego i finansowego (koszty obsługi prawnej oraz Autoryzowanego Doradcy),
  • koszty administracyjne (druk, publikacja i dystrybucja Dokumentu informacyjnego),
  • koszty prawne (opłaty notarialne, sądowe, skarbowe),
  • koszty ogłoszeń wymaganych przepisami prawa,
  • koszty ewentualnych tłumaczeń dokumentacji przygotowanej na potrzeby Oferty Publicznej,
  • koszty promocji Oferty Publicznej, w tym organizacji spotkań (wynajęcie Sali, druk materiałów informacyjnych, itp.),
  • koszty szkoleń w zakresie wiedzy o New Connect.


Po okresie debiutu oraz działalności na New Connect, Wnioskodawca zamierza, w drugim etapie, dzięki inwestorom pozyskanym wskutek funkcjonowania na New Connect, uzyskiwać przychody pozwalające mu na debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych, co z kolei umożliwi Spółce generowanie dalszych, większych przychodów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Takie jest bowiem założenie instytucji alternatywnego rynku obrotu New Connect.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wydatków poniesionych w związku z emisją akcji i wejściem na New Connect – zgodnie z art. 86 ust. 1-2, w związku z art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług...
  2. Czy odpowiedź na powyższe pytanie znajdzie analogiczne zastosowanie w sytuacji, gdy Spółka podejmie emisję akcji celem wprowadzenia jej na giełdę...


Zdaniem Wnioskodawcy w myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z wydatkami na emisje akcji. Wydatki te stanowią bowiem koszt uzyskania przychodu, w związku z czym nie znajduje do nich zastosowanie ograniczenie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przewidziane w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazuje, ze wydatki poniesione w związku z emisją akcji mają doprowadzić do pozyskania kapitału, który zostanie przeznaczony na inwestycje w rzeczowy majątek trwały oraz bieżącą działalność gospodarczą Spółki, co będzie, w konsekwencji skutkowało zwiększeniem sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Stanowisko Wnioskodawcy znajduje poparcie zarówno w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, jak i w postanowieniach oraz decyzjach krajowych organów podatkowych. ETS w wyroku z dnia 26 maja 2005 r. sygn. akt C-465/03 potwierdził prawo podatników do odliczenia podatku VAT w związku z kosztami poniesionymi przez podatnika, a związanymi z wejściem spółki na giełdę. ETS przyznał, że emisja nowych akcji jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, jednakże emisja akcji jest działalnością podejmowaną dla ogólnie pojętej działalności gospodarczej. Dlatego też, zgodnie z art. 17 VI Dyrektywy podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całego podatku VAT obciążającego wydatki poniesione przez podatnika w związku z zakupem różnych świadczeń związanych z emisją akcji, o ile wszystkie czynności dokonane przez tego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane. Powyższe stanowisko zostało potwierdzone przez polskie organy podatkowe: w decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 27 grudnia 2006 r. sygn. akt III-3/440int-75/VAT/06/TK, w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łodzi z dnia 5 lutego 2007 r. sygn. akt III/443/117/BK/06. W konsekwencji, w zakresie analizy przedstawionego stanu faktycznego, należy uznać, że Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na emisję akcji. Ustawa o podatku od towarów i usług uzależnia bowiem prawo do odliczenia podatku od uznania faktu, ze dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. Reasumując, zaliczenie przedmiotowych wydatków Spółki do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych skutkować musi zaistnieniem prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tych wydatków zgodnie z art. 86 ust. 1-2, w związku z art. 88 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto Wnioskodawca stwierdza, iż analogiczna sytuacja miała miejsce w wyroku NSA z dnia 7 marca 2006 r. sygn. akt I FSK 121/2005, w którym uznano, że wydatki radcy prawnego związane z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki z o.o. z uwagi na potrzebną wiedzę fachową stanowią koszt uzyskania przychodu.

Powyższe stanowisko, w opinii Wnioskodawcy, znajdzie analogiczne zastosowanie w sytuacji, gdy Spółka będzie zamierzała zrealizować ofertę publiczną sprzedaży akcji w celu pozyskania z giełdy środków finansowych przeznaczonych na działalność gospodarczą. Cele alternatywnego rynku obrotu New Connect zbieżne z celami giełdy i w obu przypadkach prowadzą do uzyskania przychodu, który zostanie przeznaczony na inwestycję w rzeczowy majątek trwały oraz dalszą ekspansję na rynku usług informatycznych, jak również na rozszerzenie zakresu działań podejmowanych w celu pozyskiwania przychodów z działalności gospodarczej.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Ze wskazanych regulacji wynika, iż emisja akcji jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług.

W myśl unormowań zawartych w art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

A zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego, wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Istotny jest więc związek między zakupami a działalnością gospodarczą prowadzoną przez podatnika. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany w sposób bezpośredni lub pośredni z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Należy jednak pamiętać o zasadzie wynikającej z przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, z której wynika, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego tytułu nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W dniu 13 października 2008 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych została wydana interpretacja znak: ITPB3/423-377/08/AM, w której stwierdzono, iż wymienione wydatki związane z emisją akcji nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

W oparciu o powyższe należy stwierdzić, iż Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego z tytułu wydatków poniesionych w związku z emisją akcji, ponieważ nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Końcowo należy stwierdzić, iż postanowienia organów podatkowych wskazane przez Wnioskodawcę zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie mają charakteru wiążącej wykładni przepisów prawa podatkowego, podobnie jak cytowany wyrok naczelnego sądu administracyjnego.

Odnośnie natomiast zagadnienia zawartego w pytaniu drugim wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, należy wskazać, iż niezależnie od faktu, czy emisja akcji będzie miała miejsce na rynku alternatywnym New Connect, czy też na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych, interpretacja opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego będzie identyczna.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, ul. Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj