Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-835/08-5/MT
z 27 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-835/08-5/MT
Data
2008.11.27


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
przeniesienie praw majątkowych
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
stawki podatku


Istota interpretacji
Czy prawidłowe było zastosowanie stawki VAT w wysokości 7% do jednoczesnego ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jej na rzecz członka Spółdzielni dokonanego w 2007 r., czy należało zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług zastosować stawkę VAT w wysokości 0%?



Wniosek ORD-IN 437 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej., przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2008 r. (data wpływu 3 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy jednoczesnym ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesieniu jej na rzecz członka Spółdzielni dokonanym w roku 2007 – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy jednoczesnym ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesieniu jej na rzecz członka Spółdzielni dokonanym w roku 2007. Wniosek uzupełniono w dniu 7 listopada 2008 r. o podpis osoby upoważnionej do reprezentowania Spółdzielni.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia przyjmowała od członków wkłady budowlane na budowę mieszkań w budynku wielorodzinnym. W umowie z członkami z dnia 21 grudnia 2006 r. Zainteresowany zobowiązał się do wybudowania lokalu mieszkalnego. Aktem notarialnym zawartym przez Spółdzielnię z jej członkiem w wyniku wykonania umowy o budowę lokalu z dnia 27 grudnia 2007 r. dokonano jednoczesnego ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu na rzecz członka Spółdzielni.

Do wpłat członka na wniesiony wkład budowlany, dokumentowanych fakturami Spółdzielnia doliczała 7% podatku VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy prawidłowe było zastosowanie stawki VAT w wysokości 7% do jednoczesnego ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jej na rzecz członka Spółdzielni dokonanym w 2007 r., czy należało zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług zastosować stawkę VAT w wysokości 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę VAT w wysokości 0% należy stosować do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego.

Zainteresowany wskazuje ponadto na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1518/07, zgodnie z którym ww. przepis ma również zastosowanie do ustanowienia własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni.

W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym we wniosku przypadku należało zastosować VAT w wysokości 0%, w związku z czym faktury powinny zostać skorygowane, a nadpłacony przez członków Spółdzielni podatek VAT zwrócony.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Podstawowa stawka podatku, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści samej ustawy jak i w przepisach wykonawczych do niej przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy zwalnia od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Stosownie natomiast do art. 43 ust. 7 – zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosowało się stawkę podatku w wysokości 7% w odniesieniu do: obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Art. 2 pkt 12 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2007 r. definiował obiekty budownictwa mieszkaniowego jako budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W myśl natomiast art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ww. ustawy, do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku w wysokości 0% stosowało się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

W przepisie tym nie określono jak należy rozumieć pojęcie „przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego”.

Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.), posługuje się pojęciami „przeniesienie własności lokalu” oraz „ustanowienie odrębnej własności lokalu” dla określenia dwóch różnych stanów prawnych. W ww. ustawie można wyróżnić następujące czynności, w wyniku których dochodzi do przeniesienia na rzecz członków spółdzielni własności lokalu mieszkalnego:

  • przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnię na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego (o czym stanowi art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych),
  • przeniesienie własności lokalu przez spółdzielnię na rzecz członka, któremu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (o czym stanowi art. 1714 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Natomiast w art. 18 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych określono, iż ustanowienie odrębnej własności lokalu może nastąpić na rzecz „nowego” członka spółdzielni, z którym spółdzielnia dopiero zawiera umowę o budowę lokalu.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca zawarł z członkami spółdzielni indywidualne umowy o budowę lokali, na podstawie których wnosili oni wkład budowlany.

Aktami notarialnymi zawartymi w dniu 27 grudnia 2007 r. przez Spółdzielnię z jej członkami dokonano jednoczesnego ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu na rzecz członka Spółdzielni. Do wpłat członków na wniesiony wkład budowlany, dokumentowanych fakturami, Wnioskodawca doliczał 7% podatku VAT.

Zgodnie z ustawą z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873), z dniem 31 lipca 2007 r. roszczenia członków o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, wynikające z zawartych umów o budowę lokali, uległy z mocy ustawy przekształceniu w roszczenia o ustanowienie odrębnej własności lokali z jednoczesnym przeniesieniem własności lokali na rzecz członków.

Zatem w przedmiotowej sprawie występuje ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz takiego członka spółdzielni, który jest „nowym” członkiem, gdyż wcześniej nie posiadał ani lokatorskiego ani własnościowego prawa do przedmiotowego lokalu i swój staż w spółdzielni rozpoczyna od uzyskania od razu odrębnej własności lokalu.

Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż czynności realizowane przez Spółdzielnię, tj. czynności dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego jak i przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel czyli ustanowienia i przeniesienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego, w okresie którego dotyczy pytanie, podlegają regulacjom zawartym w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT, tzn. opodatkowane są stawką obniżoną w wysokości 7%.

Powołany przez Wnioskodawcę wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1518/07 jest rozstrzygnięciem w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko do niego się zawęża, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.

W sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie w zakresie stawki podatku VAT przy przeniesieniu własności domu jednorodzinnego na rzecz członka Spółdzielni dokonanym w roku 2007 została wydana odrębna interpretacja indywidualna nr ILPP1/443-835/08-4/MT z dnia 27 listopada 2008 r.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj