Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1361/08-2/AS
z 2 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1361/08-2/AS
Data
2008.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychody ze stosunku pracy
zeznanie podatkowe


Istota interpretacji
Oddział zatrudniający pracowników, gdy będzie wykonywał czynności płatnika, np. przy składaniu deklaracji podatku dochodowego od osób fizycznych winien posługiwać się własnym numerem identyfikacji podatkowej.



Wniosek ORD-IN 367 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 12.09.2008 r. (data wpływu 22.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zamieszczania danych w deklaracji z tytułu pełnienia obowiązków płatnika - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.09.2008 r.. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypełnienia deklaracji z tytułu pełnienia obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Akcyjna Oddział w Polsce z siedzibą w W został utworzony w Polsce na podstawie art. 85 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wpisany do rejestru przedsiębiorców na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Oddział był podatnikiem podatku od towarów i usług na podstawie ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym do 01 maja 2004 r. (posiadał odrębny NIP), to jest do momentu wejścia wżycie nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Oprócz niniejszego Oddziału Zakład Główny posiada w Polsce jeszcze jeden Oddział. Jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu całej działalności prowadzonej na terytorium Polski uważany był przez cały czas zagraniczny przedsiębiorca, tj. Zakład Główny.

Z dniem wejścia w życie nowej ustawy, na podstawie art. 157 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnikiem podatku od towarów i usług jest Zakład Główny z siedzibą w S a d D w A. W związku z tym Zakład Główny wystąpił do Urzędu Skarbowego o zarejestrowanie go jako podatnika polskiego podatku od towarów i usług i został przez Urząd Skarbowy zarejestrowany.

W związku z tym ze Oddział ma odrębny NIP, Urząd Skarbowy co roku wzywa Oddział do złożenia rocznego zeznania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych oraz deklaracji VAT- 7. Rozważane jest wystąpienie do Urzędu Skarbowego o wykreślenie odrębnego NIP dla tego Oddziału.

Oddział zatrudnia pracowników, a w związku z tym, że Oddział ma odrębny NIP, pojawia się pytanie, jaki NIP podawać przy rozliczeniach zatrudnianych przez Oddział pracowników zarówno z Urzędem Skarbowym jak i Z

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych podatnikiem podatku od towarów i usług jest Zakład Główny z siedzibą w A, czy tez jego Oddział w Polsce...

Czy dopuszczalne jest, aby zakład główny i jego Oddział w Polsce mogły mieć dwa odrębne numery NIP...

Czy Oddział zatrudniający pracowników w Polsce powinien stosować numer NIP nadany dla Oddziału przy składaniu deklaracji płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne interpretacje indywidualne.

Zdaniem Wnioskodawcy, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatnikiem podatku od towarów i usług jest Zakład Główny. Stanowisko to znajduje uzasadnienie w art. 15 ust. 1 i art. 157 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów usług oraz art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tymi przepisami podatnikiem jest zagraniczny przedsiębiorca - Zakład Główny, a nie Oddział w Polsce zagranicznego przedsiębiorcy. Ponadto, zgodnie z przepisami o ewidencji podatników, podatnik może posiadać tylko jeden numer NIP. W związku z tym stoimy na stanowisku, że dla celów rozliczania PIT i Z od wynagrodzeń zatrudnionych pracowników powinien być stosowany również numer NIP dla Zakładu Głównego

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Stosownie do art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego, do obliczenia i pobierania podatku i wpłacania go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Z powyższego przepisu wynika, iż obowiązek poboru zaliczki na podatek od wypłacanych wynagrodzeń spoczywa na płatniku, tj. na pracodawcy, który jednocześnie zobowiązany jest do rocznego rozliczenia pracownika.

Zatem płatnik, zaliczkę pobiera, stosując przy tym zasady określone w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik jest obowiązany przekazać w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imiennej informacji o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu (PIT–11).

Jeżeli obowiązek poboru zaliczek na podatek przez pracodawców ustał w ciągu roku są oni obowiązani sporządzić informację PIT-11 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka (art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym Wnioskodawca, jako Oddział w Polsce został utworzony na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wpisany do rejestru przedsiębiorców na podstawie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Oddział zatrudnia pracowników, a w związku z tym, posiada odrębny NIP.

W wydanej interpretacji z dnia 17.11.2008 r. Nr IPPP2/443-1423/08-2/KK w zakresie podatku od towarów i usług, tut. Organ stwierdził, iż Oddział, w przypadku, gdy będzie wykonywał czynności np. będzie płatnikiem winien posługiwać się własnym numerem identyfikacji podatkowej, a zatem możliwe jest aby Zakład Główny i jego Oddział posiadały dwa odrębne numery identyfikacji podatkowej.

Wnioskodawca, jako Oddział posiada prawo zatrudniania pracowników. W takim stanie rzeczy należy Oddział uznać za „zakład pracy” w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oddział, z racji posiadania statutu płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, winien posługiwać się własnym numerem identyfikacji podatkowej.

Reasumując, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, jak również w oparciu o przytoczone podstawy prawne należy stwierdzić, iż Oddział zatrudniający pracowników, gdy będzie wykonywał czynności płatnika, np. przy składaniu deklaracji podatku dochodowego od osób fizycznych winien posługiwać się własnym numerem identyfikacji podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj