Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-164/13/MW
z 7 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 07 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 11 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniach 26 i 28 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie wymogów formalnych jakie powinien spełniać wniosek o zwrot – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, przesłany przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej za pismem z dnia 08 lutego 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zwrotu osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w zakresie wymogów formalnych jakie powinien spełniać wniosek o zwrot.

W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 20 marca 2013 r. Znak: IBPB II/2/415-164/13/MW wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniach 26 i 28 marca 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Małżonek wnioskodawcy złożył wniosek o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym poniesionych od dnia 1 maja 2004 r. W związku ze złożonym wnioskiem został wezwany przez Urząd Skarbowy do usunięcia braków formalnych, tj. danych i podpisu małżonka. W dacie złożenia ww. wniosku o zwrot przez małżonka wnioskodawcy, a więc w dniu 02 stycznia 2013 r. wnioskodawca pozostawał i pozostaje z nim w związku małżeńskim. Natomiast zgodnie z treścią aktu notarialnego z dnia 17 czerwca 1997 r. została pomiędzy małżonkami zniesiona ustawowa wspólność małżeńska i od tego dnia pozostają oni w ustroju rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 18 listopada 2009 r. dokonano podziału majątku wspólnego a także rozliczenia nakładów z majątków odrębnych na majątek wspólny. Z powyższego wynika, że poza istniejącym formalnie związkiem małżeńskim od czasu zniesienia wspólności małżeńskiej, a z całą pewnością od dnia 18 listopada 2009 r. kiedy to małżonkowie dokonali podziału majątku nie prowadzą oni żadnych wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, nie pozostają nawet we wspólnym gospodarstwie domowym i zamieszkują oddzielnie od 2008 r.

Skoro zatem małżonek wnioskodawcy złożył wniosek o zwrot wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, poniesionych co prawda od 1 maja 2004 r., a w tej dacie nie był orzeczony rozwód ani separacja, ale orzeczona już była od dnia 17 czerwca 1997 r. rozdzielność majątkowa małżeńska i wobec faktu zerwania pożycia w 2008 r. i dokonanego podziału majątku dorobkowego w 2009 r., wnioskodawca powziął wątpliwość czy nie stanowi naruszenia prawa, a w konsekwencji nie zrodzi odpowiedzialności wnioskodawcy, jeżeli do Urzędu Skarbowego, gdzie został złożony przez małżonka wnioskodawcy wniosek o zwrot wydatków, które jak wynika z rubryki D.3.2. poniesione zostały w znaczącej wysokości, a to w kwocie 35.025 zł, wnioskodawca wraz z nadal formalnie małżonkiem zgłosi żądanie zwrotu.

Wnioskodawca podkreśla, że nie miał i nie ma do chwili obecnej wiedzy kiedy małżonek podjął decyzję budowy domu mieszkalnego ani też jakie w związku z tym poniósł wydatki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy małżonek osoby występującej do Urzędu Skarbowego z wnioskiem o zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym jest uprawniony do złożenia podpisu pod tymże wnioskiem, jeżeli pomiędzy małżonkami w dniu 17 czerwca 1997 r. zniesiono ustawową wspólność małżeńską oraz jeżeli w dniu 18 listopada 2009 r. prawomocną ugodą dokonano podziału majątku wspólnego i całkowitych rozliczeń pomiędzy małżonkami, małżonkowie zamieszkują odrębnie od 2008 r., a wnioskodawca nie posiada żadnej wiedzy odnośnie inwestycji rozpoczętej i kontynuowanej przez współmałżonka ani także o poniesionych na tę inwestycję kosztach i wydatkach?

Zdaniem wnioskodawcy, jako małżonek osoby składającej wniosek o zwrot wydatków związanych z budownictwem, w sytuacji kiedy pozostaje ze współmałżonkiem w faktycznej separacji od 2008 r. i od tego też roku zamieszkuje oddzielnie, a zgodnie z powołanym aktem notarialnym i orzeczeniem Sądu małżonkowie mają zniesione wszelkie więzi gospodarcze, a skutki zniesienia wspólności i podziału majątku dorobkowego dotyczą nie tylko współmałżonków, ale odnoszą skutki wobec osób trzecich, w tym wobec sądów i urzędu skarbowego, wnioskodawca nie jest uprawniony do złożenia podpisu pod wnioskiem, nie ryzykując odpowiedzialności karnej za złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą.

Wnioskodawca podkreśla, że nie ma żadnej wiedzy o jakichkolwiek gospodarczych czy finansowych poczynaniach swojego małżonka, gdyż poza wymianą pism, jak w tej sprawie nie pozostaje w żadnym kontakcie, który dałby mu jakąkolwiek wiedzę odnośnie okoliczności objętych przedmiotowym wnioskiem.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 z późn. zm.), która weszła w życie z dniem 01 stycznia 2006 r.

Przepis art. 2 pkt 6 ww. ustawy zawiera definicję pojęcia „małżonków”, stworzoną na potrzeby tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, ilekroć w ustawie jest mowa o małżonkach rozumie się przez to osoby fizyczne pozostające w związku małżeńskim, z wyjątkiem małżonków stosunku do których sąd orzekł separację.

Co do zasady, w przypadku osoby fizycznej pozostającej w związku małżeńskim w dniu poniesienia wydatków, o których mowa w art. 3 ust. 1, kwota zwrotu, obliczona zgodnie z art. 3 ust. 5-7, dotyczy łącznie obojga małżonków (art. 4 ust. 3 zdanie pierwsze ww. ustawy).

Zwrot części wydatków dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. Jeżeli osoba fizyczna pozostaje w związku małżeńskim, ustawa przewiduje możliwość wyboru sposobu złożenia wniosku, tj. wniosek może być złożony wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków (art. 5 ust. 1 i 2 ww. ustawy).

Natomiast art. 5 ust. 4 ww. ustawy określa minimalny zakres danych jakie powinien zawierać wniosek, należą do nich:

  1. imię i nazwisko, numer NIP albo numer PESEL w przypadku gdy osoba fizyczna nie posiada numeru NIP, a w przypadku gdy osobie fizycznej składającej wniosek nie nadano żadnego z tych numerów – rodzaj i numer dokumentu tożsamości tej osoby, w tym również wystawionego w państwie innym niż Rzeczypospolita Polska, adres zamieszkania osoby fizycznej, a w przypadku małżonków – obojga małżonków;
  2. wskazanie właściwego urzędu skarbowego, do którego kierowany jest wniosek;
  3. rodzaj poniesionych wydatków, zgodnie z art. 3 ust. 1;
  4. rok rozpoczęcia inwestycji;
  5. wykaz faktur oraz wartość poniesionych wydatków na cele, o których mowa w art. 3 ust. 1;
  6. kwotę zwrotu, obliczoną zgodnie z art. 3 ust. 5-7;
  7. oświadczenie o zakresie przeprowadzonego remontu, jeżeli roboty te nie wymagają pozwolenia na budowę;
  8. wskazanie sposobu wypłaty kwoty zwrotu; jeżeli wypłata ma nastąpić na rachunek bankowy – wskazanie numeru rachunku osoby fizycznej składającej wniosek, a przypadku wspólnego wniosku małżonków – numeru rachunku obojga lub jednego z nich, na który ma być dokonany zwrot;
  9. podpis osoby fizycznej ubiegającej się o zwrot wydatków, a w przypadku małżonków – podpisy obojga małżonków bez względu na sposób złożenia wniosku: wspólnie z małżonkiem albo odrębnie przez każdego z małżonków.


Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż zwrot części wydatków następuje wyłącznie na wniosek osoby fizycznej, który winien spełniać określone w przepisach warunki. W przypadku osób pozostających w związku małżeńskim ustawodawca dał możliwość wyboru sposobu złożenia wniosku wspólnie z małżonkiem lub odrębnie przez każdego z małżonków. Jednocześnie, kwota zwrotu obliczona w sposób określony w art. 3 ust. 5-7 ustawy dotyczy obojga małżonków (art. 4 ust. 3 ustawy). Zatem z treści przepisu wynika, iż okolicznością istotną jest wyłącznie fakt pozostawania w związku małżeńskim. Regulacja ta nie odnosi się bowiem ani do majątkowych czy osobistych stosunków małżonków, ani do kwestii, który z małżonków faktycznie poniósł wydatki. Ustawodawca uznał, iż w przypadku małżonków ubieganie się o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wymaga ich zgodnego działania. Jednym z niezbędnych warunków jakie powinien spełniać podlegający rozpatrzeniu wniosek osoby pozostającej w związku małżeńskim, są podpisy obojga małżonków bez względu na sposób złożenia wniosku: wspólnie z małżonkiem albo odrębnie przez każdego z małżonków. Jest to wymóg rangi ustawowej, od którego przepisy nie przewidują żadnych odstępstw. Dlatego też wniosek osoby pozostającej w związku małżeńskim, niezależnie od tego czy ma on charakter wniosku wspólnego małżonków czy odrębnego, bez danych dotyczących małżonka oraz jego podpisu, należy uznać za niekompletny, niespełniający wymogów ustawowych.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych osoby pozostającej w związku małżeńskim powinien zawierać zarówno dane osobowe jak i podpisy obojga małżonków, bez względu na sposób złożenia wniosku: wspólnie z małżonkiem albo odrębnie przez każdego z małżonków. W przedmiotowej sprawie pomimo stosunków jakie łączą małżonków formalnie pozostają oni nadal małżeństwem, ponieważ nie została orzeczona przez sąd ani separacja ani rozwód. Fakt, iż małżonkowie w 1997 r. ustanowili rozdzielność majątkową, a w 2009 r. dokonali podziału majątku dorobkowego nie jest równoznaczny z ustaniem ich małżeństwa.

Zauważyć należy, iż Organ wydający interpretacje indywidualne uprawniony jest w myśl art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej do interpretacji przepisów prawa podatkowego, jakimi są m.in. przepisy ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, co też uczynił w przedmiotowej sprawie stwierdzając, iż wniosek o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych osoby pozostającej w związku małżeńskim powinien zawierać zarówno dane osobowe jak i podpisy obojga małżonków. Natomiast kwestia czy wnioskodawca złoży podpis pod wnioskiem, który złożył do Urzędu Skarbowego jego małżonek, czy też nie oraz mogące wynikać z tego tytułu konsekwencje nie mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy uznać należało za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Do wniosku wnioskodawca dołączył dokument. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest ani obowiązany, ani uprawniony do jego oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj