Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1118/08-2/IF
z 19 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-1118/08-2/IF
Data
2008.12.19


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Definicje


Słowa kluczowe
przychód podlegający opodatkowaniu
sprzedaż majątku
sprzedaż opodatkowana
sprzedaż przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
sprzedaż zorganizowanego przedsiębiorstwa będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości zastosowania zwolnienia w sytuacji opisanej przez Wnioskodawcęklasyfikacja:



Wniosek ORD-IN 365 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23.09.2008 r. (data wpływu 30.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych uzupełnionym pismem (data nadania 08 grudnia 2008 r., data wpływu 09 grudnia 2008 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPP1/443-1863/08-2/MP z dnia 24 listopada 2008 r. (data nadania 25 listopada 2008 r., data doręczenia 07 listopada 2008 r.) w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca pracuje w XX, natomiast mieszka i prowadzi działalność na terenie xx. W związku z codziennymi dojazdami z Ł do xxx Wnioskodawca zamierza dnia 30 lub 31 grudnia zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej i dokonać sprzedaży przedsiębiorstwa osobie fizycznej. Nabywca przedsiębiorstwa kontynuowałby działalność na swój rachunek w rozmiarze nie mniejszym niż dotychczasowa działalność Wnioskodawcy. Wnioskodawca prowadzi ewidencję na zasadach ogólnych w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz jest podatnikiem podatku VAT. Dla celów podatkowych oraz podatku VAT Wnioskodawca ewidencjonuje obrót z zastosowaniem kasy fiskalnej.

Sprzedaż firmy nastąpiłaby w całości jako zorganizowane przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, łącznie z informacjami o kontrahentach, dostawcach i odbiorcach oraz przekazanie nabywcy logo firmy.

W związku ze sprzedażą przedsiębiorstwa Wnioskodawca zamierza:

  • sporządzić inwentaryzację wg stanu na dzień 30.12.2008 r. wszystkich składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład majątku firmy (środki trwałe; wyposażenie; produkty w toku; produkty gotowe; towary; ewidencję kontrahentów, dostawców i odbiorców; nazwy i logo firmy)
  • po ustaleniu ilości i wartości składników majątkowych – wystawić fakturę VAT na sprzedaż zorganizowanego przedsiębiorstwa w dniu 30.12.2008 r.
  • po przeprowadzeniu transakcji sprzedaży zorganizowanego przedsiębiorstwa z dniem 31.12.2008 r. – dokonać wyrejestrowania sprzedanej firmy z działalności gospodarczej prowadzonej na swoje nazwisko.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy zbywający zorganizowane przedsiębiorstwo w całości korzysta z wyłączenia stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług określony w art. 6 pkt 1 ustawy...
  2. Czy nabywający zorganizowane przedsiębiorstwo może używać dotychczasowej nazwy firmy, zmieniając w jej nazwie innej i nazwiska oraz nr identyfikacji podatkowej...
  3. Kiedy nabywca firmy powinien zarejestrować prowadzenie działalności gospodarczej (przed datą 30.12.2008 r. czy może ją zarejestrować po dniu 01.01.2009 r.)...
  4. W jaki sposób nastąpi przekazanie kasy fiskalnej dotychczas prowadzonej na nazwisko Wnioskodawcy i czy powtórną fiskalizację powinien przeprowadzić Urząd Skarbowy i w jakim terminie należy zawiadomić Urząd Skarbowy...
  5. Czy przy sprzedaży zorganizowanego przedsiębiorstwa Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych...

Odpowiedź na pytanie piąte stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek Pana z zakresu pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy może on skorzystać w podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia z opodatkowania transakcji sprzedaży w całości zorganizowanego przedsiębiorstwa, gdyż nabywca prowadzący działalność w nabytym przedsiębiorstwie będzie czerpał z niego pożytki.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 5a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

W myśl natomiast art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które mogą być przedmiotem czynności prawnej. Dlatego też zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika , iż Wnioskodawca zamierza dokonać sprzedaży firmy w całości jako zorganizowane przedsiębiorstwo osobie fizycznej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera żadnych szczególnych unormowań odnoszących się do sprzedaży przedsiębiorstwa. W efekcie przy sprzedaży przedsiębiorstwa przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą mają co do zasady zastosowanie przepisy ww. ustawy regulujące zagadnienia dotyczące zbycia składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Wyjątek od powyższej zasady dotyczy wyłącznie tych składników przedsiębiorstwa, ze zbycia których przychód ustawa podatkowa zalicza do innych niż działalność gospodarcza źródła przychodów (np. przychód ze sprzedaży papierów wartościowych stanowi przychód z kapitałów pieniężnych chyba, że obrót papierami wartościowymi jest przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej).

Uzyskany z tej sprzedaży przychód należy zatem z ww. zastrzeżeniem, zaliczyć do wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 tej ustawy przychodem z działalności gospodarczej, są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi
  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Reasumując, mając na uwadze powołane przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż sprzedaż zorganizowanego przedsiębiorstwa będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychód z działalności gospodarczej opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują możliwości zastosowania zwolnienia w sytuacji opisanej przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj