Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1714/08-5/IZ
z 9 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1714/08-5/IZ
Data
2008.12.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Zasady przeliczania walut obcych na złote stosowane do określania podstawy opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje --> Ewidencja sprzedaży


Słowa kluczowe
deklaracje
ewidencja
kurs walut
miejsce świadczenia usług
usługi inżynierskie
usługi projektowe


Istota interpretacji
Usługi architektoniczne i inżynierskie związane z nieruchomością podlegają opodatkowaniu w miejsce, w którym położona jest nieruchomość.



Wniosek ORD-IN 417 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 29.08.2008 r. (data wpływu 15.09.2008 r.), uzupełnionego pismem z dnia 30.10.2008 r. (data wpływu 05.11.2008 r.) i pismem z dnia 07.11.2008 r. (data wpływu 13.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonej usługi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.09.2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania świadczonej usługi.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na zlecenie kontrahenta z Niemiec Wnioskodawca wykonuje obliczenia inżynierskie oraz opracowuje część techniczno-ekonomiczną do wstępnego projektu budowlanego (koncepcja) dla sieci kanalizacyjnej, która będzie realizowana w Polsce. Zleceniodawca Strony jest dostawcą urządzeń, dzięki którym koszty inwestycji będą znacznie mniejsze. Dzięki opracowaniu, sporządzonemu przez Podatnika, zleceniodawca będzie mógł przekonać inwestora (urząd gminy) co do zasadności zaprojektowania tych urządzeń. Opracowanie będzie wytyczną do wykonania projektu budowlanego. Obliczenia oraz analizę Wnioskodawca wykonuje w Polsce i wysyła drogą elektroniczną do Niemiec. Zarówno Strona jak i jej kontrahent są zarejestrowanymi podatnikami VAT UE. Podatnik posiada pisemne zlecenie, kontrahent zapewnia mapy, po wykonaniu prac podpisany zostanie protokół odbioru-przekazania prac.

W uzupełnieniu do złożonego wniosku Strona wskazała, iż świadczone usługi sklasyfikowane są po symbolem PKWiU 74.20.34 „Usługi projektowania technicznego obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę VAT należy zastosować na świadczoną usługę i jak zaksięgować fakturę i wypełnić deklarację VAT-7...

Zdaniem Strony przedstawione zdarzenie jest wewnątrzwspólnotowym świadczeniem usług i podlega opodatkowaniu stawką podatkową w wysokości 0%.

W ocenie Podatnika w Ewidencji sprzedaży VAT do kolumny Wartość brutto należy wpisać wartość faktury w PLN, czyli wartość faktury brutto w EURO pomnożoną przez średni kurs EURO wg średniego kursu NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Do kolumny wartość sprzedaży netto Podatnik wpisuje do sprzedaży opodatkowanej stawką 0% z wartością równą wartości brutto. VAT należny wpisuje 0 PLN.

Zdaniem Podatnika transakcja winna zostać ujęta w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 w sekcji C Rozliczenie transakcji podlegających opodatkowaniu oraz podatku należnego, a także transakcji wykonanych poza terytorium kraju — wartość faktury Podatnik wpisuje do wiersza 3 — Dostawa towarów i świadczenie usług na terytorium kraju, opodatkowana stawką 0% - w pole 22 Strona wpisuje wartość netto faktury.

Odnośnie wypełniania deklaracji VAT UE Podatnik stoi na stanowisku, iż w sekcji C Informacja o wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów — wpisuje kod kraju DE, NIP wewnątrzwspólnotowy kontrahenta oraz kwotę dostaw, to jest sumę wartości wykonanych usług w kwartale, za który składana jest deklaracja.

Ponadto Podatnik wskazał, iż odnośnie zapisu sprzedaży w Księdze Przychodów i Rozchodów w kolumnie Przychód — sprzedaż towarów i usług — wpisuje wartość netto faktury w PLN wg średniego kursu NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Dodatkowo Strona sporządza Dowód Wewnętrzny w celu rozliczenia różnic kursowych pomiędzy średnim kursem NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury oraz kursem EURO z banku prowadzącego konto walutowe Podatnika, z dnia wpływu EURO na konto. Uwzględniony jest przy tym kurs sprzedaży EURO banku. Wartość różnic kursowych Podatnik wpisuję do kolumny Przychodów Pozostałych, niezależnie czy różnice kursowe są ujemne czy dodatnie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 27 ust. 1 ww. ustawy w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 2 powyższej ustawy, w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4 są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

W punkcie 3 lit. d powołanego wyżej ust. 4 wymieniono usługi architektoniczne ni inżynierskie (PKWiU 74.2)) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1.

Wskazane zastrzeżenie tj. ust. 2 pkt 1 art. 27 ww. ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Powołane zatem przepisy wskazują, iż dla usług architektonicznych i inżynierskich świadczonych dla nabywcy, który ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium wspólnoty miejscem opodatkowania tych usług jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, ale zasada ta, nie ma zastosowania w przypadku, gdy usługi te związane są z nieruchomością.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Strona świadczy usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.20.34 „Usługi projektowania technicznego obiektów inżynierii lądowej i wodnej”, polegające na obliczeniach inżynierskich oraz opracowaniu części techniczno-ekonomicznej do wstępnego projektu budowlanego dla sieci kanalizacyjnej, która będzie realizowana w Polsce.

Świadczoną przez Podatnika usługę uznać należy zatem za usługę związaną z nieruchomością, stąd też miejscem świadczenia przedmiotowej usługi, mimo że jest świadczona na rzecz niemieckiego kontrahenta, jest miejsce jest gdzie ta nieruchomość jest położona.

Wobec powyższego przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu w Polsce, stawką podatkową w wysokości 22%, stosownie do zapisu art. art. 41 ust. 1 ww. ustawy.

Wypełniając deklaracje VAT-7 dla potrzeb podatku od towarów i usług Strona winna wykazać przedmiotową usługę w poz. 6 – części C tj. dostawa towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju opodatkowane stawką 22%, a nie jak wskazała Strona w części dotyczącej dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju opodatkowanych stawką 0%.

Zasadę dotyczącą przeliczania faktur w walucie obcej reguluje art. 31 a ust. 1 ustawy, wprowadzony ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320) obowiązujący od 01.12.2008 r., zgodnie z którym w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Z powołanego przepisu wynika zatem, iż do przeliczania faktur w walucie obcej należy wziąć pod uwagę średni kurs walut obcej na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, a nie jak wskazała Strona średni kurs z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury.

Zgodnie z art. 109 ust. 3 powołanej ustawy podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej Stosownie do zapisu § 5 ust. 6 kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności na fakturze. Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.

Z analizy powyższych przepisu wynika, iż nieprawidłowe jest stanowisko Strony, iż w ewidencji sprzedaży VAT należy ująć wartość sprzedaży brutto, stosując średni kurs NBP z dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury, w tym zakresie należy bowiem przyjąć średni kurs ogłoszony na dzień postania obowiązku podatkowego. Natomiast w kolumnie Wartość sprzedaży netto Strona winna wykazać wartość podatku z wystawionej faktury.

Biorąc zatem pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż stanowisko Podatnika w przedmiocie opodatkowania świadczonej usługi, jej ujęcia w ewidencji prowadzonej dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz wykazania w deklaracji VAT-7 uznać należy za nieprawidłowe.

Ponadto zauważyć należy iż Strona składając przedmiotowy wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wskazała, iż dotyczy on podatku od towarów i usług, stąd też tut. Organ nie ustosunkował się do kwestii rozliczenia faktury dokumentującej wykonaną usługę w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40,20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj