Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1067/08-2/JL
z 21 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1067/08-2/JL
Data
2008.08.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
lokal mieszkalny
najem
odliczenie podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku w części dotyczącej lokalu mieszkalnego, gdyż będzie on wykorzystywany do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT.



Wniosek ORD-IN 365 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26.05.2008 r. (data wpływu 03.06.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na budowę budynku w części dotyczącej wynajmowanego lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.06.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na budowę budynku w części dotyczącej wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2007 roku wnioskodawca rozpoczął budowę budynku mieszkalno – usługowego z przeznaczeniem części usługowej na wynajem. W trakcie budowy, na podstawie faktur dokumentujących wykonanie poszczególnych etapów budowy, wnioskodawca dokonywał odliczenia podatku naliczonego w proporcji wynikającej z udziału powierzchni użytkowej budynku do całej powierzchni budynku.

W marcu 2008 r. wnioskodawca podpisał umowę przedwstępną najmu lokalu (części mieszkalnej) na prowadzenie szkoły językowej. Z tytułu najmu najemca zobowiązał się do zapłaty czynszu w wysokości określonej w umowie powiększonej o podatek VAT oraz opłat eksploatacyjnych.

Pierwszy przychód z tytułu najmu wnioskodawca uzyska w terminie do 10 września 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z zawarciem umowy przedwstępnej najmu lokalu wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku w części dotyczącej lokalu mieszkalnego i do skorygowania w tym zakresie złożonych deklaracji...

Zdaniem wnioskodawcy, ponieważ z tytułu najmu lokalu mieszkalnego będzie uzyskiwał przychody i odprowadzał podatek należny zgodnie z art. 90 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na budowę i wykończenie tego lokalu i w związku z powyższym również do skorygowania w tym zakresie złożonych deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Analizując powyższy przepis należy stwierdzić, że warunkiem do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług jest wykorzystywanie ich do wykonywania czynności opodatkowanych. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki od tej zasady zwalniając dostawę niektórych towarów i świadczenie niektórych usług z opodatkowania podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy.

W pozycji 4 wymienionego załącznika znajduje się grupowanie PKWiU ex 70.20.11 „Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe”.

Nadmienić należy, iż tutejszy organ podatkowy nie jest organem uprawnionym do dokonania klasyfikacji statystycznej usług świadczonych przez podatników. Dokonuje on natomiast indywidualnych interpretacji przepisów podatkowych w odniesieniu do konkretnych stanów faktycznych (zdarzeń przyszłych) przedstawionych przez wnioskodawców.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 ww. ustawy, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382), usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119. Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. U. GUS z 2005 r., Nr 1, poz. 11), do zaklasyfikowania usług lub wyrobów zobowiązany jest odpowiednio usługodawca lub producent (importer) danego wyrobu. Również przepis pkt 7.3 Zasad Metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług stanowi, że zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta (względnie usługodawcy) tego produktu.

Opierając się jednak na przedstawionym przez wnioskodawcę we wniosku opisie sytuacji, należy uznać, iż zamierza on świadczyć usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cele inne niż mieszkaniowe (prowadzenie szkoły językowej), wyłączone z grupowania PKWiU ex 70.20.11 „Usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek”.

Cel, na jaki wynajmowany będzie przedmiotowy lokal, jest w sprawie wnioskodawcy rzeczą najistotniejszą. Na mocy wskazanego powyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione z tego podatku są m.in. usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe. Podkreślić należy, iż ustawodawca wyłącza z grona usług zwolnionych z opodatkowania VAT usługi wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe, zatem świadczenie takich usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Mając zatem na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz powyższe przepisy, stwierdzić należy, iż o ile przedmiotem wynajmu będzie lokal mieszkalny, a świadczone przez zainteresowanego usługi w zakresie wynajmowania tego lokalu na własny rachunek będą wyłączone ze wskazanego powyżej grupowania PKWiU, nie korzystają one ze zwolnienia od podatku VAT. Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług przysługuje podatnikowi wtedy, gdy są one przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Na tej podstawie należy stwierdzić, iż wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na budowę budynku w części dotyczącej lokalu mieszkalnego, gdyż będzie on wykorzystywany do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj