Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1026/08-5/PJ
z 9 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-1026/08-5/PJ
Data
2008.12.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
ryczałt ewidencjonowany
stawki ryczałtu
transport ciężarowy


Istota interpretacji
Właściwą stawką dla świadczenia usług w postaci kierowania pojazdami powierzonymi jest stawka 17 %.



Wniosek ORD-IN 528 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 03.09.2008r. (data wpływu 08.09.2008r.) oraz piśmie z dnia 30.11.2008r. ( data wpływu 03.12.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w stawce 8,5% -jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.09.2008r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z 30.11.2008r. ( data wpływu 03.12.2008r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych Nr IPPB1/415-1026/08-2/PJ z dnia 21.11.2008r. ( data wysyłki 21.11.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej w stawce 8,5%.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 1 września 2008 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej – bedąc kierowcą samochodów ciężarowych w zakresie świadczenia usługi kierowania pojazdami powierzonymi. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi są wykonywane na terenie Szwecji i tam też Wnioskodawca wynajmuje lokal do celów oczekiwania na kolejne zlecania. Wnioskodawca nie posiada licencji przewozowej ani certyfikatu kompetencji zawodowych. Obecnie Wnioskodawca świadczy usługi dla jednego kontrahenta, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości usługi te będą świadczone na rzecz kilku firm.

Do końca 2007 roku wykonywana działalność zawierała się w PKD 74.50.a (Działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych świadczących działalność wyłącznie na rzecz jednego podmiotu). Jednakże w nowej klasyfikacji PKD wpis ten został usunięty.

W związku z tym, że trudno w chwili obecnej sklasyfikować prowadzoną przez Wnioskodawcę działalność, Wnioskodawca dokonał wyboru następujących kodów PKD:

  • 49.41.Z Transport drogowy towarów.
  • 52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy.
  • 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.
  • 52.24.C Przeładunek towarów w pozostałych punktach przeładunkowych.


W piśmie z dnia 30.11.2008r. ( data wpływu 03.12.2008r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych Nr IPPB1/415-1026/08-2/PJ z dnia 21.11.2008r. Wnioskodawca doprecyzował, iż pytając o możliwość zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu, chodziło mu o diety oraz koszty noclegów.

Wnioskodawca podał również symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla usług, które zamierza wykonywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2009r., wskazując symbol 74.50.23-00.20 „Usługi jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, w charakterze pracowników handlowych lub przemysłowych”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy w roku 2008 rozliczając się na zasadach ogólnych Wnioskodawca może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu wyjazdów w kraju i za granicą oraz wynajmu lokalu...
  2. Czy prawidłowo są stosowane przepisy Ustawy o podatku od towarów i usług - art. 27 ust.2 pkt 3 lit. d...
  3. Czy prowadząc wymienioną działalność Wnioskodawca może na rok 2009 wybrać rozliczania się zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczna w stawce 8,5%...


Zdaniem Wnioskodawcy na rok 2009 przysługuje mu prawo do zmiany formy opodatkowania i wyboru jako formy rozliczenia podatku dochodowego, zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w stawce 8,5%, gdyż kody PKD, które zawarte są we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej nie są wykluczone z ryczałtu.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie trzecie. Wniosek w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony w odrębnych interpretacjach.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast w myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

  1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub
  2. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro.


Kwoty wyrażone w euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy. Dla ustalenia wysokości limitów uprawniających podatników do opodatkowania ryczałtem w 2009 r. należy przyjąć kurs euro ogłoszony 1 października 2008 r. Średni kurs 1 euro ogłoszony w tym dniu wynosił 3,3775 zł.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ww. ustawy pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Art. 12 ust. 1 ww. ustawy zawiera wykaz stawek ryczałtu i stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. c cytowanej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17% przychodów z tytułu świadczenia usług pozyskiwania personelu (PKWiU 74.50.2), z zastrzeżeniem załącznika nr 2 do niniejszej ustawy.

Należy podkreślić, iż zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) ww. ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,

Załącznik Nr 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. W punkcie 18 tego załącznika wymienia się grupę 74.5 usługi rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu oraz usługi świadczone przez jednoosobowe podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą, wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, z wyjątkiem kategorii 74.50.2 tj. usługi pozyskiwania personelu.

Na podstawie powołanych przepisów oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż właściwą stawką dla świadczenia usług w postaci kierowania pojazdami powierzonymi jest stawka 17 %.

Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, iż Wnioskodawcy w przypadku świadczenia usług na rzecz jednego podmiotu nie będzie przysługiwało prawo do wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej ( załącznik nr 2 pkt 18 do ww. ustawy ), bowiem nie będzie spełniał co najmniej jednego z warunków wskazanych w treści interpretacji, uprawniających do wyboru tej formy opodatkowania.

W celu wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania, należy spełnić wszystkie warunki zawarte w powołanych przepisach.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj