Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1-443-1140/08-2/AK
z 25 sierpnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1-443-1140/08-2/AK
Data
2008.08.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dzieło sztuki
import towarów
import usług
miejsce świadczenia usług
usługi transportowe


Istota interpretacji
Spółka świadcząc usługi w zakresie spedycji i transportu dzieł sztuki spoza Unii Europejskiej do Polski, do transportu lotniczego zawartego w wartości świadczonych przez Wnioskodawcę usług winna stosować stawkę podatku VAT w wysokości 22%, uwzględniając ponadto wszelkie inne warunki wynikające z umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a podmiotem zlecającym transport dzieł sztuki, takie jak: wartość całkowita usługi czy elementy, które składają się na całość świadczonej usługi (transport, pakowanie).



Wniosek ORD-IN 507 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko „A.” Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2008r. (data wpływu 18 czerwca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transportu lotniczego stanowiącego jeden z elementów świadczonej usługi spedycyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 czerwca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transportu lotniczego stanowiącego jeden z elementów świadczonej usługi spedycyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

„A.” Sp. z o.o. jest spółką zajmującą świadczeniem usług w zakresie spedycji i transportu dzieł sztuki na wystawy międzynarodowe. W przypadku transportu powrotnego spoza Unii Europejskiej często korzysta z transportu lotniczego. Zakres usług w takim przypadku z reguły obejmuje przygotowanie obiektów do wysyłki (pakowanie, załadunek), organizowanie formalności celnych, zamówienie transportu lotniczego, odbiór przesyłki na lotnisku w Polsce, dostarczenie odebranych obiektów do ostatecznego odbiorcy w Polsce oraz ich rozładunek i rozpakowanie. Zleceniodawcę Spółka obciąża jedną fakturą, wyszczególniając na niej czynności wchodzące w zakres usługi Wnioskodawcy. Ponieważ zgodnie z art. 74 pkt 10 i 18 ustawy o VAT dzieła sztuki nie podlegają opodatkowaniu z tytułu importu towarów od wartości usług przypadającej na czynności wykonane na terenie kraju Wnioskodawca nalicza 22% podatku VAT (część usługi przypadająca na czynności wykonane poza terytorium Polski jest kwalifikowana jako niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT).

W związku z paragrafem 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, do wartości usług wykonanych na terenie kraju Spółka dolicza wartość frachtu lotniczego, pomimo że przewoźnicy wystawiając faktury na „A.” stosują stawkę 0%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Wnioskodawca wnosi o ustosunkowanie się do prawidłowości przedstawionego stanowiska w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transportu lotniczego zawartego w wartości świadczonych przez Spółkę usług w przypadku organizacji przewozu dzieł sztuki spoza Unii Europejskiej na teren Rzeczpospolitej Polskiej.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z treścią art. 83 ust. 5 punkt 2, nie może on w odniesieniu do jego usług w przypadku transportu powrotnego spoza Unii Europejskiej zastosować stawki 0% przewidzianej w ustępie 1 punkt 23 tego artykułu dla transportu międzynarodowego. Wobec powyższego należy z czynności wchodzących w zakres usługi Spółki wyodrębnić te czynności, które są wykonane poza terytorium kraju i nie podlegają w myśl art. 5 ust 1 punkt 1 opodatkowaniu podatkiem VAT oraz te czynności, które są wykonane na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. W związku z treścią z paragrafu 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, do wartości usług wykonanych na terenie kraju powinna być doliczona wartość frachtu lotniczego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 7 cyt. ustawy, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 9 cyt. ustawy, przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Przepisy art. 83 ust. 1 pkt 23 określają, iż do usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0%.

Jak wskazują uregulowania art. 83 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy, przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

  1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
  2. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
  3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),
  4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju;


Natomiast pkt 3 art. 83 ust. 3 wskazuje, iż przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

Dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0% do usług transportu międzynarodowego konieczne jest m.in. posiadanie przez podatników dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 cyt. ustawy, tj. w przypadku transportu:

  1. towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;
  2. towarów importowanych - oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.


Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy, w przypadku świadczenia usług transportowych - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.

Natomiast przepisy § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zmianami) wskazują, iż w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego – miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółka zajmuje się świadczeniem usług w zakresie spedycji i transportu dzieł sztuki na wystawy międzynarodowe. Przy przewozie dzieł sztuki spoza Unii na terytorium Polski Spółka korzysta z usług transportu lotniczego. Wówczas do zakresu świadczonych przez Wnioskodawcę usług należy m.in. pakowanie, załadunek, organizowanie formalności celnych, zamówienie transportu lotniczego, odbiór przesyłki na lotnisku w Polsce, dostarczenie odebranych obiektów do ostatecznego odbiorcy w Polsce oraz ich rozładunek i rozpakowanie.

Z okoliczności przedstawionych przez Spółkę wynika więc, iż świadcząc usługi w zakresie przewozu dzieł sztuki spoza Unii Europejskiej na terytorium Polski, świadczy usługi w zakresie spedycji i transportu tych towarów. Wskazany § 4b rozporządzenia Ministra Finansów oznacza w okolicznościach wskazanych przez spółkę, iż w przypadku usług transportu międzynarodowego realizowanych środkami transportu lotniczego miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju. Zatem do opodatkowania przedmiotowych usług należy stosować stawkę podatku VAT obowiązującą w Polsce.

Z uregulowań art. 83 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy wynika, iż przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się również usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami przewozu międzynarodowego. Natomiast dla zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% do usługi transportu międzynarodowego, o którym mowa w art. 83 ust. 3 cyt. ustawy, niezbędne jest spełnienie warunków – posiadanie dokumentów, o których mowa w art. 83 ust. 5 pkt 1 i pkt 2 cyt. ustawy, tj. przede wszystkim spełnienie warunku posiadania dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi (transportu) do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. W pozostałych przypadkach zastosowanie znajdzie art. 41 ust. 1 cyt. ustawy, który stanowi, iż stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Reasumując, stwierdzić należy, iż Spółka świadcząc usługi w zakresie spedycji i transportu dzieł sztuki spoza Unii Europejskiej do Polski, do transportu lotniczego zawartego w wartości świadczonych przez Wnioskodawcę usług winna stosować stawkę podatku VAT w wysokości 22%, uwzględniając ponadto wszelkie inne warunki wynikające z umowy zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a podmiotem zlecającym transport dzieł sztuki, takie jak: wartość całkowita usługi czy elementy, które składają się na całość świadczonej usługi (transport, pakowanie).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj