Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1419/08-5/ER
z 4 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-1419/08-5/ER
Data
2008.12.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt
kurs walut
powstanie przychodu
przewalutowanie


Istota interpretacji
Czy dokonanie przewaIutownia kredytu bankowego z euro na złote wg kursu odmiennego niż kurs, który obowiązywał w momencie jego otrzymania, spowoduje powstanie przychodu lub kosztu podatkowego dla Spółki? Czy na dzień spłaty zobowiązania, które po przewalutowaniu będzie wyrażone w złotych może powstać dla Spółki przychód lub koszt podatkowy wynikający z różnicy pomiędzy wartością zobowiązania na dzień jego zaciągnięcia przez Spółkę, a wartością na dzień spłaty



Wniosek ORD-IN 393 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Z 2007 r. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2008 r. (data wpływu 15.09.2008 r.) uzupełnione pismem z dnia 6.11.2008 r. (data nadania 3.11.2008 r.) na wezwanie z dnia 17.10.2008 r. Nr IPPB3/423-1419/08-2/ER, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów w związku z przewalutowaniem kredytu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.09.2008 r., został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów i kosztów w związku z przewalutowaniem kredytu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

O Sp. z o.o. („Spółka”) zaciągnęła w 2007 r. kredyt bankowy w walucie obcej (euro). Spółka planuje przewalutować kwotę kredytu poprzez przeliczenie wyrażonej w euro kwoty kredytu na złote według kursu ustalonego z bankiem. Przewalutowanie nastąpi w drodze aneksu do istniejącej umowy kredytu i zmiany wybranego parametru (waluty) w dalszym ciągu istniejącej umowy kredytu, a nie poprzez spłatę dotychczasowego zobowiązania walutowego zaciągnięcie nowego zobowiązania złotowego. Kurs, po jakim zostanie przeliczone zobowiązanie spółki z tytułu kredytu będzie prawdopodobnie odmienny od kursu obowiązującego w dniu, w którym Spółka zaciągnęła to zobowiązanie. W wyniku przewalutowania nie nastąpi uregulowanie zobowiązania z tytułu kredytu bankowego w jakiejkolwiek formie, a w szczególności nie dojdzie do jego wygaśnięcia lub do zaciągnięcia nowego zobowiązania. Pomimo przeprowadzenia operacji przewalutowania, zobowiązanie Spółki z tytułu otrzymanego kredytu będzie nadal istnieć pomiędzy tymi samymi stronami, czyli kredytodawcą i Spółką, a jedyną różnicą będzie wyrażenie zobowiązania w innej walucie - w złotych w miejsce euro.

Spłata przewalutowanego kredytu dokonana zostanie w złotych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy dokonanie przewaIutownia kredytu bankowego z euro na złote wg kursu odmiennego niż kurs, który obowiązywał w momencie jego otrzymania, spowoduje powstanie przychodu lub kosztu podatkowego dla Spółki...

Czy na dzień spłaty zobowiązania, które po przewalutowaniu będzie wyrażone w złotych może powstać dla Spółki przychód lub koszt podatkowy wynikający z różnicy pomiędzy wartością zobowiązania na dzień jego zaciągnięcia przez Spółkę, a wartością na dzień spłaty...

Zdaniem wnioskodawcy.

W ocenie Spółki, zarówno przewalutowanie jak spłata kredytu nie będzie wiązać się z jakimikolwiek konsekwencjami podatkowymi na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Natomiast na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Stosownie do art. 15a ust. 1 ustawy o CIT, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 art. 15a tejże ustawy. Dodatnie różnice kursowe powstają jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT). Z kolei ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT).

Z powyższych regulacji wynika, że operacja przewalutowania zobowiązania z tytułu otrzymania kredytu nie skutkuje powstaniem różnic kursowych dla celów podatkowych. Ustawa o CIT jasno określa, że warunkiem powstania różnic kursowych dla celów podatkowych jest uregulowanie zaciągniętego zobowiązania. Przewalutowanie kredytu skutkuje jedynie zmianą waluty, w której jest on wyrażony, a nie powoduje spłaty kredytu Zatem różnice kursowe dla celów podatkowych nie powstają. W rezultacie Spółka nie jest zobowiązana do rozpoznawania przychodu lub kosztu podatkowego w związku z przewalutowaniem zobowiązania.

Zdaniem Spółki nie powstanie również przychód lub koszt podatkowy w dacie faktycznej spłaty kredytu, który po przewalutowaniu przestanie być zobowiązaniem walutowym. W świetle art. 15 ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT do powstania różnic kursowych warunkiem koniecznym jest aby wystąpiła przesłanka spłaty otrzymanych środków w walucie obcej (tj. spłata dewiz). Tymczasem w sytuacji Spółki spłata będzie miała miejsce w złotych, gdyż zaciągnięty przez Spółkę kredyt - od momentu przewalutowania - stanowi kredyt złotowy. W efekcie, przesłanka konieczna dla zastosowania powyższych przepisów nie będzie spełniona w sytuacji Spółki. Powyższe oznacza, iż w związku ze spłatą przedmiotowego kredytu nie powstanie dla Spółki obowiązek kalkulacji jakichkolwiek różnic kursowych. Ponadto Spółka uważa, iż w związku z faktem, że kwota kredytu nie będzie w dacie spłaty wyrażona w euro, nie jest również możliwe określenie jakiegokolwiek kursu wymiany walut obcych na dzień spłaty zobowiązania istniejącego w walucie polskiej (wymóg z art. 15 ust. 2 pkt 5 i ust. 3 pkt 5 ustawy o CIT). Oznacza to, iż skoro kwota kredytu będzie wyrażona w polskich złotych to nie będzie możliwa kalkulacja wartości kredytu w walucie obcej przeliczonej na złote polskie na dzień jego spłaty według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Obliczenie zatem dodatniej i ujemnej różnicy kursowej w związku ze spłatą przewalutowanego kredytu nie będzie możliwe już z uwagi na techniczną stroną takiego obliczenia. Skoro zatem po dokonaniu przewalutowania wartość zobowiązania będzie wyrażona w złotówkach, i do określenia jego wartości na dzień spłaty nie będzie stosowany żaden kurs walutowy, nie można uznać że spełnione zostają przesłanki warunkujące powstanie różnie kursowych w dniu spłaty przewalutowanego zobowiązania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj