Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-1468/08/JT
z 18 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-1468/08/JT
Data
2008.11.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
cele mieszkaniowe
kasa mieszkaniowa
nabycie nieruchomości
oszczędności


Istota interpretacji
Czy spłata kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej, pozwoli zachować prawo do odliczeń dokonanych w poszczególnych, wcześniejszych latach związanych z oszczędzaniem w jednej kasie mieszkaniowej?



Wniosek ORD-IN 370 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz . U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 01 września 2008r. (data wpływu do tut. BKIP 02 września 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości wykorzystania środków z kasy mieszkaniowej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 września 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawidłowości wykorzystania środków z kasy mieszkaniowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od grudnia 1996r. do marca 2007r. dokonywał systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej. W 2006r. nabył działkę budowlaną. Nie mając wystarczających środków na jej zakup zaciągnął kredyt, którym w całości sfinansował zakup tej działki. Prawnym zabezpieczeniem kredytu były środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej. Składając dyspozycję wypłaty środków z kasy mieszkaniowej wnioskodawca musiał złożyć jednocześnie dyspozycję spłaty ww. kredytu w całości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zakup działki budowlanej w czasie systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, sfinansowany kredytem, spełnia kryteria celu mieszkaniowego...

Zdaniem wnioskodawcy, zakup taki spełnia kryteria celu mieszkaniowego. Świadczyć o tym może fakt, że biorąc kredyt w banku, prawnym zabezpieczeniem do jego otrzymania były zgromadzone środki w kasie mieszkaniowej. Wycofując zgromadzone środki należało w pierwszej kolejności dokonać spłaty kredytu. Czyli, skoro ustawodawca nie przewidział takiej możliwości zakupu działki budowlanej, to można przyjąć, że spełnia on kryteria celu mieszkaniowego.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i przed dniem 01 stycznia 2002r. nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku, przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Jak wynika z art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

- do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Dla zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej wycofane środki w myśl art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r. muszą być przeznaczone na cele określone w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.), zgodnie z którym celami mieszkaniowymi są służące zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych:

  1. nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
  2. uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do budowy domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
  3. remont domu albo lokalu o których mowa w pkt a i b z wyjątkiem konserwacji i odnowienia mieszkania,
  4. spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,
  5. nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny.

Z powyższego przepisu wynika, że wbrew twierdzeniom wnioskodawcy ustawodawca jasno określił kryteria kwalifikowania celów gromadzenia środków jako mieszkaniowych.
Przepis ten przewiduje, że celem mieszkaniowym będzie spłata kredytu zaciągniętego na cele określone w pkt 1-3. Należy jednak zauważyć, że nabycie działki budowlanej jest wymienione w pkt 5 przepisu. To oznacza, że spłata kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej nie jest celem mieszkaniowym w rozumieniu ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Faktu tego nie zmienia okoliczność, że zaciągając kredyt wnioskodawca zabezpieczył go środkami zgromadzonymi w kasie mieszkaniowej determinując tym samym sposób ich wydatkowania. Należy bowiem podkreślić, że cele mieszkaniowe zostały w ustawie uregulowane w sposób jednoznaczny. Spłata kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej została wprost wyłączona poprzez brzmienie art. 8 ust. 2 pkt 4 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego. Skoro zatem spłata kredytu na zakup działki budowlanej nie jest w rozumieniu tej ustawy celem mieszkaniowym, to niedopuszczalne jest twierdzenie wnioskodawcy, iż może on poszerzyć ten katalog o dokonaną przez siebie czynność. Wszelkie ulgi i zwolnienia są w prawie podatkowym wyjątkiem od zasady powszechności opodatkowania i muszą być interpretowane w sposób ścisły. Zabronione jest dokonywanie rozszerzającej wykładni, którą przedstawił wnioskodawca. To oznacza, że w przedmiotowej sprawie spłacając kredyt na zakup działki wnioskodawca nie dopełnił warunku wydatkowania oszczędności zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na cele mieszkaniowe, o których mowa w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Tym samym, w myśl art. 27a ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001r. z uwagi na fakt, że wnioskodawca skorzystał z odliczeń wydatków poniesionych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym wycofał oszczędności spłacając kredyt, jest obowiązany doliczyć kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj