Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-525/12-2/AP
z 14 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 21 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków informacyjnych związanych z wykazywaniem kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-8C – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków informacyjnych związanych z wykazywaniem kosztów uzyskania przychodów w informacji PIT-8C.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, X, zgodnie z art. 39 ust. 3 oraz art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej dalej ustawą, obowiązany jest do sporządzania informacji o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych - informacji PIT-8C. W składanych informacjach X jest zobowiązany wykazać w szczególności kwotę przychodu uzyskanego przez podatnika będącego klientem X, zwanego dalej Klientem, z tytułu dokonanych transakcji, a także koszty uzyskania przychodów.

Klient za usługę przechowywania papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y - oprogramowanie do analizy technicznej wskaźników spółek - jest zobowiązany do uiszczenia opłaty miesięcznej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy X sporządzając informację PIT-8C powinien wykazać Klientowi uiszczoną przez Klienta opłatę miesięczną za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y jako koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny, w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Zgodnie z brzmieniem art. 30b ust. 2, dochodem ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych jest:

  1. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. lf lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,
  2. różnica między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a,
  3. różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a, osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Wykładnia gramatyczna użytego w art. 22 zwrotu „w celu osiągnięcia przychodów” prowadzi do wniosku, iż można uznać za koszt uzyskania przychodu każdy wydatek, pod warunkiem, iż jego poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, a wydatek ten nie jest wyłączony przez art. 23 ustawy.

Opłata miesięczna za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z programu Y, uiszczana przez Klienta na rzecz X, ponoszona jest, zdaniem Wnioskodawcy, w związku z uzyskiwaniem przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Klient w celu odpłatnego zbycia papierów wartościowych musi mieć je zapisane na prowadzonym dla niego przez firmę inwestycyjną rachunku papierów wartościowych. Zapisanie papierów na rachunku, z punktu widzenia ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, jest równoznaczne ze świadczeniem przez X dla Klienta usługi przechowywania papierów wartościowych. Usługa ta jest odpłatna. Tym samym, uiszczenie opłaty za przechowywanie papierów wartościowych przez Klienta jest niezbędne do umożliwienia mu odpłatnego zbycia tych papierów z rachunku, jest więc kosztem ponoszonym przez Klienta w celu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Za pomocą aplikacji Z (notowania gieldowe online) Klient może obserwować notowania danego rynku oraz złożyć zlecenie, przeglądać, modyfikować lub anulować zlecenia czekające na realizację i przeglądać już zrealizowane transakcje.

Y to profesjonalny program do analizy technicznej, który przy współpracy z aplikacją Z umożliwia nie tylko obserwowanie, ale przede wszystkim analizowanie w czasie rzeczywistym danych intraday oraz w trybie online dziennych danych GPW w (...). Klient ma dostęp również do notowań archiwalnych. Y oferuje zaawansowane możliwości analizy wskaźnikowej, formacji, trendów, cykli, a także automatyczną interpretację wartości wskaźników. Do dyspozycji Klient otrzymuje ogromną ilość wskaźników, ale może tworzyć własne systemy transakcyjne (algorytmy generujące sygnały kupna i sprzedaży). Program ten umożliwia więc Klientowi sprawne reagowanie na sytuację na rynku w stosunku do podejmowanych przez Klienta działań inwestycyjnych. Tym samym należy uznać tą opłatę za poniesioną w celu osiągnięcia przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Wysokość wszystkich wymienionych powyżej opłat jest uwzględniona w Taryfie Opłat i Prowizji, będącej załącznikiem do Regulaminu świadczenia usług maklerskich przez X i jest poniesiona w związku z korzystaniem z usług X, które ułatwiają podejmowanie Klientowi decyzji inwestycyjnych. Ponadto, za uznaniem ww. opłat za koszty uzyskania przychodu przemawia treść art. 23 ustawy, który nie wymienia żadnej z tych opłat jako wydatku, który nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę powyższe, X uważa, że sporządzając informację PIT-8C powinien wykazać Klientowi uiszczoną przez Klienta opłatę miesięczną za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y jako koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 29 sierpnia 2011 r. w sprawie o sygn. IPPB2/415-530/11-2/MK1, uznając opłatę miesięczną za przechowywanie papierów wartościowych za koszt uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy, źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Natomiast zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Sposób obliczania dochodu ze zbycia papierów wartościowych określony został w art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód ten określa się jako różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 – osiągniętą w roku podatkowym.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

W świetle powyższego, do kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia papierów wartościowych można zaliczyć poniesione wydatki pod warunkiem, że:

  • istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy poniesionymi wydatkami a przychodami (wydatki poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów),
  • nie jest to wydatek wskazany w zamkniętym katalogu wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów, określonych w art. 23 ust. 1 ww. ustawy.

Ponadto, koszty te można podzielić na dwie grupy:

  • bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji – np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostkowa x ilość papierów wartościowych),
  • koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku papierów wartościowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Klient X jest zobowiązany do uiszczenia opłaty miesięcznej za usługę przechowywania papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y, tj. oprogramowania do analizy technicznej wskaźników spółek. Wnioskodawca powziął wątpliwość, czy X sporządzając informację PIT-8C powinien wykazać Klientowi uiszczoną przez Klienta opłatę miesięczną za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y jako koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

W treści wniosku Zainteresowany wskazał, że opłata miesięczna za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z programu Y, uiszczana przez Klienta na rzecz X, ponoszona jest w związku z uzyskiwaniem przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Jak wskazuje Wnioskodawca, uiszczenie opłaty za przechowywanie papierów wartościowych przez Klienta jest niezbędne do umożliwienia mu odpłatnego zbycia tych papierów z rachunku papierów wartościowych, którego prowadzenie jest tożsame ze świadczeniem przez X dla Klienta usługi przechowywania papierów wartościowych. Dzięki notowaniom gieldowym online Klient może obserwować notowania danego rynku oraz złożyć zlecenie, przeglądać, modyfikować lub anulować zlecenia czekające na realizację i przeglądać już zrealizowane transakcje. Natomiast Y będący profesjonalnym programem do analizy technicznej umożliwia Klientowi sprawne reagowanie na sytuację na rynku w stosunku do podejmowanych przez Klienta działań inwestycyjnych. Wysokość wszystkich wymienionych powyżej opłat jest uwzględniona w Taryfie Opłat i Prowizji, będącej załącznikiem do Regulaminu świadczenia usług maklerskich przez X.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenie przyszłe oraz przywołane uregulowania prawne wskazać należy, iż faktycznie poniesiona przez Klienta Wnioskodawcy udokumentowana opłata miesięczna za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y stanowi koszt uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jako wydatek nie wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotowa opłata miesięczna uiszczana przez Klienta na rzecz Wnioskodawcy jest niezbędna do uzyskiwania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Bez rachunku papierów wartościowych Klient nie mógłby inwestować na giełdzie, a do jego istnienia i funkcjonowania niezbędne jest uiszczenie opłaty za przechowywanie papierów wartościowych. Bez uiszczenia tych opłat Wnioskodawca nie prowadziłby rachunku papierów wartościowych na rzecz Klienta, a Klient nie mógłby inwestować uwzględniając notowania giełdowe online oraz korzystając z programu Y.

Tym samym organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych opłaty miesięcznej za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y.

Podkreślenia przy tym wymaga, że ww. opłata miesięczna będzie stanowić koszt uzyskania przychodu w danym roku podatkowym tylko i wyłącznie w wysokości proporcjonalnie przypadającej na zbyte papiery wartościowe. Nie można bowiem od przychodu uzyskanego ze zbycia papierów wartościowych odliczyć kosztu stanowiącego opłatę miesięczną dotyczącą tych papierów wartościowych, które nie zostały jeszcze sprzedane. Wydatki poniesione na ww. opłatę w odniesieniu do nie sprzedanych jeszcze papierów wartościowych będzie można zaliczyć do kosztu uzyskania przychodu dopiero wówczas, gdy papiery te zostaną sprzedane.

Reasumując, X sporządzając informację PIT-8C powinien wykazać Klientowi uiszczoną przez Klienta opłatę miesięczną za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y jako koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych z zastrzeżeniem, że poniesiona opłata dotyczyć będzie w całości zbytych papierów wartościowych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej stwierdzić należy, że zapadła ona w indywidualnej sprawie i nie jest wiążąca dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj