Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1635/08-2/ER
z 17 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-1635/08-2/ER
Data
2009.02.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy uchylone

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Deklaracje i zaliczki

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
prawo podatkowe
spółki
strata
wpłata
zaliczka
zeznania


Istota interpretacji
Czy Spółka może wpłacać zaliczki w formie uproszczonej na pdop w 2009 r. w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu za 2007 r., mimo iż w zeznaniu tym odliczyła stratę z lat ubiegłych?



Wniosek ORD-IN 413 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2008r. (data wpływu 05.12.2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wpłacania zaliczki w uproszczonej formie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.12.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wpłacania zaliczki w uproszczonej formie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka planuje w 2009 r. wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej. Zgodnie z art. 25 ust. 6 updop miesięczna zaliczka będzie stanowiła 1/12 podatku należnego wykazanego w zaznaniu podatkowym za 2007 r., złożonym w 2008 r.

W zeznaniu podatkowym za 2007 r. Spółka odliczyła stratę z lat ubiegłych, tym samym podatek należny w deklaracji nie stanowił podatku należnego liczonego od dochodów uzyskanych w 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka może wpłacać zaliczki w formie uproszczonej na pdop w 2009 r. w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu za 2007 r., mimo iż w zeznaniu tym odliczyła stratę z lat ubiegłych...

Zdaniem wnioskodawcy.

Spółka może wpłacać zaliczki uproszczone na pdop w 2009 r. w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu za 2007 r. Prawo podatkowe precyzyjnie określa, że „1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu” (art. 25 ust. 6) należy brać dosłownie.

Po przeanalizowaniu przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdzam, że stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Natomiast norma prawna wyrażona w przepisie art. 27 ust. 1 powyższej ustawy stanowi, iż podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu, a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Zgodnie z zasadami wynikającymi z zacytowanych powyżej przepisów prawa podatkowego, podstawę wyliczenia uproszczonej zaliczki miesięcznej na podatek dochodowy stanowi podatek należny wykazany w zeznaniu o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym CIT-8, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, a jeżeli w tym zeznaniu podatnik nie wykazał podatku należnego – podatek należny wykazany w zeznaniu poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Konsekwentnie, prawo do skorzystania z uproszczonej formy wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w roku 2009 mają tylko podatnicy, którzy w zeznaniu złożonym w roku 2008, ewentualnie w 2007, wykazali podatek należny.

Jeśli w przypadku Spółki powyższy warunek został spełniony, tzn. wykazała ona w zeznaniu za 2007 r. podatek należny, może wpłacać na tej podstawie w 2009 r. zaliczki w formie uproszczonej, gdyż analiza przepisów podatkowych prowadzi do wniosku, iż podatkiem należnym wynikającym z zeznania rocznego jest kwota zobowiązania po dokonaniu odliczeń od podatku na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podatkiem należnym jest kwota po dokonaniu odliczeń, w tym straty z lat ubiegłych, o których mowa we wniosku. Przy czym nie ma znaczenia fakt, iż Spółka nie odliczała tej straty od dochodu, wpłacając zaliczki miesięczne na podatek.

Podstawowym warunkiem dla zaistnienia możliwości rozliczenia straty podatkowej przez podatnika jest wystąpienie dochodu do opodatkowania. Zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy podatnik może odliczyć stratę od dochodów osiągniętych w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Odliczeń straty można dokonywać już w trakcie roku podatkowego przy ustalaniu zaliczek miesięcznych, bądź w zeznaniu rocznym o wysokości osiągniętego dochodu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj