Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1943/08-2/IG
z 13 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1943/08-2/IG
Data
2009.01.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
cele statutowe
dotacja przedmiotowa
obrót
opodatkowanie
usługa nieodpłatna


Istota interpretacji
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT otrzymana dotacja na realizację projektu „Wsparcie systemu kompleksowych usług informacyjnych dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą poprzez finansowanie sieci Punktów Konsultacyjnych (PK)”? Czy w stosunku do nabytych towarów i usług na potrzeby realizacji w/w projektu będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT?



Wniosek ORD-IN 570 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Stowarzyszenia przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2008r. (data wpływu 20 października 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej dotacji dotyczącej realizowanego projektu i możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją tego projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT otrzymanej dotacji dotyczącej realizowanego projektu i możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją tego projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Działalność statutowa Stowarzyszenia R Centrum P z siedzibą w R polega m.in. na:

  • wspieraniu wszelkich inicjatyw społecznych mających na celu zwalczanie bezrobocia jego skutków,
  • promowaniu i wspieraniu przedsięwzięć gospodarczych i osób przedsiębiorczych przyczyniających się do rozwoju gospodarczego miasta i województwa oraz lokalnego rynku pracy,
  • udzielaniu pomocy osobom chcącym założyć przedsiębiorstwa prywatne,
  • nauczaniu podstaw przedsiębiorczości w warunkach gospodarki wolnorynkowej. Stowarzyszenie na realizację powyższych celów pozyskuje środki z prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali dla małych przedsiębiorców, szkoleń oraz z dotacji. Ze środków Funduszu Rozwoju P udzielamy pożyczek małym przedsiębiorcom w tym osobom bezrobotnym podejmującym działalność gospodarczą. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. We wrześniu 2008 roku został rozstrzygnięty konkurs na prowadzenie Punktu Konsultacyjnego. finansowanego w ramach projektu systemowego Polskiej Agencji Rozwoju P (PARP) pod tytułem „Wsparcie systemu kompleksowych usług informacyjnych dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą poprzez finansowanie sieci Punktów Konsultacyjnych (PK)” w ramach poddziałania 2.2.1 Programu Operacyjnego ”Kapitał Ludzki” (na lata 2007-2013), w wyniku którego Stowarzyszenie R zakwalifikowało się do prowadzenia Lokalnego Punktu Konsultacyjnego (L..).

W związku z powyższym R Centrum P otrzyma od PARP wsparcie, przeznaczone na finansowanie: wynagrodzeń osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu, czyli konsultantów świadczących usługi konsultacyjne wydzielone w budżecie projektu jako Zadanie 1; Prowadzenie P.. - świadczenie usług informacyjnych, oraz w ramach budżetu Zadania 2: Pozostałe wydatki związane z prowadzeniem P..

  • podróży służbowych osób zaangażowanych w realizację projektu,
  • najem i eksploatacja pomieszczeń w celach bezpośrednio związanych z realizacją projektu,
  • zakup materiałów biurowych i eksploatacyjnych,
  • obsługę księgową oraz usługi prawnicze, doradcze i eksperckie.
  • pokrycie kosztów szkoleń pracowników świadczących usługi informacyjne,
  • pokrycie kosztów adaptacji budynku, pomieszczeń, w których świadczone będą usługi

W zamian za powyższe Stowarzyszenie zobowiązuje się do prowadzenia L… oraz świadczenia bezpłatnych usług informacyjnych zgodnie z Procedurą świadczenia usług informacyjnych w następujących formach: usługi świadczonej bezpośrednio, dyżurów, seminariów informacyjnych, telefonicznie oraz drogą elektroniczną.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT otrzymana dotacja na realizację projektu „Wsparcie systemu kompleksowych usług informacyjnych dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą poprzez finansowanie sieci Punktów Konsultacyjnych (P..)”... Czy w stosunku do nabytych towarów i usług na potrzeby realizacji w/w projektu będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy omawiana wyżej dotacja jest dotacją podmiotową, pozwalającą w szerszym zakresie realizować cele statutowe Stowarzyszenia. Ponadto ma ona charakter zakupowy gdzie naszej kalkulacji budżetu P.. dokonaliśmy od strony kosztów nie została skalkulowana i nie istnieje cena świadczonej bezpłatnie usługi. Uważamy „że przyznana nam dotacja stanowi pokrycie kosztów związanych z realizacją powyższego projektu a zatem nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT, w związku z czym nie przysługuje nam prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług na potrzeby” działalności tego Punktu Konsultacyjnego. .

Jednocześnie informujemy, że 07.06.2006r. otrzymaliśmy Postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Nr 14….. w sprawie stosowania przepisów ustawy o Podatku od towarów i usług, m.in. w stosunku do funkcjonowania P.. i dopłat do świadczonych bezpłatnie usług informacyjnych. Umowy regulujące przyznane dotacje w 2005r, „ które podlegały ww. interpretacji to:

  • jedna umowa Nr PK/…. została zawarta tylko na świadczenie bezpłatnych usług informacyjnych. przy czym należy wspomnieć, że do tej umowy została skalkulowana cena świadczonych bezpłatnie usług.
  • druga umowa Nr PK/……… regulowała wysokość i sposób udzielonego wsparcia finansowego na rozwój i funkcjonowanie punktu konsultacyjnego.

Wobec tak skonstruowanych umów, a przede wszystkim skalkulowanej, wówczas na potrzeby projektu, ceny usługi zajęliśmy stanowisko, że dotacja wg umowy PK/2005/041 na świadczenie usług była dopłatą do ceny usługi i podlegała opodatkowaniu stawką 22%, a VAT naliczony przy zakupie towarów i usług zawartych w budżecie umowy PK//1.1.1/2005/L/07-02 podlegał odliczeniu. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Postanowieniu 1425/021/443/19/06/IW stwierdził, że powyższa interpretacja jest prawidłowa. Jednak dotacje wg powyższych umów różnią się od przyznanego wsparcia zgodnie z umową z 2008r „Udzielenie wsparcia na prowadzenie Lokalnego Punktu Konsultacyjnego”, opisanego w części F niniejszego wniosku i dlatego prosimy o wydanie interpretacji w powyższej sprawie. Z uwagi na złożoność zagadnienia mamy wątpliwości czy nasza interpretacja zawarta w niniejszym wniosku jest prawidłowa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, „opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju”.

Art. 29 ust. 1 ustawy stanowi, że „podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Natomiast art. 86 ust. 1 ustawy stanowi, że „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca wygrał konkurs i otrzyma wsparcie na prowadzenie Punktu Konsultacyjnego. finansowanego w ramach projektu systemowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pod tytułem „Wsparcie systemu kompleksowych usług informacyjnych dla przedsiębiorców i osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą poprzez finansowanie sieci Punktów Konsultacyjnych (PK)” w ramach poddziałania 2.2.1 Programu Operacyjnego ”Kapitał Ludzki” (na lata 2007-2013), w wyniku którego Stowarzyszenie RCP zakwalifikowało się do prowadzenia Lokalnego Punktu Konsultacyjnego (L..).

W związku z powyższym R…. Centrum Przedsiębiorczości otrzyma dotacje, przeznaczone na finansowanie: wynagrodzeń osób zaangażowanych bezpośrednio w realizację projektu, czyli konsultantów świadczących usługi konsultacyjne wydzielone w budżecie projektu jako Zadanie 1; Prowadzenie P.. - świadczenie usług informacyjnych, oraz w ramach budżetu Zadania 2: Pozostałe wydatki związane z prowadzeniem P..

  • podróży służbowych osób zaangażowanych w realizację projektu,
  • najem i eksploatacja pomieszczeń w celach bezpośrednio związanych z realizacją projektu,
  • zakup materiałów biurowych i eksploatacyjnych,
  • obsługę księgową oraz usługi prawnicze, doradcze i eksperckie.
  • pokrycie kosztów szkoleń pracowników świadczących usługi informacyjne,
  • pokrycie kosztów adaptacji budynku,pomieszczeń, w których świadczone będą usługi

W zamian za powyższe Stowarzyszenie zobowiązuje się do prowadzenia L.. oraz świadczenia bezpłatnych usług informacyjnych zgodnie z Procedurą świadczenia usług informacyjnych w następujących formach: usługi świadczonej bezpośrednio, dyżurów, seminariów informacyjnych, telefonicznie oraz drogą elektroniczną.

Otrzymana dotacja jest dotacją przedmiotową pozwalającą realizować cele statutowe i pozwala na pokrycie kosztów funkcjonowania otwartych punktów konsultingowych świadczących bezpłatne usługi informacyjne. W związku z tym otrzymana dotacja nie ma żadnego związku z ceną świadczonych usług, gdyż są one świadczone nieodpłatnie w ramach realizacji celów statutowych stowarzyszenia.

Otrzymana dotacja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ponieważ otrzymana dotacja nie jest związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych to wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w zakupach związanych z realizowanym projektem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj