Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-970b/08/AP
z 15 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-970b/08/AP
Data
2009.01.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
korekta podatku
obowiązek podatkowy
usługi ciągłe
usługi medyczne


Istota interpretacji
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług ochrony zdrowia na rzecz pacjentów nieobjętych ubezpieczeniem społecznym.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2008 r. (data wpływu 6 listopada 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług ochrony zdrowia na rzecz pacjentów nieobjętych ubezpieczeniem w NFZ - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 6 listopada 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 15 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania i momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług ochrony zdrowia na rzecz pacjentów nieobjętych ubezpieczeniem w NFZ.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Szpital w B. realizuje zadania zgodne ze statutem w zakresie ochrony zdrowia. Świadczenia zdrowotne udzielane osobom nieobjętym powszechnym ubezpieczeniem w NFZ rozliczane są w sposób następujący.

Świadczenia zdrowotne dokumentowane są fakturą w ciągu 7 dni licząc od dnia wykonania usługi. W sytuacji kiedy raport wysłany do Narodowego Funduszu Zdrowia wraz z fakturą zostanie przeanalizowany i okaże się, że część świadczeń dotyczy pacjentów nieubezpieczonych, wówczas Szpital wystawia fakturę korygującą na NFZ, a następnie fakturę obciążeniową na odbiorcę usługi (pacjenta indywidualnego). W przedstawionym stanie faktycznym Szpital wystawia fakturę zawierającą: dzień wystawienia faktury np.: 15 października 2008 r., datę sprzedaży np.: 20 sierpnia 2008 r. Sporządzona w ten sposób dokumentacja nakłada obowiązek korygowania deklaracji za miesiąc sierpień 2008 r. w zakresie sprzedaży zwolnionej.

Świadczenia zdrowotne udzielane osobom nieubezpieczonym, w zakresie wykonanych procedur wymagają indywidualnych kalkulacji kosztów pobytu i hospitalizacji, co uniemożliwia zafakturowanie usługi w ciągu 7 dni od dnia jej wykonania. W tej sytuacji Szpital wystawia fakturę po terminie tj. zawierającą np.: dzień wystawienia faktury 10 października 2008 r., data sprzedaży 30 września 2008 r. i ujmuje wymienioną fakturę w deklaracji w miesiącu wrześniu 2008 r.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy jeżeli zostanie wystawiona faktura na osobę fizyczną tytułem sprzedaży zwolnionej od podatku do 7 dnia następnego miesiąca, obowiązek podatkowy powstaje w dniu wykonania usługi, czy też w dacie wystawienia faktury tj. w następnym miesiącu...


Stanowisko Wnioskodawcy zostało uzupełnione pismem w dniu 15 grudnia 2008 r.

Zdaniem Szpitala, za usługi wykonane w danym miesiącu pacjentom nieubezpieczonym, faktura wystawiana jest co do zasady w ciągu 7 dni od dnia wykonania usługi lub w okresie późniejszym, w przypadku konieczności sporządzenia szczegółowej kalkulacji kosztów usług. Za moment powstania obowiązku podatkowego należy, w ocenie Szpitala, uznać miesiąc wykonania usługi, tj. miesiąc zakończenia procedury hospitalizacji pacjenta, a nie datę wystawienia faktury.

Szpital dokumentuje usługi wykonane w danym miesiącu pacjentom nieubezpieczonym fakturą wystawioną osobie fizycznej w ciągu 7 dni od dnia wykonania usługi np.: data sprzedaży 26 września 2008 r., data wystawienia faktury 2 października 2008 r. Szpital przyjął, iż obowiązek podatkowy powstaje w dniu wykonania usługi, pomimo, że dzień wystawienia faktury przypada w miesiącu kolejnym. W przypadku wystawienia faktury po 7 dniach od dnia wykonania usługi szpital dokonuje korekty w zakresie zwiększenia sprzedaży zwolnionej w miesiącu, w którym faktycznie wykonano usługę.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 powołanej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Według art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy, stosownie do art. 19 ust. 4 ustawy, powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Należy wskazać, że ustawodawca dla niektórych usług określił szczególne zasady ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego, jednakże nie dotyczą one usług w zakresie ochrony zdrowia (medycznych). Zatem w przedmiotowej sprawie obowiązują zasady ogólne wynikające z wyżej powołanych regulacji.

Ponadto, zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14, § 15 i § 15a. Stosownie do ust. 2 ww. paragrafu, w przypadku gdy podatnik określa w fakturze, zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 3, wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w przypadku wykonania usługi medycznej na rzecz osób nieobjętych powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym wystawiane są na ich rzecz faktury VAT w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi.

W powyższym stanie faktycznym obowiązek podatkowy, stosownie do powołanych przepisów, powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Jednocześnie informuje się, że od dnia 1 grudnia 2008 r., w związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów wykonawczych, ww. regulacje rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. znajdują się w § 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337) oraz w art. 19 ust. 1 i 4 zmienionej ustawy o podatku od towarów i usług.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H.Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj