Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1566/08-2/JG
z 22 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-1566/08-2/JG
Data
2009.01.22


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
budowa
koszty uzyskania przychodów
montaż
wartość początkowa środka trwałego
wydatek


Istota interpretacji
Czy wydatki poniesione w związku z przeniesieniem maszyn, tj. ich demontaż i montaż oraz w związku z budową nowych fundamentów, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów „innych niż bezpośrednie” na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też powinna je ująć w wartości początkowej środków trwałych?



Wniosek ORD-IN 404 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 3 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 7 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na montaż i demontaż maszyn - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na montaż i demontaż maszyn.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

M...Sp. z o.o. realizuje inwestycję polegającą na budowie nowej hali magazynowo-produkcyjnej. Jednym z warunków budowy nowej hali było wyburzenie starych budynków, które znajdowały się na terenie przeznaczonym na budowę nowego obiektu.

Dodatkowo Spółka poniosła wydatki dotyczące demontażu maszyn produkcyjnych znajdujących się w budynkach przeznaczonych do rozbiórki, które były w tych budynkach posadowione na fundamentach. Konsekwencją prowadzonej inwestycji w postaci budowy nowej hali magazynowo-produkcyjnej było także poniesienie przez Spółkę wydatków dotyczących montażu tych maszyn w nowo wybudowanej hali produkcyjnej oraz wydatków dotyczących wykonania nowych fundamentów pod przenoszone maszyny. Maszyny te nie stanowiły integralnej części starych budynków, a fakt ich przeniesienia do nowej hali w żaden sposób nie zmienił ich wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia do używania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki poniesione w związku z przeniesieniem maszyn, tj. ich demontaż i montaż oraz w związku z budową nowych fundamentów, Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów „innych niż bezpośrednie” na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, czy też powinna je ująć w wartości początkowej środków trwałych...

Zdaniem Spółki, wydatki poniesione na zdemontowanie, przeniesienie i ponowne zamontowanie maszyn nie mają wpływu na wartość początkową przenoszonych maszyn i należy je uznać za koszt uzyskania przychodu inny niż bezpośrednio związany z przychodami, podlegający potrąceniu w dacie jego poniesienia - art. 15 ust. 4e ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Wartość początkowa środków trwałych (od której naliczane są odpisy amortyzacyjne), może być zmieniona jedynie w wyniku ich ulepszenia (art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) lub przyłączenia albo odłączenia części składowych (art. 16g ust. 16 ww. ustawy). Przeniesienie uprzednio użytkowanych środków trwałych z jednego miejsca na drugie nie stanowi okoliczności o których mowa w hipotezach ww. przepisów. Dodatkowo, zdaniem Spółki wydatki na wykonanie nowych fundamentów pod maszyny, zasadniczo, nie powinny wpływać ani na wartość początkową nowo wybudowanej hali, ani na wartość początkową maszyn produkcyjnych, oczywiście pod warunkiem, jeżeli na skutek ich wykonania nie dojdzie do wzrostu wartości użytkowej któregoś z ww. środków trwałych, mierzonej w szczególności ich okresem używania, czy kosztami eksploatacji, itp. Dlatego, wydatki związane ze zdemontowaniem, przeniesieniem i ponownym zainstalowaniem maszyn, w tym wydatki na fundamenty, zdaniem Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednie, potrącalne na podstawie przepisu art. 15 ust. 4d ustawy, w zw. z art. 15 ust. 4e tej ustawy pod datą ich zaksięgowania przez Spółkę zgodnie z zasadami rachunkowości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj