Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-226/08-2/RK
z 16 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-226/08-2/RK
Data
2009.02.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
korekta podatku
korekta podatku naliczonego
podatek naliczony
proporcja
przejęcie
usługi medyczne
usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej


Istota interpretacji
VAT - w zakresie obowiązku dokonania rocznej korekty



Wniosek ORD-IN 418 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 03.12.2008 r. (data wpływu 04.12.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie obowiązku dokonania rocznej korekty – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.12.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania rocznej korekty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

C… Sp. o.o. dalej „C” lub Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy szeroki zakres usług medycznych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o podatku od towarów t usług (dalej „VAT” usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, co do zasady, podlegają zwolnieniu z opodatkowania VAT. Tym samym, usługi świadczone przez Spółkę zasadniczo objęte są zwolnieniem z VAT.

Obliczona przez Spółkę wartość współczynnika struktury sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT (dalej WSS) na podstawie obrotu za rok 2007 była mniejsza niż 2%. W związku z powyższym, w trakcie 2008 r. Spółka w całości nie odliczała podatku VAT naliczonego przy zakupach towarów i usług, z wyjątkiem podatku naliczonego, przy zakupach bezpośrednio alokowanych wyłącznie do sprzedaży opodatkowanej.

W trakcie 2008 r. C przejęła dwie spółki zależne:

  • A Sp. z o.o.
  • I Sp. z o.o. (dalej łącznie: Spółki przejmowanej).

Działalność Spółek przejmowanych, prowadzona przed połączeniem zasadniczo podlegała opodatkowaniu VAT. Wartość WSS za rok 2007 w odniesieniu do każdej ze Spółek przejmowanych przekroczyła 98%. W związku z powyższym, w trakcie 2008 r. Spółki przejmowane, co do zasady, w całości odliczały VAT naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością.

Po wskazanym przejęciu, C w dalszym ciągu prowadzi zasadniczo działalność zwolnioną z VAT wykorzystując m.in. aktywa przejęte w wyniku wskazanego połączenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  • Czy C obowiązana będzie do dokonania tzw. rocznej korekty VAT naliczonego w odniesieniu do 2008 roku...

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka nie będzie obowiązana do dokonania rocznej korekty VAT naliczonego po zakończaniu 2008 roku, jako że w trakcie 2008 roku Spółka w ogóle nie odliczała VAT naliczonego w oparciu o wstępną proporcję, obliczoną na podstawie wartości obrotu osiągniętego w 2007 r.

Prawidłowość zajmowanego przez C stanowiska potwierdza brzmienie przepisu art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, statuującego obowiązek dokonania korekty VAT naliczonego jedynie w przypadku, gdy podatnik w trakcie zakończonego roku podatkowego odliczał część VAT naliczonego w oparciu o WSS.

1. Zasady kalkulacji WSS — uwagi ogólne

Stosownie do postanowienia art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku, gdy podatnik oprócz prowadzenia działalności opodatkowanej, wykonuje również czynności, w związku z którymi nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego, jest on obowiązany do odrębnego określenia i przyporządkowania (poprzez tzw. alokację bezpośrednią) kwot podatku naliczonego w odniesieniu do czynności dających prawo do odliczania podatku naliczonego oraz do czynności, względom których przedmiotowa prawo nie przysługuje.

W przypadku natomiast, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podołku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów i usług podlegającej opodatkowaniu VAT, w stosunku do wartości sprzedaży ogółem, tj. na zasadach właściwych dla WSS.

Stosownie do postanowienia art. 90 ust. 4 ustawy o VAT, wartość WSS określa się procentowo w stosunku rocznym, na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana jogo wartość. Tak ustaloną tzw. „wstępną proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

W art. 90 ust. 10 ustawy o VAT postanowiono z kolei, iż w przypadku, gdy ustalona wstępna proporcja:

  1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżania kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczenia na zasadach właściwych dla WSS.
  2. nie przekroczyła 2%, podatnik nie ma w ogóle prawa do obniżenia kwoty podatku należnego a kwotę podatku naliczonego, podlegającego odliczeniu na zasadach właściwych dla WSS.

2. Obowiązek rocznej korekty VAT naliczonego.

Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia części VAT naliczonego na podstawie wstępnej proporcji, ustalonej na podstawie wartości obrotu z roku poprzedniego, przepisy o VAT nakazują dokonanie tzw. rocznej korekty VAT naliczonego.

Art. 91 ust. ustawy o VAT stanowi iż po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Korekty tej dokonuje się w oparciu o ostateczną wartość WSS, ustaloną na podstawie wartości obrotu uprawniającego do odliczenia VAT naliczonego oraz obrotu nie dającego takiego prawa, osiągniętego w trakcie zakończonego roku. Korekty tej dokonuje się zgodnie z art. 91 ust. 3 ustawy o VAT — zasadniczo jednorazowo w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty.

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 PLN, korekty podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości — wciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. W takim przypadku, roczna korekta dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości —jednej dziesiątej, kwoty podatku naliczonego odliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu.

W przypadku natomiast środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 PLN, korekta dokonywana jest jednorazowo, po zakończeniu roku podatkowego, za który dokonuje się korekty.

Ponadto, zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT, przepisy ort. 91 ust. 1-5 t ustawy, statuujące obowiązek dokonania korekty VAT naliczonego, stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towarów lub usług i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

3. Brak obowiązku dokonania rocznej korekty VAT naliczonego w przypadku, gdy wartość wstępnego WSS nie przekroczyła 2%

Zdaniem C, z treści przepisu art. 91 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż do dokonania korekty VAT naliczonego — według przedstawionych powyżej zasad— zobowiązani są jedynie podatnicy, którzy w trakcie zakończonego roku odliczali część podatku VAT naliczonego w oparciu o WSS.

Art. 91 ust. 1 ustawy o VAT obliguje bowiem podatnika do dokonanie korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9. Nie jest zatem zobowiązanym do dokonania rocznej korekty podatnik, który w oparciu o dyspozycję przepisu art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT nie był w ogóle uprawniony do odliczania VAT naliczonego, w przypadku, gdy wstępnie obliczona proporcja nie przekroczyła 2%. W takiej sytuacji nie występuje bowiem kwota podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9 (tj. kwota obliczona na podstawie wstępnie ustalonej proporcji), która mogła by podlegać korekcie.

W tym miejscu C podkreśla, iż obliczona przez Spółkę wartości WSS na podstawie wartości obrotu za 2007 rok była mniejsza niż 2%, W związku z powyższym, w trakcie 2008 r. Spółka — zgodnie z treścią art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT — w całości nie odliczała VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług, z wyjątkiem podatku naliczonego przy zakupach bezpośrednio alokowanych do sprzedaży opodatkowanej.

W konsekwencji, C stoi na stanowisku, iż w oparciu o dyspozycję przepisu art. 91 ust. 1 ustawy o VAT, Spółka nie jest obowiązana do dokonania rocznej korekty VAT naliczonego przypadającego do odliczenia za 2008 rok według WSS.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż z dniem 01.12.2008 r. znowelizowany został art. 90 i 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą (ustawa z dnia 07.11.2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. Nr 209, poz. 132). W związku z powyższym cytując przepisy w niniejszej interpretacji tut. Organ dla oznaczenia przepisów, które obowiązywały do 01.12.2008 r. posłuży się sformułowaniem – ustawy przed nowelizacją.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 (art. 90 ust. 2 ustawy).

Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (art. 90 ust. 3 ustawy).

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (art. 90 ust. 4 ustawy).

Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku gdy podatnik nie jest w stanie wskazać, które zakupy służą czynnościom opodatkowanym, a które zwolnionym, wówczas dokonuje odliczenia podatku naliczonego stosując proporcję, którą ustala na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.

Z przedstawionej sytuacji we wniosku wynika, iż Strona w 2008 r. stosowała właśnie taką proporcję, dla określenia wysokości prawa do odliczenia podatku naliczonego. Jednakże proporcja o której mowa w ust. 4 art. 90 ustawy nie przekroczyła 2%, dlatego też Strona stosownie do ust. 10 art. 90 ustawy nie odliczyła podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z tym przepisem w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

  1. przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
  2. nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Strona również wskazała, iż przejęła w 2008 r. dwie spółki, które odliczały podatek naliczony w całości, bowiem proporcja tych spółek przekroczyła 98 %. Ponadto po przejęciu tych spółek Strona nadal zasadniczo prowadząc działalność zwolnioną z VAT wykorzystuje m.in. przejęte aktywa tych Spółek.

Kwota podatku naliczonego do odliczenia ustalona na podstawie proporcji wyliczonej przy zastosowaniu powyższych zasad, nie jest jednak ostateczna.

Stosownie bowiem do art. 91. ust. 1 ustawy, po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.

Stosownie do ust. 2 art. 91 ustawy, w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - w ciągu 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Roczna korekta w przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, dotyczy jednej piątej, a w przypadku nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów - jednej dziesiątej kwoty podatku naliczonego przy ich nabyciu lub wytworzeniu. W przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, z tym że korekty dokonuje się po zakończeniu roku, w którym zostały oddane do użytkowania.

Obowiązek dokonywania korekt w ciągu 10 lat, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy opłat rocznych pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste; w przypadku tych opłat przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio (art. 91 ust. 2a ustawy).

Korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty, a w przypadku zakończenia działalności gospodarczej - w deklaracji podatkowej za ostatni okres rozliczeniowy (art. 91 ust. 3 ustawy).

Zgodnie z ust. 4 art. 91 ustawy w przypadku gdy w okresie korekty, o której mowa w ust. 2, nastąpi sprzedaż towarów lub usług, o których mowa w ust. 2, lub towary te zostaną opodatkowane zgodnie z art. 14, uważa się, że te towary lub usługi są nadal wykorzystywane na potrzeby czynności podlegających opodatkowaniu u tego podatnika, aż do końca okresu korekty.

W przypadku, o którym mowa w ust. 4, korekta powinna być dokonana jednorazowo w odniesieniu do całego pozostałego okresu korekty. Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż, a w przypadku opodatkowania towarów zgodnie z art. 14 - w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym w stosunku do tych towarów powstał obowiązek podatkowy (art. 91 ust. 5 ustawy).

W ust. 6 powyższego art. zapisano, iż w przypadku gdy towary lub usługi, o których mowa w ust. 4, zostaną:

  1. opodatkowane - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane z czynnościami opodatkowanymi;
  2. zwolnione od podatku lub nie podlegały opodatkowaniu - w celu dokonania korekty przyjmuje się, że dalsze wykorzystanie tego towaru lub usługi jest związane wyłącznie z czynnościami zwolnionymi od podatku lub niepodlegającymi opodatkowaniu.

Przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi (art. 91 ust. 7 ustawy).

Ust. 7a art. 91 ustawy stanowi, iż w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 2 zdanie pierwsze i drugie oraz ust. 3. Korekty tej dokonuje się przy każdej kolejnej zmianie prawa do odliczeń, jeżeli zmiana ta następuje w okresie korekty.

W przypadku towarów i usług innych niż wymienione w ust. 7a, wykorzystywanych przez podatnika do działalności gospodarczej, korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się na zasadach określonych w ust. 1, ust. 2 zdanie trzecie i ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 7c (art. 91 ust. 7b ustawy)

Jeżeli zmiana prawa do obniżenia podatku należnego wynika z przeznaczenia towarów lub usług, o których mowa w ust. 7b, wyłącznie do wykonywania czynności, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, lub wyłącznie do czynności, w stosunku do których takie prawo przysługuje - korekty, o której mowa w ust. 7, dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła ta zmiana. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli od końca okresu rozliczeniowego, w którym wydano towary lub usługi do użytkowania, upłynęło 12 miesięcy (art. 91 ust. 7c ustawy).

W przypadku zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług, innych niż wymienione w ust. 7a i 7b, w szczególności towarów handlowych lub surowców i materiałów, nabytych z zamiarem wykorzystania ich do czynności, w stosunku do których przysługuje pełne prawo do obniżenia podatku należnego lub do czynności, w stosunku do których prawo do obniżenia podatku należnego nie przysługuje, i niewykorzystanych zgodnie z takim zamiarem do dnia tej zmiany, korekty podatku naliczonego dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za okresy rozliczeniowe, w których wystąpiła ta zmiana (art. 91 ust. 7d ustawy).

Korekty, o której mowa w ust. 5-7, dokonuje się również, jeżeli towary i usługi nabyte do wytworzenia towaru, o którym mowa w ust. 2, zostały zbyte lub zmieniono ich przeznaczenie przed oddaniem tego towaru do użytkowania (art. 91 ust. 8 ustawy).

Zgodnie art. 91 ust. 9 ustawy przed nowelizacją, w przypadku transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddział), o których mowa w art. 6 pkt 1 korekta określona w ust. 1-8 jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału). Tak jak wskazano wyżej Strona w 2008 r. przejęła dwie Spółki, które prowadziły zasadniczo działalność opodatkowaną VAT i ze względu na wartość współczynnika z 2007 r. odliczały naliczony podatek od dokonywanych w 2008 r. zakupów. Zatem korekta podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 1-8 ustawy dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych jednocześnie z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym i jest dokonywana przez nabywcę przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans, będącego następcą prawnym (beneficjentem praw i obowiązków zbywcy), który w tym zakresie przejmuje, wynikające z art. 91 ust. 1–8 ustawy obowiązki swojego poprzednika.

Strona przejmując Spółki została zobowiązana do kontynuacji korekt, bowiem ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż Spółki przejęte prowadziły działalność zwolnioną i opodatkowaną (odliczały podatek naliczony w oparciu o współczynnik), przy czym zakupy te służyły działalność głównie opodatkowanej. Natomiast Strona prowadzi działalność zwolnioną i opodatkowaną, a przejęty majątek Spółek jest wykorzystywany głównie do działalności zwolnionej z podatku.

Powyższe wynika z art. 91 ust. 7 ustawy przed nowelizacją, który stanowi, iż przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Tak więc w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia ze zmianą przeznaczenia nabytych towarów i usług.

Również z brzmienia art. 91 ust. 7 ustawy po nowelizacji wynika, iż Strona jest zobowiązana do korekty w wyniku zmiany przeznaczenia towarów i usług wykorzystywanych do działalności opodatkowanej, a następnie zwolnionej.

Ponadto należy wskazać, iż błędne jest stanowisko Strony, iż art. 91 ust. 1 ustawy nie obliguje jej do dokonania korekt VAT naliczonego ze względu na to jedynie, że nie dokonywała odliczenia w związku z brzmieniem art. 90 ust. 10 pkt 2 ustawy tj. wstępna proporcja ustalona za 2007 r. nie przekroczyła 2%.

Bowiem o ile rzeczywiście Strona nie będzie obowiązana do dokonania korekt od dokonanych przez siebie zakupów dlatego, że nie odliczyła podatku naliczonego, a jak wynika z brzmienia tego artykułu podatnik jest obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. Zatem skoro nie odliczała nie ma obowiązku lecz ma takie prawo. Jednakże tak jak wyżej wskazano Strona będzie zobowiązana w myśl art. 91 ust. 1, 2, 2a ustawy do dokonania takich korekt kierując się przesłankami wynikającymi z przepisów art. 91 ust. 7 do 7d ustawy w związku z tym, że przejęła Spółki, które dokonywały stosownych odliczeń.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj