Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-69/08/MM
z 10 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-69/08/MM
Data
2009.02.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników


Słowa kluczowe
płatnik
podmiot zarządzający (zarządca)
umowa o dzieło
zarządzanie nieruchomością


Istota interpretacji
Czy na zarządcy nieruchomości prowadzącym działalność gospodarczą, który działając w imieniu właścicieli nieruchomości – osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, podpisał umowę o dzieło z osobami fizycznymi również nie prowadzącymi działalności gospodarczej, ciąży obowiązek płatnika?



Wniosek ORD-IN 902 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2008r. (data wpływu do tut. Biura 20 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie obowiązków płatnika w przypadku zawarcia umowy o dzieło - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie obowiązków płatnika w przypadku zawarcia umowy o dzieło.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony m.in. następujący stan faktyczny.

Zagraniczne osoby fizyczne są współwłaścicielami nieruchomości wynajmowanej na cele niemieszkalne. Z tego tytułu są podatnikami podatku VAT i podatku dochodowego – na zasadach ogólnych. Osoby te nie prowadzą działalności gospodarczej. Między współwłaścicielami a osobami krajowymi – fizycznymi, również nieprowadzącymi działalności gospodarczej – została zawarta „umowa o dzieło”, dotycząca wykonania prac na terenie nieruchomości. Umowa o dzieło jest podpisana i wypłata dokonana przez zarządcę nieruchomości, w imieniu współwłaścicieli.

Zarządca współpracuje z posiadaczami nieruchomości na podstawie umowy o zarządzanie i wykonuje ją w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Reasumując – została zawarta umowa o dzieło między właścicielami nieruchomości nieprowadzącymi działalności gospodarczej a osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej – podpisuje i dokonuje wypłat zarządca prowadzący działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kto płaci podatek dochodowy od zawartej umowy o dzieło – wykonujący pracę czy zarządca nieruchomości, jeżeli zarządca to jak wypełnić poz. B1 na PIT-11...

Zdaniem wnioskodawczyni, podatek dochodowy powinien być płacony przez wykonującego pracę – zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 3; rozliczenie podatku od przychodów powinno być dokonywane zgodnie z art. 44 ust. 3a - obowiązuje PIT-36.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Jak wynika z powyższego, obowiązek obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go organowi podatkowemu musi wprost wynikać z przepisów prawa podatkowego, w szczególności z rozdziału 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) – Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników.

W rozdziale tym wskazano szeroki krąg podmiotów pośredniczących przy wykonywaniu zobowiązania podatkowego pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym – czyli podmiotów będących w określonych okolicznościach wskazanych ustawą płatnikami. Żaden z przepisów prawa podatkowego nie nakłada na osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej obowiązku płatnika, w szczególności nie nakłada tego obowiązku art. 41 ww. ustawy, który reguluje obowiązki płatnika, w przypadku zawierania umów o dzieło, nakłada natomiast ten obowiązek na osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

Z przedmiotowej sprawy wynika, że zarządca nieruchomości prowadzący działalność gospodarczą, działając w imieniu właścicieli nieruchomości – osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, podpisał umowę o dzieło z osobami fizycznymi również nieprowadzącymi działalności gospodarczej.

Szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków zarządcy nieruchomością wynika z przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004r., Nr 261, poz. 2603 ze zm.), oraz przepisów odrębnych ustaw – w tym ustawy Kodeks cywilny i Kodeks postępowania cywilnego, a także postanowień umowy o zarządzanie nieruchomością. Niezależnie od sposobu powołania zarządcy nieruchomości tj. z woli współwłaścicieli nieruchomości czy z nakazu sądu – czynność zarządzania nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości, oraz zapewnienie bezpieczeństwa użytkownika i właściwej eksploatacji nieruchomości, w tym bieżącego administrowania nieruchomością, jak również czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem oraz uzasadnionego inwestowania w tę nieruchomość. Zarząd ustanowiony przez sąd, może być uchylony, gdy odpadnie podstawa dalszego jego trwania, zarząd ustalony w drodze umowy ustaje zgodnie z jej postanowieniami. Ustalenie zarządcy nie ogranicza w żadnym razie praw własności. Zarządca nieruchomością działa ze skutkiem prawnym bezpośrednio dla właściciela nieruchomości, działa bowiem w imieniu i na rzecz właściciela nieruchomości. Właściciel nieruchomości jest jedynie zastępowany przez zarządcę nieruchomości w dotychczasowych czynnościach związanych z administrowaniem i zarządem nieruchomością.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, że umowa o dzieło została zawarta pomiędzy osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Faktu tego nie zmienia okoliczność, że wypłata należności dokonywana jest przez zarządcę. Wypłata następuje bowiem wyłącznie w imieniu współwłaścicieli a nie we własnym imieniu zarządcy. Na zarządcy nieruchomością nie ciąży więc obowiązek płatnika. Tym samym zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników m.in. z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy o dzieło są obowiązani bez wezwania wpłacić w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowym według zasad określonych w ust. 3a.

Zgodnie z powyższym stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj