Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-940/08-2/AG
z 29 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-940/08-2/AG
Data
2009.01.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
koszty uzyskania przychodów
studia
studia podyplomowe


Istota interpretacji
Czy opłatę poniesioną na studia podyplomowe, w sytuacji gdy wiedza uzyskana w ten sposób wykorzystywana jest do wykonywania pracy i zleceń w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?



Wniosek ORD-IN 1016 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2008 r. (data wpływu 17 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 17 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni z wykształcenia jest archeologiem; prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług archeologicznych (PKD 9103Z – Działalność historycznych miejsc i budynków oraz podobnych atrakcji turystycznych), jak i usług w zakresie wykonywania opracowań graficznych i kartograficznych przebadanych stanowisk archeologicznych.

Źródłem dochodów w 2008 r. są zlecenia prowadzenia (kierowania) badań archeologicznych przy inwestycjach związanych z budową autostrad. Na przełomie listopada-grudnia 2008 r. zostaną zakończone badania terenowe i rozpoczną się prace gabinetowe, związane z opracowaniem wyników badań archeologicznych. Zalecenia inwestorów (zleceniodawców) w kwestii opracowań wymagają poznania nowych programów kartograficznych. Znajomość ich zwiększy udział Wnioskodawczyni przy opracowaniach naukowych (tym samym wpłynie na Jej przychody, jak i wydłuży okres pracy przy opracowaniach), a także będzie punktem wyjścia do nowych zleceń.

Studia podyplomowe, jakie podjęła Wnioskodawczyni, prowadzone są przez Uniwersytet i dotyczą systemu (…), czyli przetwarzania i udostępniania danych w przestrzeni i służą m.in. wykonywaniu szeregu analiz przestrzennych, potrzebnych do opracowania wykopalisk i rozliczania się z inwestorami.

Podjęte studia – jak podała Wnioskodawczyni – służą podniesieniu kwalifikacji zawodowych i poziomu wiedzy, a uzyskana wiedza będzie wykorzystywana do zleceń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy opłatę poniesioną na studia podyplomowe, w sytuacji gdy wiedza uzyskana w ten sposób wykorzystywana jest do wykonywania pracy i zleceń w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów...

Zdaniem Wnioskodawczyni, opłata za studia podyplomowe, związane z wykonywanym zawodem, w sytuacji gdy nabyta wiedza wykorzystywana będzie w prowadzonej działalności gospodarczej, jest kosztem uzyskania przychodów.

Wnioskodawczyni podała, że rozpoczęła studia w celu uzyskania, zachowania oraz zabezpieczenia przychodów, a wydatek związany z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie został wymieniony w katalogu zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Wydatki na opłacenie studiów podyplomowych nie zostały wymienione w katalogu zawartym w art. 23 ww. ustawy, a zatem w przypadku spełnienia pozostałych przesłanek mogą być one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do stwierdzenia, czy wydatek poniesiony przez Wnioskodawczynię na opłacenie studiów podyplomowych może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, istotnym jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy taki wydatek służy tylko podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia nie związanego z działalnością, a więc który co do zasady ma charakter osobisty.

Z powyższych wydatków, jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła jakim jest działalność gospodarcza, uznać należy wydatki na kształcenie, które pozwolą podatnikowi nabyć uprawnienia, umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni podjęła naukę na studiach podyplomowych, prowadzonych przez Uniwersytet, dotyczących systemu (…), w związku z czym nabywa wiedzę, która przyczyni się do rozwijania własnych umiejętności oraz poszerzania kompetencji zawodowych. Wnioskodawczyni podała, że nabyta wiedza wykorzystywana będzie w prowadzonej działalności gospodarczej. Choć poniesiony wydatek trudno przypisać konkretnym przychodom, to jako przydatny do prawidłowego wykonywania działalności gospodarczej, może stanowić koszt uzyskania przychodów.

Zatem poniesione przez Wnioskodawczynię wydatki związane z podjętymi studiami podyplomowymi przyczynią się w przyszłości do zwiększenia przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni słusznie uważa, iż powyższe opłaty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej w zakresie usług archeologicznych, jak i usług w zakresie wykonywania opracowań graficznych i kartograficznych przebadanych stanowisk archeologicznych, bowiem wydatek ten rzeczywiście pozostaje w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i ponoszony jest w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.


W związku z powyższym, wydatek związany z uiszczeniem opłat za studia może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów w pozarolniczej działalności gospodarczej.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj