Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1071/08-4/JK
z 23 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1071/08-4/JK
Data
2009.02.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
Chiny
nieruchomości
pawilon
rzeczowy majątek ruchomy
świadczenie usług
usługi


Istota interpretacji
Miejsce świadczenia usług wykonywanych na terenie państwa trzeciego. Usługi związane z nieruchomością, usługi na ruchomym majątku rzeczowym.



Wniosek ORD-IN 362 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 23 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Polski zleceniodawca – Rząd Polski, podjął decyzję o uczestnictwie Polski na wystawie (…) w Szanghaju. Do wykonania zadania Ministerstwo Gospodarki wyznaczyło Państwową Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych, natomiast bezpośrednim organizatorem jest Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Agencja ta działa pod bezpośrednim nadzorem Ministerstwa Gospodarki i PAIiIZ. Ich zadanie to zorganizowanie przetargu na generalne wykonawstwo, budowę pawilonu i obsługę techniczną w trakcie trwania wystawy. PARP w trakcie trwania wystawy obsługuje polski pawilon.

Wnioskodawca zamierza przystąpić do przetargu na wykonanie i obsługę techniczną pawilonu Polski na wystawę (…) w Szanghaju w Chinach. Część elementów będzie wykonana w Polsce, a następnie zostanie wywieziona do Szanghaju na karnetach ATA. W Polsce Zainteresowany wykona część elementów budynku pawilonu i ekspozycji, to wszystko zapakuje do kontenerów i wywiezie do Chin. Prace montażowe i obsługa techniczna w trakcie trwania wystawy w całości będzie wykonywana na terenach (…) w Szanghaju. Polski pawilon oraz cała ekspozycja będzie montowana w Chinach. W Chinach Wnioskodawca będzie również zatrudniać podwykonawców, do wykonania: prac ziemnych i robót betonowych, przyłączy technicznych, ciężkiego sprzętu budowlanego itp. Po zakończeniu (…) nastąpi rozbiórka i utylizacja pawilonu. Pozostałe elementy odprawione na karnetach ATA wrócą do Polski.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy usługa wykonania i obsługi technicznej pawilonu Polski na wystawie (…) w Szanghaju będzie objęta podatkiem od towarów i usług VAT...


Zdaniem Wnioskodawcy, usługa nie powinna być objęta podatkiem od towarów i usług VAT, gdyż będzie świadczona poza Unią Europejską.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi.

Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od wyżej cytowanej zasady ogólnej wprowadzone zostały pewne odstępstwa, gdzie w niektórych przypadkach miejsce świadczenia może być uzależnione od miejsca faktycznego świadczenia usług, od rodzaju lub przedmiotu związanego ze świadczonymi usługami, czy też od nabywcy danej usługi i jego siedziby.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca będzie świadczył usługę wykonania i obsługi technicznej pawilonu Polski na wystawę (…) w Szanghaju w Chinach. Zainteresowany będzie również zatrudniać podwykonawców, do wykonania: prac ziemnych i robót betonowych, przyłączy technicznych, ciężkiego sprzętu budowlanego itp.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), budynkiem jest taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Budowlą, w myśl art. 3 pkt 3 ww. ustawy, jest każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Natomiast, tymczasowym obiektem budowlanym jest obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe – art. 3 pkt 5 cyt. ustawy.

Stosownie do art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania – art. 48 tej ustawy.

Jeżeli przedmiotowy pawilon będzie spełniał definicję nieruchomości stwierdzić należy, iż Wnioskodawca będzie świadczył usługi związane z nieruchomością.

Odstępstwo od zasady ogólnej dotyczącej miejsca świadczenia przedstawionej w art. 27 ust. 1 ustawy, przewidziane zostało między innymi w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Biorąc pod uwagę brzmienie art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy Wnioskodawca będzie świadczył usługę związaną z nieruchomością, miejscem świadczenia wykonywanej przez niego usługi będzie miejsce położenia nieruchomości, czyli terytorium Chin.

Natomiast, jeżeli pawilon będący przedmiotem zapytania nie będzie spełniał definicji nieruchomości, miejsce świadczenia usługi będącej przedmiotem zapytania należy będzie ustalić zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy (w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r.).

W myśl wyżej powołanego przepisu, w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz usług podobnych do tych usług, takich jak targi i wystawy, a także usług pomocniczych do tych usług – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (…).

Powyższy przepis wskazuje, iż miejscem świadczenia usług takich jak targi i wystawy, a także usług pomocniczych do tych usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone. W oparciu o przedstawione zdarzenie przyszłe będzie to terytorium Chin.

Reasumując, w przypadku świadczenia przedmiotowych usług miejscem ich świadczenia będzie terytorium Chin. W związku z powyższym, usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.

Tut. Organ wskazuje, iż o sposobie rozliczenia ewentualnego podatku, jego wysokości, oraz o podmiocie zobowiązanym do jego rozliczenia przesądzają w takim przypadku przepisy kraju, w którym znajduje się miejsce świadczenia usługi.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj