Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-1697/08-2/MS
z 17 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-1697/08-2/MS
Data
2009.02.17


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Sprzedaż nieruchomosci i praw majątkowych


Słowa kluczowe
aport
grunt niezabudowany
nieruchomości
prywatyzacja
przedsiębiorstwo państwowe
przychód
spółka komandytowa
umowa
wkład


Istota interpretacji
Czy w wyniku wniesienia opisanych powyżej Nieruchomości i nakładów tytułem wkładu do Spółki Komandytowej, Spółka uzyska przychód, o którym mowa w przepisach art. 12 ust. 1 lub art. 14 ust. 1 UPDOP?



Wniosek ORD-IN 365 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.12.2008r. (data wpływu 10.12.2008r.), uzupełniony pismem z dnia 16.02.2009r. (data wpływu 16.02.2009r. -fax) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uzyskania przychodów w momencie wniesienia nieruchomości aportem do spółki komandytowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.12.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uzyskania przychodów w momencie wniesienia nieruchomości aportem do spółki komandytowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następując zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej „Spółka”) jest właścicielem nieruchomości gruntowej oraz użytkownikiem wieczystym kilku nieruchomości gruntowych niezabudowanych. W przeważającej części, prawo własności oraz prawo użytkowania wieczystego opisywanych nieruchomości zostały nabyte przez Spółkę na podstawie Umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa zawartej w 2001r. Powyższa umowa zamykała proces prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego. Tym samym, nabycie w/w nieruchomości nie było obciążone podatkiem VAT. Dodatkowo, na opisywanych powyżej działkach gruntu Spółka poniosła nakłady o charakterze przygotowawczym związane z inwestycją mieszkaniową (wydatki na projekt, prace rozbiórkowe, uporządkowanie terenu, oczyszczenie gruntu, przyłączenie linii energetycznej, nadzory, ochronę placu budowy, opłaty, usługi doradcze i prawne, ekspertyzy, prace ogrodnicze, itp.), które były obciążone podatkiem VAT. Podatek ten został wykazany jako podatek naliczony VAT i wykazany w rejestrach / deklaracjach VAT Spółki. Również te nieruchomości nie są zabudowane. Spółka zamierza wnieść przedmiotowe prawo własności nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z poniesionymi nakładami (dalej „Nieruchomości”) do Spółki Komandytowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w wyniku wniesienia opisanych powyżej Nieruchomości i nakładów tytułem wkładu do Spółki Komandytowej, Spółka uzyska przychód, o którym mowa w przepisach art. 12 ust. 1 lub art. 14 ust. 1 UPDOP...

Zdaniem Wnioskodawcy:

W wyniku wniesienia Nieruchomości i nakładów tytułem wkładu do spółki komandytowej. Spółka nie uzyska przychodu, o którym mowa w przepisach art. 12 ust. 1 lub art. 14 ust. 1 UPDOP.

Wynika to z następującej argumentacji.

Spółka komandytowa jest spółką osobową w rozumieniu art. 4 § 1 pkt 1) Kodeksu spółek handlowych. Spółka Komandytowa będzie mogła we własnym imieniu nabyć prawa do Nieruchomości (art. 8 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych - dalej „KSH”). Majątek Spółki Komandytowej będzie stanowiło mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez Spółkę w czasie jej istnienia (art. 28 w związku z art. 103 KSH). W świetle ww. przepisów art. 8 § 1 w związku z art. 28 KSH należy uznać, że Spółka Komandytowa będzie posiadała odrębny majątek, który nie będzie przedmiotem współwłasności łącznej wspólników.

Ani art. 12 ani art. 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 64, ze zm. — dalej jako „UPDOP”) nie wymieniają opisanego w stanie faktycznym zdarzenia jako źródła przychodu, w związku z tym przepisy te należy interpretować tak, że wniesienie wkładu do Spółki Komandytowej nie jest rozumiane jako odpłatne zbycie Nieruchomości oraz nie ma zastosowania art. 12 ust.1 pkt 7 ustawy. W konsekwencji wnioskodawca nie uzyska przychodów w chwili wniesienia przedmiotowej Nieruchomości do Spółki komandytowej.

Regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP dotyczy tylko wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych i spółdzielni. Przychodem w rozumieniu tego przepisu nie jest wartość wkładu wniesionego do spółki komandytowej pokrytego wkładem niepieniężnym, ponieważ spółka komandytowa nie jest spółką kapitałową w rozumieniu przepisów KSH. Wskazany art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP stanowi jedyny przepis art. 12 wiążący skutki podatkowoprawne z wniesieniem wkładu niepieniężnego. Jego hipoteza w sposób niebudzący wątpliwości ogranicza się do wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych. Nie ma przy tym ani logicznych, ani systemowych ani też celowościowych podstaw do jej rozszerzenia w drodze wykładni również na wkłady do spółek osobowych.

Jeśli natomiast chodzi o art. 14 ust. 1 UPDOP, to w świetle brzmienia art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP nie można tego przepisu w ogóle rozpatrywać jako odnoszącego się do wkładów niepieniężnych, w myśl zasady lex specialis derogat legi generali. Art. 14 ust. 1-3 UPDOP stosuje się do wkładów niepieniężnych jedynie odpowiednio, w zakresie wskazanym przez przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 UPDOP (wide art. 12 ust. 1 pkt 7, zdanie po średniku).

Na potwierdzenie przedstawionego powyżej stanowiska Spółka powołuje indywidualne interpretacji prawa podatkowego wydawane przez Ministra Finansów, m.in.:

  • interpretacja indywidualna z dnia 12.09.2008r., znak IP-PB3-423-981/08-3/JB, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,
  • interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2008r, znak IPPB1/415-595/08-2/EC.

W świetle stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy opisanego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj