Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-652b/08/DK
z 5 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-652b/08/DK
Data
2009.02.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
ewidencja środków trwałych
inwestycje
koszty uzyskania przychodów
lokale
przedsiębiorstwa komunalne
składnik majątkowy
skutki podatkowe
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości
udział
usługi
wartość
wartość nominalna
wartość początkowa
wkłady niepieniężne
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Czy w momencie sprzedaży przez Spółkę gotowych lokali usługowych kosztem ich wytworzenia będzie wartość początkowa przejętej w ramach aportu inwestycji w toku na dzień ujęcia jej w księgach Spółki powiększona o dodatkowe nakłady inwestycyjne jakie Spółka poniesie w celu zakończenia inwestycji?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2008 r. (data wpływu 10 listopada 2008 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego – uzupełnionym pismem z dnia 20 stycznia 2009 r. (data wpływu dnia 26 stycznia 2009 r.) – dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą lokali usługowych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie – uzupełniony pismem z dnia 20 stycznia 2009 r. (data wpływu dnia 26 stycznia 2009 r.) – dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu ustalenia kosztu uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą lokali usługowych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


W związku z planowaną przez Spółkę współpracą na zasadach „Joint Venture” z "N." Sp. z o.o. w zakresie przeprowadzenia procesów inwestycyjnych dotyczących budowy budynków sanatoryjno-hotelowych, rozważane jest wniesienie do Spółki przez "N." aportu w postaci przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) realizującego takie inwestycje. Tak pozyskane składniki majątkowe, będą wykorzystywane w działalności Spółki wraz z innymi posiadanymi przez Spółkę aktywami.


W skład przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa), będącego przedmiotem aportu wchodzić mają między innymi:


  • działki budowlane (grunt),
  • rozpoczęte inwestycje budowlane (inwestycje w toku),
  • prawa i obowiązki wynikające z zawartych już umów przedwstępnych sprzedaży samodzielnych lokali wykorzystywanych zgodnie z przeznaczeniem na cele inne niż mieszkalne w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali (dalej: lokale usługowe),
  • prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z prowadzoną inwestycją (np. umowa z generalnym wykonawcą inwestycji),
  • umowa najmu biura,
  • wpłacone zaliczki na poczet przyszłej sprzedaży lokali usługowych,
  • zobowiązania kredytowe oraz zobowiązania do zwrotu zaliczek,
  • pracownicy,
  • gotówka/prawo do rachunku bankowego.


Zatem wśród składników majątkowych przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa), które ma być przedmiotem aportu będą:


  • środki trwałe (takie jak samochód, wyposażenie biura sprzedaży czy komputery), wprowadzone uprzednio do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego wkład niepieniężny.
  • środki obrotowe takie jak wskazane powyżej inwestycje w toku (które nie stanowią środków trwałych), czy też należności bieżące.


Wartość nominalna udziałów wydanych za objęte w ramach aportu przedsiębiorstwo (zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa) zostanie ustalona w wysokości wartości rynkowej tego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (dlatego też na moment aportu najprawdopodobniej powstanie dodatnia wartość firmy).

Po wniesieniu aportu Spółka zamierza kontynuować otrzymane aportem inwestycje w toku do momentu ich zakończenia. Po zakończeniu inwestycji (ukończeniu budowy budynków sanatoryjno-hotelowych z lokalami usługowymi) Spółka zdecyduje o ich biznesowym przeznaczeniu w zależności od koniunktury na rynku (tj. Spółka rozważa zarówno sprzedaż lokali usługowych znajdujących się we wspomnianych budynkach sanatoryjno-hotelowych jak i ich wynajęcie podmiotom trzecim).


W związku z powyższym, zadano następujące pytania.


  1. W jaki sposób należy ustalić wartość początkową środków trwałych i obrotowych (m.in. inwestycji w toku na dzień wprowadzenia ujęcia ich do ksiąg Spółki w związku z otrzymanym aportem w przypadku przejęcia przez Spółkę w ramach aportu rozpoczętej inwestycji budowlanej oraz jej kontynuowania i ponoszenie dodatkowych nakładów inwestycyjnych zmierzających do jej zakończenia (w chwili aportu rozpoczęta inwestycja nie stanowi środków trwałych)...
  2. Czy w momencie sprzedaży przez Spółkę gotowych lokali usługowych kosztem ich wytworzenia będzie wartość początkowa przejętej w ramach aportu inwestycji w toku na dzień ujęcia jej w księgach Spółki powiększona o dodatkowe nakłady inwestycyjne jakie Spółka poniesie w celu zakończenia inwestycji...


Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie drugie, w zakresie pytania pierwszego wniosek zostanie rozpatrzony odrębnym pismem.


W zakresie pytania drugiego Wnioskodawca wskazał, iż w momencie odpłatnego zbycia zakończonej inwestycji (tj. lokali usługowych), kosztem jej wytworzenia będzie ustalona wartość początkowa przejętej w ramach aportu inwestycji w toku, zwiększona o dodatkowe nakłady inwestycyjne, jakie Spółka poniesie w celu zakończenia inwestycji.

Po zakończeniu procesu inwestycyjnego Spółka będzie właścicielem ukończonych lokali usługowych, które mogą być przeznaczone zarówno do natychmiastowej sprzedaży jak i na wynajem. Lokale te będą wytworzone w oparciu o otrzymane w drodze aportu środki obrotowe (w tym inwestycje w toku) i poniesione dodatkowe nakłady. W momencie sprzedaży tak wytworzonych lokali usługowych koszt ich wytworzenia stanowić będzie wartość początkową przejętej w ramach aportu inwestycji w toku (wartość w jakiej Spółka ujęła w księgach inwestycję w toku), powiększoną o dodatkowe nakłady inwestycyjne, jakie Spółka poniesie w celu zakończenia inwestycji.

Spółka pragnie jednocześnie wskazać, że jej stanowisko przedstawione we wniosku jest zbieżne z interpretacjami indywidualnymi wydanymi przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 października 2008 r. sygn. IP-PB3-423-1163/08-2/MB oraz 8 maja 2008 r. sygn. IP-PB3-423-269/08-2/MB.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powyższego przepisu wynika, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 powołanej ustawy, tj. w katalogu zawierającym wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.


Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:


  1. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
  2. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
  3. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych


  • wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.


Aby określić koszty nabytego przez Spółkę budynku należy wziąć pod uwagę wartość nakładów przejętych w formie wkładu niepieniężnego. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie określa wprost zasad, które należy zastosować przy określaniu wartości przejętych nakładów. Jednakże należy zauważyć, że wydanie udziałów w zamian za aport stanowi szczególną formę wydatku Spółki na nabycie składnika majątku, w przedmiotowej sprawie wchodzącego w skład przedsiębiorstwa. Jak wynika z wniosku, wartość nominalna udziałów wydanych w zamian za aport najprawdopodobniej będzie równa wartości rynkowej wnoszonego przedsiębiorstwa. Tym samym wystąpi dodatnia wartość firmy.

Reasumując powyższe, za koszt uzyskania przychodów związany ze zbyciem lokali usługowych należy uznać wartość nominalną udziałów wydanych w zamian za ten właśnie składnik majątku, która to wartość w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy odpowiadać będzie jego rynkowej wartości z dnia wniesienia aportu oraz sumę nakładów poniesionych przez Spółkę w celu zakończenia inwestycji. Przy czym w sytuacji wprowadzenia zakończonej inwestycji do ewidencji środków trwałych, ustaloną w powyższy sposób wartość kosztów uzyskania przychodów należy pomniejszyć o kwotę dokonanych zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę orzeczeń organów podatkowych stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach, przez co nie są one wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj