Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-980/08/ZK
z 2 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-980/08/ZK
Data
2009.03.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działalność wykonywana osobiście
umowa o dzieło


Istota interpretacji
Czy rozliczenie podatkowe z tytułu umowy o dzieło (która została zawarta przed założeniem działalności gospodarczej) będzie zgodne ze stanem obowiązującym w czasie jej zawarcia (czyli podatek będzie rozliczony od 50% kosztów uzyskania – czyli zgodnie z ustaleniami wynikającymi z umowy), czy też będzie podlegać opodatkowaniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?



Wniosek ORD-IN 633 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani Ł., przedstawione we wniosku z dnia 04 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 08 grudnia 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskiwanych w związku z zawartą przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej umową o dzieło – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 grudnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodów uzyskiwanych w związku z zawartą przed rozpoczęciem prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej umową o dzieło.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W lipcu 2008r. wnioskodawczyni zawarła umow1)ę o dzieło (praca artystyczno-konserwatorska chroniona prawem autorskim) z terminem zakończenia do 15 maja 2009r. Z tego rodzaju umów wnioskodawczyni rozlicza podatek od 50% kosztów uzyskania. Równocześnie w trakcie trwania i realizacji ww. umowy (przed jej zakończeniem i wypłaceniem wynagrodzenia wynikającego z tego tytułu) rozpocznie prowadzenie działalności gospodarczej o tym samym profilu, którego dotyczy ww. umowa o dzieło (prace artystyczno-konserwatorskie).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy rozliczenie podatkowe z tytułu umowy o dzieło (która została zawarta przed założeniem działalności gospodarczej) będzie zgodne ze stanem obowiązującym w czasie jej zawarcia (czyli podatek będzie rozliczony od 50% kosztów uzyskania – czyli zgodnie z ustaleniami wynikającymi z umowy), czy też będzie podlegać opodatkowaniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej...

Zdaniem wnioskodawczyni, rozliczenie umowy o dzieło winno nastąpić zgodnie z ustaleniami wynikającymi z umowy, ponieważ inne rozumienie powodowałoby zmianę wartości wykonanego dzieła, a co za tym idzie brak zakładanego zysku.

Zawierając umowę o dzieło nie przewidywała rozpoczęcia działalności gospodarczej w tym zakresie i nie może ona przesądzać o wcześniej zawartych umowach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednocześnie ww. ustawa wśród źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 wymienia m. in. wskazane w pkt 2 i 3 tego przepisu:

– działalność wykonywaną osobiście,

– pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl definicji zawartej w art. 5a pkt 6 powołanej ustawy pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Katalog przychodów, które należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście określony został w art. 13 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

  1. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
  2. właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
  • z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Przepis powyższy zawiera zatem szczególną regulację, na mocy której przychody, które co do zasady stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak z niego wynika, zaliczenie przychodów do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, zależy od łącznego spełnienia następujących warunków:

  1. zleconą usługę podatnik wykona osobiście, tj. bez udziału osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, które wykonywałyby czynności związane z istotą tej usługi,
  2. umowa zlecenia lub umowa o dzieło została zawarta z osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą lub osobą prawną i jej jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej lub właścicielem (posiadaczem) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane lub z działającym w jego imieniu zarządcą (administratorem),
  3. umowa zlecenia lub umowa o dzieło nie zostanie zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, tj. zlecona usługa nie wchodzi w zakres prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

W konsekwencji, co do zasady, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Z wniosku wynika m. in., iż wnioskodawczyni:

  • w lipcu 2008r. zawarła umowę o dzieło (praca artystyczno-konserwatorska) z terminem zakończenia do 15 maja 2009r.,
  • w międzyczasie rozpocznie działalność gospodarczą w tym samym zakresie co wykonywane obecnie usługi w ramach umowy o dzieło.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przedmiotowej umowy o dzieło zawartej przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, nie zawarto w ramach prowadzonej działalności.

Oznacza to, iż brak jest przesłanki, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 8 (końcowe zdanie) do zaliczenia przychodów wynikających z tej umowy do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zatem będące następstwem zawartej przed rozpoczęciem działalności gospodarczej umowy o dzieło i otrzymywane po rozpoczęciu tej działalności przychody należy zakwalifikować do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście. Dlatego też uznać należy, iż wnioskodawczyni może równolegle:

  • wykonywać działalność gospodarczą,
  • realizować powyższą umowę o dzieło a uzyskane w związku z jej zawarciem przychody zaliczać do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (nie dotyczy to jednak przychodów uzyskanych w związku z aneksem do tej umowy rozszerzającym jej zakres przedmiotowy, ani przychodów z nowo zawartych umów).

Zaznaczyć jednakże należy, iż w przypadku opodatkowania działalności gospodarczej na zasadach ogólnych, należy dołożyć należytej staranności w prowadzeniu dokumentacji podatkowej w sposób wykluczający „wykorzystanie” wydatków poniesionych przy realizacji wskazanej we wniosku umowy o dzieło, jako kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W przeciwnym wypadku może dojść do zawyżenia kosztów uzyskania przychodów, zważywszy, iż przy umowie o dzieło koszty ustalane są ryczałtowo, a przy działalności gospodarczej w wysokości faktycznie poniesionej.

Równocześnie informuje się, iż w niniejszej interpretacji indywidualnej nie oceniono prawidłowości stosowania do przychodów z umowy o dzieło – 50% kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj