Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-84/09-2/AS
z 2 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-84/09-2/AS
Data
2009.03.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
muzeum
stawki podatku
usługi związane z kulturą


Istota interpretacji
stawka podatku dla świadczonych usług odpłatnego udostępniania tzw. audio - przewodników



Wniosek ORD-IN 350 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009r. (data wpływu 26 stycznia 2009r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług odpłatnego udostępniania tzw. audio - przewodników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług odpłatnego udostępniania tzw. audio - przewodników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka oddział w Polsce w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługę odpłatnego udostępniania audio - przewodników osobom zwiedzającym muzea.

Usługa ta polega na udostępnieniu (za odpłatnością) osobom, które zakupią bilet wstępu do muzeum urządzeń audio, zawierających nagranie dźwiękowe - głosowy opis zwiedzanych ekspozycji muzealnych.

Usługa udostępniania powyżej wskazanych urządzeń (tzw. audio - przewodników) - z uwagi na „zawartość” udostępnianych urządzeń (nagranie dźwiękowe - głosowy opis zwiedzanych ekspozycji muzealnych) - odpowiada w zasadzie usłudze udostępnienia przewodnika - osoby oprowadzającej po muzeum. Istotą tej usługi jest bowiem nie tyle udostępnienie zwiedzającym określonego urządzenia audio, lecz udostępnienie określonego nagrania zawierającego opis zwiedzanych ekspozycji muzealnych.

Co przy tym istotne przedmiotowa usługa świadczona jest wyłącznie na terenie muzeów i jest ściśle powiązana ze wstępem do muzeów. Zakupić tę usługę można bowiem wyłącznie w przypadku uzyskania wstępu do muzeum (czy to poprzez zakup biletu uprawniającego do zwiedzania muzeum, czy też poprzez wejście na teren muzeum - w przypadku, gdy ekspozycja udostępniana jest bezpłatnie). Innymi słowy nie jest możliwy zakup usługi udostępnienia audio - przewodnika bez uzyskania wstępu do muzeum.

Zgodnie przy tym z informacją otrzymaną z Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi udzieloną na złożone w tej sprawie zapytanie, usługi o których mowa powyżej mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.52.11-00.00 „usługi muzealnictwa”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka jest uprawniona do opodatkowywania świadczonych przez nią usług odpłatnego udostępniania tzw. audio - przewodników stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%...

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczona usługa odpłatnego udostępniania audio - przewodników, opisana powyżej, powinna być opodatkowywana stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %.

Opodatkowanie według tej stawki jest bowiem zasadne z uwagi na treść art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: u.p.t.u.), zgodnie z którym dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, jak też na treść poz. 157 tego załącznika, która mówi o usługach oznaczonych symbolem PKWiU ex 92.5 wyłącznie w zakresie wstępu.

W niniejszym stanie faktycznym, świadczone przez Sp. z o.o. oddział w Polsce usługi odpłatnego udostępniania audio - przewodników mieszczą się w grupowaniu PKWiU 92.52.11-00.00 „usługi muzealnictwa” (co zostało potwierdzone przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi), a tym samym mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex. 92.5.

Jednocześnie należy wskazać, iż miejscem świadczenia powyższych usług są wyłącznie muzea, a warunkiem koniecznym nabycia tych usług jest uzyskanie wstępu do muzeum (tzn. nie jest możliwy zakup usługi udostępnienia audio - przewodnika bez uzyskania wstępu do muzeum).

W świetle powyższego należy wskazać, iż przedmiotowe usługi świadczone przez Sp. z o.o. oddział w Polsce nie tylko mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex. 92.5, ale również są świadczone wyłącznie w zakresie wstępu do muzeum. Tym samym są usługami, o których mowa w pozycji 157 załącznika nr 3 do u.p.t.u. i jako takie - z uwagi na treść art. 41 ust. 2 u.p.t.u. - powinny być opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.Należy przy tym wskazać, iż takie stanowisko przyjmują organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 16 lipca 2008 roku, sygn. IBPP1/443-607/08/AZb, KAN-3929/04/08).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj