Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-175/08-4/CS
z 11 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-175/08-4/CS
Data
2009.02.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunty
podatek od towarów i usług
rekompensaty
spółdzielnie mieszkaniowe
towar używany


Istota interpretacji
Przejęcie działek przez Gminę, na których znajduje się ciąg pieszych oraz ulice w zamian za rekompensatę finansową wypłaconą na rzecz Spółdzielni stanowi dostawę towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT – na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy. Jednak, jako że przedmiotowe budowle spełniają definicję towaru używanego, dostawa ta jest zwolniona od podatku - na mocy art. 43 ust.1 pkt. 2 ustawy o VAT.



Wniosek ORD-IN 513 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 14.10.2008 r. (data wpływu 17.11.2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 stycznia 2009 r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 14.01.2009 r. (nr pisma IPPP3/443-175/08-2/CS), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rekompensaty finansowej otrzymanej od Gminy w zamian za przeniesienie własności gruntu na którym znajdują się ulice -... jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.11.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rekompensaty finansowej otrzymanej od Gminy w zamian za przeniesienie własności gruntu na którym znajdują się ulice -....

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółdzielnia od początku swojego istnienia (1984 r.) posiadała nieruchomość, na której usytuowany jest jeden blok mieszkalny, o numerze x i powierzchni 4084 m², zapisaną w KW pod numerem x. W momencie przekształcenia praw do mieszkań zgodnie z ustawą z 14 czerwca 2007 r. ,Spółdzielnia dokonała pomiarów geodezyjnych swojej działki. Pomiary wykazały, że część nieruchomości zajmują chodniki i ulice.... Spółdzielnia wyodrębniła je jako osobne działki(pow. 219 m²) i (pow. 60 m²). Powyższy podział zatwierdzony został Postanowieniem Burmistrza Miasta i Gminy z dnia 02 października 2007 r. Spółdzielnia wystąpiła do Urzędu Miasta i Gminy o przejęcie w/w działek w zamian za rekompensatę finansową w wysokości xx tys. zł. Dnia 14 maja 2008 r. podpisany został Akt Notarialny, na mocy którego Urząd Miasta i Gminy przejął działki o o łącznej powierzchni 279 m² na własność za powyższą kwotę.

Rekompensata została przeznaczona na cele statutowe Spółdzielni – wymianę okien i drzwi wewnętrznych na klatkach schodowych (w załączeniu Faktura VAT). Spółdzielnia jest zarejestrowana w Sądzie Rejonowym pod numerem KRS.

W postanowieniu Sądu z 10 grudnia 2002 r. – Dział 3, Rubryka 1 – jako przedmiot działalności wpisano „Zarządzanie nieruchomością mieszkalną”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółdzielnia jest zobowiązana do odprowadzenia podatku VAT od uzyskanej rekompensaty finansowej ...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest on zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT od uzyskanej rekompensaty, ponieważ:

  • Spółdzielnia nie prowadzi działalności gospodarczej,
  • Wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku,
  • członkowie Spółdzielni ponieśli koszty związane z nabyciem nieruchomości,
  • od 23 lat Wnioskodawca ponosi koszty z tytułu wieczystej dzierżawy i podatku od gruntu, na którym znajdują się chodniki oraz ulice...,
  • w 2007 r. poniesiono koszty związane z podziałem nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z art. 7 ust.1 pkt. 1 w/w. ustawy wynika, że przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również przeniesienie z nakazu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Stosownie natomiast do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy).

Z przedstawionego przez Spółdzielnię stanu faktycznego wynika, iż w 1984 r. nabyła ona prawo do wieczystej dzierżawy gruntu, na którym wybudowany został budynek mieszkalny, którym zarządza. W momencie przekształcania praw do mieszkań zgodnie z ustawą z 14.06.2007 r. , Spółdzielnia dokonała pomiarów geodezyjnych własnej nieruchomości. Pomiary wykazały, iż na części dzierżawionego przez Wnioskodawcę gruntu znajduje się chodnik oraz ulice - .... Zostały one wyodrębnione jako oddzielne działki oraz na wniosek Spółdzielni - przejęte przez Miasto na mocy aktu notarialnego w zamian za rekompensatę w postaci określonej kwoty finansowej.

Ponadto, Spółdzielnia prowadząc tylko działalność gospodarczą w zakresie Zarządzania nieruchomością mieszkalną – jak wykazuje – nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

W sytuacji przedstawionej we wniosku uznać należy, że ma miejsce dostawa towarów w zamian za rekompensatę. Ze stanu faktycznego wynika bowiem, iż z dniem 14 maja 2008 r. nastąpiło nabycie własności gruntu przez Gminę w zamian za rekompensatę w określonej kwocie, zatwierdzone Postanowieniem Burmistrza z dnia 2 października 2007 r. W tym przypadku rekompensata pełni więc funkcję wynagrodzenia za przeniesienie własności towarów, czyniąc tego rodzaju dostawę faktycznie odpłatną.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, w braku innych uregulowań, dostawa towarów winna być opodatkowana podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22%. Jednakże art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części. Budynki, budowle lub ich części uważa się za towary używane, jeżeli do końca roku w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat – na podstawie art. 43 ust. 2 pkt. 1 ustawy. Natomiast art. 29 ust 5 ustawy wskazuje, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z treści wniosku wynika, że w momencie zakupu w 1984 r. przez Spółdzielnię prawa wieczystego użytkowania przedmiotowego gruntu, ulice... zajmujące częściowo ten grunt, były już wybudowane. Zatem zostaje spełniona definicja towaru używanego – od chwili wybudowania ulic minęło 5 lat, a Spółdzielni nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ich nabycia.

Reasumując, przejęcie działek przez Gminę, na których znajduje się ciąg pieszych oraz ulice... w zamian za rekompensatę finansową wypłaconą na rzecz Spółdzielni stanowi dostawę towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT – na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy. Jednak, jako że przedmiotowe budowle spełniają definicję towaru używanego, dostawa ta jest zwolniona od podatku - na mocy art. 43 ust.1 pkt. 2 ustawy o VAT.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj