Interpretacja Ministra Finansów
DD2/033/266/MWJ/2009/1122/2009/2012
z 23 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji


ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ


Na podstawie art. 14e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) Minister Finansów, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2009 r., Nr IPPB2/415-1456/08-2/AS wydanej w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, zmienia z urzędu wyżej wymienioną interpretację stwierdzając, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.


Uzasadnienie


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie § 2 i § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), wydał w dniu 13 stycznia 2009r., w imieniu Ministra Finansów, interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od opodatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia lokalu mieszkalnego. Interpretacja wydana została na ww. wniosek z dnia 17 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.).


We wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca w lipcu 2005 r. zaciągnął w banku kredyt mieszkaniowy na zakup lokalu mieszkalnego od dewelopera (w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym), na własne cele mieszkaniowe, który aktualnie spłaca.

Umowa przeniesienia własności na Wnioskodawcę tego lokalu została podpisana w 2006 r. w formie aktu notarialnego. Wnioskodawca jest jedynym właścicielem tego mieszkania. Zakupione mieszkanie jest jedynym mieszkaniem własnościowym jakie posiada. Jako właściciel mieszkania ponosi koszty związane z jego posiadaniem. W mieszkaniu tym Wnioskodawca przebywał do dnia 30 września 2007 r., ale nie był w nim zameldowany. Na pobyt stały był zameldowany w mieszkaniu swoich rodziców. W miesiącu kwietniu 2007 r. złożył w urzędzie skarbowym wraz z zeznaniem podatkowym, PIT-2K (korekta w kwietniu 2008) zawierający oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych i skorzystał z przysługującej ulgi mieszkaniowej, na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczając od dochodu odsetki od kredytu zapłacone od lipca 2005 r. do września 2007 r., tj. w roku 2007 r. odsetki w wysokości 4.294,48 zł oraz w roku 2008 odsetki w wysokości 5.340,07 zł. Wnioskodawca wcześniej nie korzystał z żadnych ulg mieszkaniowych. Od dnia 8 października 2007 r. lokal ten wynajął innej osobie fizycznej w ramach tzw. najmu prywatnego, a dochód z tego tytułu opodatkowany był według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W marcu 2008 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński, po czym zamieszkał w mieszkaniu żony, gdzie jest zameldowany na pobyt stały. Żona Wnioskodawcy kupiła mieszkanie na rynku wtórnym w 2007 r. posiłkując się kredytem bankowym. Żona Wnioskodawcy nie korzysta z ulg mieszkaniowych.

Każdy z małżonków posiada i spłaca osobny kredyt hipoteczny na zakupione przed zawarciem związku małżeńskiego mieszkanie. Wnioskodawca zamierza zrezygnować z wynajmowania mieszkania, złożyć korektę zeznań podatkowych za 2006 r. i 2007 r., zwrócić na rachunek urzędu skarbowego podatek wraz z odsetkami wynikającymi z ulgi odsetkowej i sprzedać swoje mieszkanie, a uzyskany przychód przeznaczyć na spłatę własnego kredytu hipotecznego oraz spłatę kredytu hipotecznego swojej żony z jednoczesnym przeniesieniem na Wnioskodawcę udziału we własności do mieszkania żony w formie aktu notarialnego.

Przedstawiając zdarzenie przyszłe Wnioskodawca zadał pytanie, czy będzie mógł skorzystać ze zwolnienia, którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., jeżeli „sprzeda własne mieszkanie i z uzyskanego dochodu spłaci swój kredyt hipoteczny oraz w ciągu 14 dni od sprzedaży lokalu złoży w Urzędzie Skarbowym oświadczenie o zamiarze wydatkowania uzyskanego przychodu, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na własne cele mieszkaniowe, a następnie spłaci kredyt hipoteczny swojej żony, ale na własne imię i nazwisko i uzyska przeniesienie udziału we własności do mieszkania żony - na podstawie aktu notarialnego.”.

W złożonym wniosku Wnioskodawca wyraził stanowisko, że w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia przyszłego znajdzie zastosowanie zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.

W interpretacji podlegającej zmianie, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe, w części dotyczącej wydatkowania przychodu na spłatę własnego kredytu mieszkaniowego, oraz za nieprawidłowe, w części dotyczącej wydatkowania przychodu na spłatę kredytu mieszkaniowego żony.


Po zapoznaniu się z aktami sprawy, Minister Finansów zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 14e § 1 Ordynacji podatkowej, Minister Finansów może, z urzędu, zmienić wydaną interpretację ogólną lub indywidualną, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych, co oznacza, że jeśli stwierdzona zostanie nieprawidłowość wydanej interpretacji indywidualnej, Minister Finansów może, z urzędu, zmienić ją w dowolnym czasie.

Stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku z dnia 17 października 2009 r. jest nieprawidłowe. Nieprawidłowość stanowiska wynika z faktu uznania przez Wnioskodawcę, że zwolnienie przedmiotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. znajdzie zastosowanie do całego przychodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w 2006 r., w tym również do przychodu w części dotyczącej spłaty kredytu otrzymanego przez żonę Wnioskodawcy.

Dokonując prawnopodatkowej oceny zagadnienia będącego przedmiotem wniosku, należy mieć na uwadze, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Przepis ten nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r.(art. 21 ust. 2a ustawy).

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 z późn. zm.), zwolnienie to znajduje zastosowanie do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r.

W tak ustalonym stanie faktycznym i prawnym sprawy, stwierdzić należy, że warunków zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., nie spełniają przychody w części, w której zostaną wydatkowane na spłatę kredytu zaciągniętego przed zawarciem związku małżeńskiego przez żonę Wnioskodawcy. Istotne znaczenie powodujące, że w odniesieniu do tej części przychodów, nie znajdzie zastosowania przedmiotowe zwolnienie ma okoliczność, że przychody te zostaną wydatkowane na spłatę kredytu, którego nie zaciągnął Wnioskodawca. Dla możliwości zastosowania zwolnienia nie ma znaczenia, że spłacając kredyt zaciągnięty przez żonę przed zawarciem związku małżeńskiego, Wnioskodawca uzyska jednocześnie udział we współwłasności lokalu mieszkalnego stanowiącego dotychczas wyłączną własność żony.

Zakresem zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., objęte będą przychody w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży lokalu mieszkalnego, na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę na zbywany lokal mieszkalny. Z wniosku wynika bowiem, że Wnioskodawca zamierza skorygować zeznania podatkowe za lata 2006 i 2007, w których wykazał, na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., tzw. ulgę odsetkową. Korekta zeznań podatkowych za lata 2006 i 2007 w wyniku której Wnioskodawca „zrezygnuje” z tzw. ulgi odsetkowej i zapłaci należny podatek wraz z odsetkami spowoduje, że wyeliminowana zostanie przesłanka negatywna z art. 21 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., do zastosowania zwolnienia przedmiotowego dla przychodów uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnym, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Bez znaczenia dla zastosowania zwolnienia przedmiotowego pozostaje fakt, że korekta zeznań za lata 2006 i 2007 dokonana zostanie później niż wydatkowanie części przychodów ze sprzedaży na spłatę kredytu mieszkaniowego, skoro korekta zeznań zostanie dokonana w „dwuletnim” okresie od dnia sprzedaży.

Korekta zeznań podatkowych za lata 2006 i 2007 w wyniku której Wnioskodawca „zrezygnuje” z tzw. ulgi odsetkowej powoduje, że ze zwolnienia od podatku dochodowego będą korzystały przychody uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego w części wydatkowanej - nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży - na spłatę kredytu mieszkaniowego, również przed dniem złożenia korekty zeznań podatkowych za lata 2006 i 2007. Tym samym ze zwolnienia będą korzystały przychody wydatkowane na spłatę kredytu zaciągniętego przez Wnioskodawcę, zarówno przed jak i po korekcie zeznań podatkowych za lata 2006-2007.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w zmienianej interpretacji uznał, że opodatkowaniu nie będą podlegały wydatki poniesione na spłatę kredytu (własnego) zaciągniętego na zakup zbywanego lokalu mieszkalnego, wyłącznie w tej części, w której zostaną wydatkowane od dnia złożenia skorygowanych zeznań podatkowych za lata 2006-2007, w których Wnioskodawca „zrezygnuje” z tzw. ulgi odsetkowej. Ponieważ interpretacja indywidualna w tej części jest nieprawidłowa, należało ją z urzędu zmienić.


Zmieniona interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania zmienianej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie Ministra Finansów – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu zmienionej interpretacji – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270, z późn. zm.).

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wnosi się (w dwóch egzemplarzach) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi Ministra Finansów na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli Minister Finansów nie udzieli odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi).

Skargę wnosi się za pośrednictwem Ministra Finansów, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), na adres: ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj