Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-776/08-4/MM
z 20 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-776/08-4/MM
Data
2009.02.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
działalność gospodarcza
specjalna strefa ekonomiczna
usługi
zezwolenie
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy usługa spawania metalu wykonywana na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 24 listopada 2008 r. (data wpływu 27 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 23 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność w Specjalnej Strefie Ekonomicznej na podstawie zezwolenia. W zezwoleniu wskazano jako przedmiot działalności gospodarczej Spółki na terenie specjalnej strefy ekonomicznej działalność produkcyjną, handlową i usługową w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie strefy, tj. określonych w:

  1. sekcji D, podsekcji DD, dziale 20 – drewno i wyroby z drewna oraz z korka, z wyłączeniem mebli; artykuły ze słomy i materiałów używanych do wyplatania,
  2. sekcji D, podsekcji DJ:
    nbspnbsp - grupie 28.1 – konstrukcje metalowe,
    nbspnbsp - grupie 28.5 – usługi obróbki metali i nakładania powłok na metale; usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych,
    nbspnbsp - grupie 28.7 – wyroby metalowe gotowe pozostałe.

Spółka, w ramach prowadzonej działalności, świadczy usługi spawania metalu na materiałach powierzonych od klienta. Usługa spawania metalu na materiałach powierzonych odbywa się w siedzibie Spółki, która znajduje się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy usługa spawania metalu wykonywana na terenie specjalnej strefy ekonomicznej podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, usługa spawania metalu podlega zwolnieniu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, jako działalność gospodarcza prowadzona na terenie strefy objęta zakresem zezwolenia. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: „zwolnione od podatku są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 z późn. zm.)”. W art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych czytamy, iż „zwolnione od podatku dochodowego – na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych – są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia przez osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą”.

Natomiast zgodnie z zezwoleniem z dnia 07 lutego 2005 r., o którym mowa w powyższym przepisie, przedmiotem działalności gospodarczej Spółki prowadzonej w strefie jest m.in. działalność usługowa określona w sekcji D, podsekcji DJ w grupie 28.5 – usługi obróbki metali i nakładania powłok na metale; usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych. Usługa spawania metalu, będąca przedmiotem niniejszego zapytania, zawarta jest w podsekcji DJ w grupie 28.52.10.


Dodatkowo należy wskazać, iż usługi te wykonywane są w siedzibie Spółki znajdującej się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Biorąc powyższe pod uwagę, usługa spawania metalu, jako objęta zezwoleniem podmiotowo - przedmiotowym, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 podlega zwolnieniu w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.) dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t . j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.


Równocześnie art. 17 ust. 4 ww. ustawy stanowi, że powyższe zwolnienie przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, o którym mowa w cytowanym powyżej przepisie uprawnia do prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy i korzystania z pomocy publicznej. Określa ono przedmiot i warunki prowadzenia działalności (art. 16 ust. 1 i 2 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych).

Z wykładni gramatycznej, którą należy stosować przy ocenie zakresu zwolnień podatkowych, należy uwzględnić, iż wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej, w zakresie określonym w zezwoleniu, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy, wówczas również działalność taka nie będzie podlegała zwolnieniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej, rozumianej jako działalność produkcyjna, handlowa, usługowa w zakresie wyrobów wytworzonych na terenie strefy, tj. określonych w:

  1. sekcji D, podsekcji DD, dziale 20 – drewno i wyroby z drewna oraz z korka, z wyłączeniem mebli; artykuły ze słomy i materiałów używanych do wyplatania,
  2. sekcji D, podsekcji DJ:
    nbspnbsp - grupie 28.1 – konstrukcje metalowe,
    nbspnbsp - grupie 28.5 – usługi obróbki metali i nakładania powłok na metale; usługi z zakresu obróbki mechanicznej elementów metalowych,
    nbspnbsp - grupie 28.7 – wyroby metalowe gotowe pozostałe.


Zatem, działalność Spółki tylko w tym zakresie będzie objęta dyspozycją ww. art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka świadczy usługi spawania metalu w jej siedzibie (na terenie specjalnej strefy ekonomicznej), na materiałach powierzonych od klienta. Spółka wskazała, iż przedmiotowa usługa spawania metalu zawarta jest w podsekcji DJ w grupie 28.52.10.

Reasumując, jeżeli działalność Spółki w zakresie usług spawania metalu na terenie specjalnej strefy ekonomicznej można zaliczyć do działalności gospodarczej wymienionej w zezwoleniu, a świadczone usługi zakwalifikować do jednej z grup zapisanych w treści zezwolenia, to dochody uzyskane ze sprzedaży tych usług podlegają zwolnieniu na podstawie art. 17 ust 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj