Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-181/08/MW
z 10 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-181/08/MW
Data
2009.03.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nabycie spadku
spadek
sprzedaż nieruchomości
wspólność majątkowa
zbycie nieruchomości


Istota interpretacji
Sposób opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej częściowo w 2006r. oraz w 2007r. w spadku po mężu.



Wniosek ORD-IN 926 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani W. przedstawione we wniosku z dnia 08 listopada 2008r. (data wpływu do tut. Biura 23 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w 2006r. nabyła wspólnie z mężem, na zasadach współwłasności małżeńskiej łącznej, nieruchomość niezabudowaną – działkę budowlaną. Na działce tej małżonkowie rozpoczęli budowę dwóch domów jednorodzinnych (tzw. bliźniaków).

W grudniu 2007r. mąż wnioskodawczyni zmarł. Wnioskodawczyni jest jedynym spadkobiercą po zmarłym mężu. We wrześniu 2008r. sprzedała jeden z wybudowanych domów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanym stanie faktycznym, na potrzeby opodatkowania przychodu ze sprzedaży domu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r., czy też do części (1/2) uzyskanego przychodu stosować przepisy aktualnie obowiązujące, a do części (1/2) przepisy obowiązujące do dnia 31 grudnia 2006r....

Zdaniem wnioskodawczyni, na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej ustawa nowelizująca) zmianie, od dnia 01 stycznia 2007r., uległy m.in. zasady opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zgodnie z art. 7 ustawy nowelizującej, przepisy obowiązujące w tym zakresie do dnia 31 grudnia 2006r. mają zastosowanie do opodatkowania przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia tych nieruchomości, które zostały nabyte lub wybudowane (oddane do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r.

Na tym tle powstaje pytanie jaki reżim opodatkowania powinien być stosowany do przychodów (dochodów) z nieruchomości w przypadku jeżeli wnioskodawczyni nabyła tę nieruchomość na zasadzie wspólności majątkowej małżeńskiej przed dniem 31 grudnia 2006r., a następnie już po tym dniu stała się jej wyłączną właścicielką w wyniku nabycia spadku po zmarłym mężu.

Podstawę do opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z ustaloną wykładnią tego przepisu przy ustalaniu, na potrzeby opodatkowania podatkiem dochodowym, za datę nabycia nieruchomości, w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego. Późniejsze zmiany właścicielskie nieruchomości, zaistniałe wskutek zmian w stosunkach majątkowych małżeńskich (np. w postaci przejścia nieruchomości do majątku odrębnego lub wspólnego albo w postaci przyznania nieruchomości jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku małżeńskiego) lub zaistniałe skutkiem spadkobrania, nie mają znaczenia dla określenia chwili nabycia nieruchomości.

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawczyni wskazała:

  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 stycznia 1998r. (sygn. I SA/Gd 208/96),
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 kwietnia 2002r. (sygn. III SA 2717/00),
  • wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 kwietnia 1997r. (sygn. I SA/Kr 35/97).

Reasumując, zdaniem wnioskodawczyni nabyła ona nieruchomość wspólnie z mężem przed dniem 31 grudnia 2006r. Fakt, że po śmierci męża stała się wyłączną właścicielką nieruchomości pozostaje bez znaczenia dla oceny momentu jej nabycia.

Zdaniem wnioskodawczyni, na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych należy uznać, że nabycie nastąpiło przed dniem 01 stycznia 2007r., a więc do przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości należy stosować ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie m. in.:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ww. zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007r.

Na gruncie przedmiotowej sprawy istotne jest zatem wyjaśnienie, kiedy nastąpiło nabycie zbywanej nieruchomości.

Zgodnie z art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r. Nr 9, poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Stosownie natomiast do art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Wspólność majątkowa ustaje m.in. z chwilą śmierci jednego ze współmałżonków. Zgodnie z art. 501 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w razie ustania wspólności, udziały małżonków są równe, chyba że umowa majątkowa małżeńska stanowi inaczej.

Stosownie natomiast do art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez spadkobiercę spadku jest data śmierci spadkodawcy.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wnioskodawczyni w 2006r. nabyła wspólnie z mężem, na zasadach współwłasności małżeńskiej łącznej, nieruchomość niezabudowaną – działkę budowlaną. Na działce tej małżonkowie rozpoczęli budowę dwóch domów jednorodzinnych (tzw. bliźniaków). W grudniu 2007r. mąż wnioskodawczyni zmarł, a ona jest jedynym spadkobiercą.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wnioskodawczyni nabyła przedmiotową nieruchomość w różnym czasie i w różny sposób:

  • udział wynoszący #189; w działce nabyła w 2006r. i od tego czasu udział ten jest własnością wnioskodawczyni,
  • udział wynoszący #189; ww. nieruchomości, na której wraz z mężem rozpoczęła budowę dwóch domów jednorodzinnych, nabyła w spadku w dniu śmierci męża tj. w grudniu 2007r. Brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych do twierdzenia, że udział ten należał do wnioskodawczyni od 2006r. Udział ten wszedł do spadku po mężu, który wnioskodawczyni nabyła z chwilą jego śmierci. Dopiero od tej daty stała się więc właścicielką pozostałego udziału.

A zatem do przychodu uzyskanego ze sprzedaży #189; udziału w działce, który wnioskodawczyni nabyła w 2006r. zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r.

I tak w myśl art. 28 ust. 2 ww. w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. podatek z odpłatnego zbycia m. in. nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od daty sprzedaży, z wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 28 ust. 2a ww. ustawy).

Natomiast w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży #189; udziału w przedmiotowej nieruchomości, który wnioskodawczyni nabyła w spadku po mężu w grudniu 2007r., zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2007r.

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2007r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i płatny jest w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Stosownie do art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. (art. 22 ust 6d ww. ustawy). Wysokość tych nakładów, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Reasumując, w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży #189; udziału w przedmiotowej nieruchomości, który wnioskodawczyni nabyła w trakcie trwania małżeństwa w 2006r., zastosowanie będą miały przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży #189; udziału w ww. nieruchomości, który wnioskodawczyni nabyła w spadku po mężu w grudniu 2007r., podlegał będzie opodatkowaniu według przepisów ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 stycznia 2007r..

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Odnosząc się do powołanych przez wnioskodawczynię wyroków sądów należy zaznaczyć, iż orzeczenia sądowe nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i wiążą jedynie w sprawach, w których zapadły. Przywołane uzasadnienia dotyczą natomiast stanów faktycznych całkowicie odmiennych od przedstawionego przez wnioskodawczynię i nie mogą być analogicznie stosowane w niniejszej sprawie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj