Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-6/09-4/MZ
z 26 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-6/09-4/MZ
Data
2009.03.26


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
obowiązek podatkowy
przedmiot opodatkowania
umowa spółki


Istota interpretacji
- z tytułu zawarcia umowy spółki cywilnej powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania od wniesionych wkładów do spółki stanowi wartość wkładów. Od powyższej czynności stawka podatku wynosi 0,5% na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy. Natomiast z tytułu oddania spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania podstawę opodatkowania stanowi roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. e ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.



Wniosek ORD-IN 298 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 03.01.2009 r. (data wpływu 06.01.2009 r.) oraz piśmie z dnia 16.03.2009 r. (data wpływu 18.03.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/436-6/09-2/MZ z dnia 11.03.2009 r. (data nadania 11.03.2009 r., data doręczenia 13.03.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesionych do Spółki wkładów oraz braku obowiązku podatkowego z tytułu oddania Spółce nieruchomości do nieodpłatnego używania - jest:

  • prawidłowe - w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesionych do Spółki wkładów,
  • nieprawidłowe - w zakresie braku obowiązku podatkowego z tytułu oddania Spółce nieruchomości do nieodpłatnego używania.

UZASADNIENIE

W dniu 06.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesionych do Spółki wkładów oraz braku obowiązku podatkowego z tytułu oddania Spółce nieruchomości do nieodpłatnego używania.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej (otworzyć przedszkole niepubliczne) w formie spółki cywilnej wraz z siostrą oraz ojcem (udziały w zyskach spółki nie będą równe). Ojciec Wnioskodawczyni posiada działkę (wspólność małżeńską), na której właśnie buduje budynek z własnych środków oraz z zewnętrznych (kredyt).

Po doprowadzeniu do tzw. stanu surowego powstanie wspomniana wyżej spółka cywilna. Ojciec chce wnieść do spółki prawo do używania nieruchomości, środki pieniężne na wykończenie budynku oraz wartość swojej pracy, zaś Wnioskodawczyni jedynie środki pieniężne uzyskane głównie z kredytu i częściowo własne oraz własną pracę, natomiast ostatni wspólnik – siostra własne środki pieniężne oraz również swoja pracę. Wykończenie oraz przystosowanie obiektu dla potrzeb prowadzenia działalności – przedszkola nastąpi po założeniu spółki. Umowa spółki cywilnej zostanie zawarta na czas nieokreślony.

Pismem z dnia 11.03.2009 r. Nr IPPB2/436-6/09-2/MZ i Nr IPPB1/415-6/09-2/ES wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • Sprecyzowanie, czy wniesienie do spółki nieruchomości do użytkowania będzie miało charakter nieodpłatny, czy też odpłatny.
  • Określenie, czy wartość inwestycji na adaptację i wykończenie budynku przekracza kwotę 3.500,00 zł.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie informując, iż:

  • Wniesienie do spółki nieruchomości do użytkowania będzie miało charakter nieodpłatny.
  • Wartość inwestycji na adaptację i wykończenie budynku znacznie przekroczy kwotę 3.500,00 zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy i w jakiej wysokości powstanie spółki cywilnej z jednoczesnym wniesieniem wymienionych wkładów spowoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych... Czy będzie to 4% wartości rocznej użytkowania nieruchomości, zaś od pozostałych wkładów 0,5% ich wartości...
  2. Czy u wspólników niebędących właścicielami budynku, czyli u Wnioskodawczyni oraz siostry powstanie przychód podatkowy z nieodpłatnego tytułu korzystania z nieruchomości...
  3. Czy wspólnicy będą mogli do kosztów uzyskania przychodów spółki zaliczyć odpisy amortyzacyjne od wartości inwestycji na adaptację i wykończenie budynku, zaś jedynie wspólnik, którego własnością jest budynek dodatkowo odpisy amortyzacyjne od wartości budynku...

Odpowiedź w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej. Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem wnioskodawcy.

Wniesienie – przy zawiązywaniu spółki – prawa do używania nieruchomości do tej spółki nie spowoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 4% wartości tej nieruchomości (rocznej wartości użytkowania). Od pozostałych wkładów pieniężnych powstanie zaś obowiązek podatkowy w wysokości 0,5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe w części dotyczącej powstania obowiązku podatkowego z tytułu wniesionych do Spółki wkładów, natomiast nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku podatkowego z tytułu oddania Spółce nieruchomości do nieodpłatnego używania.

Na wstępie należy nadmienić, iż w powyższym przypadku będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2009 r.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 ze zm.) podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki,
  3. (chylona),
  4. umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Obowiązek podatkowy przy umowie spółki powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.).

W myśl art. 4 pkt 9 powyższej ustawy obowiązek podatkowy przy umowie spółki cywilnej ciąży na wspólnikach.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej wraz z siostrą i ojcem. Ojciec Wnioskodawczyni ma zamiar wnieść do spółki prawo do używania nieruchomości, środki pieniężne oraz wartość swojej pracy, zaś Wnioskodawczyni i jej siostra środki pieniężne oraz własną pracę.

Stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania przy umowie spółki stanowi przy zawarciu umowy – wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. e) podstawę opodatkowania przy oddaniu spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania stanowi – roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania.

Przepis art. 6 ust. 6 powyższej ustawy zawiera zapis, iż w przypadku zawarcia umów, o których mowa w ust. 1 pkt 6, na czas nieokreślony, podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika:

  1. wartość świadczeń za lat 10 albo
  2. wartość świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy.

Na podstawie art. 6 ust. 7 ww. ustawy, w przypadku zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1 pkt 8 lit. e, na czas nieokreślony, przepis ust. 6 stosuje się odpowiednio.

Reasumując stwierdza się, iż z tytułu zawarcia umowy spółki cywilnej powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Podstawę opodatkowania od wniesionych wkładów do spółki stanowi wartość wkładów. Od powyższej czynności stawka podatku wynosi 0,5% na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy. Natomiast z tytułu oddania spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania podstawę opodatkowania stanowi roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy lub prawa majątkowego oddanego do nieodpłatnego używania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. e ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj