Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-1427/08-2/AG
z 26 marca 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-1427/08-2/AG
Data
2009.03.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
komandytariusz
odsetki
odsetki od pożyczki
pożyczka
spółka komandytowa
udziałowiec


Istota interpretacji
Należy uznać, iż w przypadku ewentualnego udzielenia przez spółkę komandytową istniejącą pożyczki spółce komandytowej nowej, odsetki od tej pożyczki wypłacane wnioskodawcy będą stanowiły dla niego przychód w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej istniejącej.



Wniosek ORD-IN 586 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2008 r. (data wpływu 29 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek wypłaconych z tytułu udzielonych pożyczek - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odsetek wypłaconych z tytułu udzielonych pożyczek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest w chwili obecnej jednym z udziałowców spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, dalej zwanej „spółką” i jednocześnie jednym z pożyczkodawców dla spółki. Oprócz bycia udziałowcem w spółce Wnioskodawca jest również jednocześnie komandytariuszem w spółce komandytowej, dalej zwanej „spółka komandytowa istniejąca”.

Jego udział jako komandytariusza w zysku spółki komandytowej istniejącej wynosi X. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której Wnioskodawca jest wspólnikiem i jednocześnie pożyczkodawcą, zostanie wkrótce przekształcona w spółkę komandytową dalej zwaną „spółka komandytowa nowa”.

Zgodnie z obecnymi planami Wnioskodawca nie będzie udziałowcem spółki komandytowej nowej, pozostawać będzie natomiast dalej komandytariuszem w spółce komandytowej istniejącej.

Z kolei spółka komandytowa istniejąca stanie się jednym z komandytariuszy w spółce komandytowej nowej. Docelowo powstanie zatem sytuacja, w której funkcjonować będzie spółka komandytowa nowa, której komandytariuszem pozostawać będzie spółka komandytowa istniejąca, zaś jednym z komandytariuszy spółki komandytowej istniejącej będzie wnioskodawca. Jednocześnie wnioskodawca pozostawał będzie pożyczkodawcą wobec spółki komandytowej nowej. Po przekształceniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową nową wnioskodawca rozważa ewentualność udzielenia spółce komandytowej nowej kolejnej pożyczki. Rozważane jest również udzielenie pożyczki spółce komandytowej nowej przez spółkę komandytową istniejącą. Udział spółki komandytowej istniejącej w zysku spółki komandytowej nowej będzie wynosił X.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy odsetki od pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce komandytowej nowej, czyli następcy prawnemu spółki z o.o., wypłacane wnioskodawcy, będą stanowiły dla niego przychód w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej nowej poprzez udział wnioskodawcy jako komandytariusza spółki komandytowej istniejącej w zysku spółki komandytowej nowej...
  2. Czy w przypadku ewentualnego udzielenia w przyszłości przez wnioskodawcę pożyczki już samej spółce komandytowej nowej odsetki od tej pożyczki wypłacane wnioskodawcy będą stanowiły dla niego przychód w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej nowej poprzez udział wnioskodawcy jako komandytariusza spółki komandytowej istniejącej w zysku spółki komandytowej nowej...
  3. Czy w przypadku ewentualnego udzielenia w przyszłości przez spółkę komandytową istniejącą pożyczki już samej spółce komandytowej nowej odsetki od tej pożyczki wypłacane wnioskodawcy będą stanowiły dla niego przychód w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej nowej poprzez udział wnioskodawcy jako komandytariusza spółki komandytowej istniejącej w zysku spółki komandytowej nowej...

Stanowisko Wnioskodawcy do pytania nr 1:

Wnioskodawca uważa, że odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce komandytowej nowej nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej istniejącej i przypadającym jej udziale w zysku spółki komandytowej nowej. Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej istniejącej i przypadającym jej udziale w zysku spółki komandytowej nowej wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca miał płacić zryczałtowany podatek od wypłacanych samemu sobie odsetek. Nie można w ogóle mówić o przychodzie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 2:

Wnioskodawca uważa, ze odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce komandytowej nowej nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej istniejącej i przypadającym jej udziale w zysku spółki komandytowej nowej. Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej istniejącej i przypadającym jej udziale w zysku spółki komandytowej nowej wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca miał płacić zryczałtowany podatek od wypłacanych samemu sobie odsetek nie można w ogóle mówić o przychodzie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie.

Stanowisko wnioskodawcy do pytania nr 3:

Wnioskodawca uważa, że odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce komandytowej nowej nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek, w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej istniejącej i przypadającym jej udziale w zysku spółki komandytowej nowej. Stanowisko to wynika z faktu, że wnioskodawca pozostawać będzie wspólnikiem spółki osobowej, co oznacza, że w części odpowiadającej udziałowi wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej istniejącej i przypadającym jej udziale w zysku spółki komandytowej nowej wnioskodawca będzie wypłacał odsetki sam sobie. Byłoby nielogiczne, gdyby wnioskodawca miał płacić zryczałtowany podatek od wypłacanych samemu sobie odsetek. Nie można w ogóle mówić o przychodzie, skoro wnioskodawca wypłaca odsetki sam sobie.

Podsumowując powyższe rozważania, zdaniem wnioskodawcy odsetki wypłacane z tytułu pożyczek udzielonych przez wnioskodawcę spółce komandytowej nowej bezpośrednio oraz pośrednio przez spółkę komandytową istniejącą nie będą dla wnioskodawcy przychodem podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od przychodów z tytułu odsetek. Wnioskodawca wskazuje, iż za potwierdzeniem przedstawionego stanowiska wnioskodawcy wydaje się przemawiać interpretacja indywidualna Nr IPPB1/415-981/08-2/AG: „ Z tego też względu, jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie „dla samego siebie” w takim zakresie, w jakim „przychody i koszty spółki osobowej” stanowią jego przychody i koszty. Zatem w takim przypadku, nie będzie można mówić o uzyskaniu przez tego wspólnika przychodu „ z tytułu otrzymanych nieodpłatnych świadczeń”, bowiem spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a wspólnik - w sensie podatkowym - „świadczył samemu sobie”.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Stosownie do art. 8 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka komandytowa może m. in. we własnym imieniu zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Osobie fizycznej (nawet, gdy pośrednio jest wspólnikiem spółki), jako stronie umowy pożyczki należą się w całości pożytki jakie płyną z tytułu istnienia wierzytelności od spółki. Tak więc, uzyskane przychody z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela.

W przedmiotowej sprawie na gruncie prawa cywilnego stronami pożyczki jest spółka komandytowa nowa jako sukcesor spółki z o.o. oraz osoba fizyczna tj. wnioskodawca.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych klasyfikuje przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne do określonych rodzajów źródeł przychodów.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jednym ze źródeł przychodu są wymienione kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in.: odsetki od pożyczek. Nie ma przy tym znaczenia czy wypłaty odsetek dokonuje osoba fizyczna, osoba prawna czy spółka osobowa.

W przedstawionym stanie faktycznym spółka komandytowa nowa jako sukcesor spółki z o.o. wypłaca odsetki od pożyczki udzielonej jej przez wnioskodawcę. W świetle powołanych przepisów odsetki te zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, stanowić będą przychody z kapitałów pieniężnych.

W oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów): z odsetek od pożyczek z wyjątkiem gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

Stosownie do regulacji art. 30a ust. 6 ww. ustawy, zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d.

Reasumując, w ramach źródła przychodów z kapitałów pieniężnych odsetki od udzielonych przez Wnioskodawcę pożyczek spółce komandytowej nowej jako następcy prawnemu spółki z o.o. stanowić będą w całości przychód wnioskodawcy, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Analogicznie w oparciu o powyższe regulacje, w przypadku, gdy wnioskodawca udzieli innej pożyczki już samej spółce komandytowej nowej, odsetki od tej pożyczki stanowić będą w całości przychód wnioskodawcy, podlegający opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Natomiast odnosząc się do kwestii udzielenia pożyczki przez spółkę komandytową istniejącą, gdzie komandytariuszem jest wnioskodawca, spółce komandytowej nowej gdzie z kolei komandytariuszem jest spółka komandytowa istniejąca należy wskazać jak niżej.

Stosownie do art. 102 Kodeksu spółek handlowych spółka komandytowa jest spółką osobową mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną formą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Opodatkowaniu podlegają natomiast dochody poszczególnych wspólników tejże spółki.

W myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą, w rozumieniu ww. art. 5a pkt 6 tej ustawy, prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza).

Art. 8 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy).

Reasumując należy uznać, iż w przypadku ewentualnego udzielenia przez spółkę komandytową istniejącą pożyczki spółce komandytowej nowej, odsetki od tej pożyczki wypłacane wnioskodawcy będą stanowiły dla niego przychód w części przypadającej na udział wnioskodawcy w zysku spółki komandytowej istniejącej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanej przez wnioskodawcę interpretacji indywidualnej Nr IPPB1/415-981/08-2/AG należy zauważyć, iż powołana interpretacja dotyczy odmiennego stanu faktycznego (nie dotyczy udzielenia pożyczki spółce osobowej przez wspólnika) wobec tego interpretacja ta nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj