Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1075/08/PH
z 2 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1075/08/PH
Data
2008.12.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
część wspólna nieruchomości
gospodarowanie zasobami mieszkaniowymi
spółdzielnie mieszkaniowe
zasoby mieszkaniowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
„Czy dochód z tytułu użytkowania pomieszczeń dodatkowych (korytarze, zsypy) stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.p, pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na cele związane z zasobami mieszkaniowymi?”



Wniosek ORD-IN 517 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 17 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodu uzyskanego z tytułu użytkowania przez członków, właścicieli bądź użytkowników lokali mieszkalnych pomieszczeń dodatkowych (korytarze, zsypy) na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 listopada 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z podatku dochodu uzyskanego z tytułu użytkowania przez członków, właścicieli bądź użytkowników lokali mieszkalnych pomieszczeń dodatkowych (korytarze, zsypy) na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa prowadzi działalność w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm., dalej „u.s.m.”). Przedmiotem działalności Spółdzielni – zgodnie z jej statutem jest:

  • Budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanawiania na rzecz członków odrębnej własności znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,
  • Nabywanie budynków w celu ustanawiania na rzecz członków spółdzielczych lokatorskich praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych,
  • Budowanie lub nabywanie budynków w celu ustanawiania na rzecz członków spółdzielczych własnościowych praw do znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,
  • Nabywanie budynków w celu wynajmowania znajdujących się w tych budynkach lokali mieszkalnych lub lokali o innym przeznaczeniu,
  • Zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi własność Spółdzielni,
  • Zarządzanie nieruchomościami stanowiącymi własność członków Spółdzielni,
  • Zarządzanie nieruchomościami niestanowiącymi jej mienia, lub mienia jej członków na podstawie umowy zawartej z właścicielami (współwłaścicielami) tej nieruchomości,
  • Prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.

Spółdzielnia Mieszkaniowa wyraziła zgodę członkom, właścicielom lub użytkownikom mieszkań zamieszkałym w danej nieruchomości na odpłatne użytkowanie dodatkowych pomieszczeń znajdujących się w nieruchomości (są to części korytarza, zsypy) na podstawie zgody Zarządu. Powierzchnia dodatkowych pomieszczeń nie jest objęta przydziałem, nie są to zatem pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego. Przychody z tytułu użytkowania dodatkowych pomieszczeń w nieruchomości Spółdzielnia zgodnie z art. 5 pkt 1 u.s.m. przeznacza na pokrycie wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem, objętych zwolnieniem na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej „u.p.d.p.”),

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód z tytułu użytkowania pomieszczeń dodatkowych stanowi dochód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.p, pod warunkiem przeznaczenia tego dochodu na cele związane z zasobami mieszkaniowymi...

Zdaniem Spółdzielni uzyskane dochody z tytułu użytkowania dodatkowych pomieszczeń przez członków, właścicieli bądź użytkowników lokali mieszkalnych w danej nieruchomości należy zaliczyć do gospodarki zasobami mieszkaniowymi, objętej zwolnieniem na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.p, w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów.

Spółdzielnia swoje stanowisko uzasadnia tym, że u.s.m. w art. 5 pkt 1 nakazuje pożytki inne przychody z nieruchomości wspólnej przeznaczyć na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem danej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku zdarzenia przyszłego stanu prawnego obowiązującego w dniu interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj