Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1245/08-2/AZ
z 19 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1245/08-2/AZ
Data
2007.11.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Nieograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
ograniczony obowiązek podatkowy
pobyt stały
rezydent podatkowy
ustalanie
Wielka Brytania


Istota interpretacji
Czy w świetle ww. okoliczności Wnioskodawczyni podlega w Polsce (od roku 2004 do czasu ewentualnego powrotu do Polski na stałe) ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu?



Wniosek ORD-IN 282 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 13.08.2008 r. (data wpływu 26.08.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego od 2004 roku do czasu ewentualnego powrotu do Polski na stałe - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.08.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego od 2004 roku do czasu ewentualnego powrotu do Polski na stałe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od dnia 22.06.2004 r. Wnioskodawczyni pracuje i mieszka w Wielkiej Brytanii, u tego samego pracodawcy. Jest pełnoetatowym i stałym członkiem personelu.

Do Wielkiej Brytanii Wnioskodawczyni wyjechała po ukończeniu studiów, dlatego też nie występowała o nadanie numeru NIP. W Polsce nigdy nie pracowała zarobkowo oraz nie była zarejestrowana w Urzędzie Pracy i nie pobierała żadnych świadczeń, w tym dla bezrobotnych.

Decyzję o pozostaniu na stałe w Wielkiej Brytanii podjęła pod koniec 2004 roku - po półrocznym pobycie i pracy. W związku z tą decyzją rozpoczęła i ukończyła tam naukę w dwuletnim Y College oraz uzyskała certyfikat z języka angielskiego.

Podatki i składki należne z tytułu wynagrodzenia za pracę Wnioskodawczyni opłaca w Wielkiej Brytanii (od 2004r. do dnia dzisiejszego). W związku z powyższym posiada w Wielkiej Brytanii konto bankowe, karty płatnicze i kredytowe oraz swoje oszczędności.

Wnioskodawczyni nie posiada w Polsce żadnego majątku, rachunków bankowych ani oszczędności - Wnioskodawczynię nie łączą z Polską żadne więzy ekonomiczne (gospodarcze). Nie posiada też w Polsce własnej rodziny — męża i dzieci — nie wiążą ją więc z Polską więzy osobiste. Od 29.03.2006 r. jest wymeldowana z pobytu stałego w Polsce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle ww. okoliczności Wnioskodawczyni podlega w Polsce (od roku 2004 do czasu ewentualnego powrotu do Polski na stałe) ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu...

Zdaniem wnioskodawczyni:

Oceniając swój „zakres obowiązku podatkowego w Polsce” Wnioskodawczyni uznała, iż biorąc pod uwagę opisane fakty podlega w Polsce „ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu” zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z późniejszymi zmianami.

Przeświadczenie to Wnioskodawczyni oparła o postanowienia zawarte w art. 25 Kodeksu cywilnego, który stanowi, iż miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu, a od strony ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o ustaleniu obowiązku podatkowego decyduje:

  • do końca roku 2006 r. - miejsce zamieszkania podatnika
  • od dnia 01.01.2007 r. - miejsce, w którym podatnik posiada swój ośrodek interesów życiowych oraz okres przebywania na terytorium Polski.

Zamiar stałego pobytu w Wielkiej Brytanii (aktualne centrum życiowej działalności) potwierdzają powiązania gospodarcze z Wielką Brytanią - na dzień dzisiejszy ponad czteroletnia stała praca i miejsce zamieszkania u jednego pracodawcy oraz pozostałe ww. zdarzenia.

Ponadto poprawność swojej decyzji (iż Wnioskodawczyni podlega w Polsce jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) potwierdzają również (w świetle wyżej opisanych okoliczności):

  • uzasadnienie postanowienia Sądu Najwyższego z 15.07.1978 (sygn. akt. IV — CR…),
  • postanowienie Ministra Finansów w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 12 listopada 2007 r. - sygn. DD4 - 033-0801.........

Ponadto Wnioskodawczyni przedkłada pismo z dnia 19.06.2008 r. o uzyskaniu statusu rezydenta podatkowego w Wielkiej Brytanii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj