Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP3/443-215e/08/JK
z 4 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP3/443-215e/08/JK
Data
2008.12.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy szczegółowe --> Wyroby akcyzowe niezharmonizowane --> Opodatkowanie samochodów osobowych


Słowa kluczowe
eksport (wywóz)
obowiązek podatkowy
samochód osobowy


Istota interpretacji
Opodatkowanie akcyzą samochodów osobowych.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 września 2008 r. (data wpływu 29 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą eksportu samochodu osobowego - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 29 września 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą eksportu samochodu osobowego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na handlu używanymi pojazdami samochodowymi. Zainteresowany zamierza między innymi eksportować samochodowy osobowe. Samochody zostały wcześniej przywiezione do Polski z USA oraz poddane renowacji. Samochody osobowe nie zostaną zarejestrowane na terytorium kraju.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w opisanej sytuacji powstanie obowiązek podatkowy w zakresie opodatkowania podatkiem akcyzowym eksportu samochodu osobowego...


Stanowisko Wnioskodawcy.

W ocenie Zainteresowanego w opisanym zdarzeniu przyszłym nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym ponieważ sprowadzony pojazd jako towar handlowy nie zostanie zarejestrowany na terytorium kraju oraz bezpośrednio po renowacji zostanie odsprzedany i wywieziony poza granice Polski i UE.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.


Zasady opodatkowania wyrobów akcyzowych podatkiem akcyzowym określa ustawa z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.), zwana dalej ustawą.

Wykaz wyrobów akcyzowych obejmuje załącznik nr 1 do ustawy. Jak wynika z treści załącznika, samochody osobowe zostały objęte tym wykazem w pozycji 59, w związku z czym są wyrobem akcyzowym, zatem podlegają cytowanej ustawie.


Zgodnie z przepisem art. 80 ust. 1 ustawy, akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Zgodnie z treścią ust. 2 podatnikami akcyzy od samochodów są:


  • podmioty dokonujące każdej sprzedaży samochodu osobowego przed pierwszą jego rejestracją na terytorium kraju;
  • importerzy i podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego.


Zatem z tak określonego zakresu podmiotowego opodatkowania akcyzą samochodów osobowych wynika, iż opodatkowaniu podlega każda sprzedaż samochodu osobowego wraz z czynnościami traktowanymi przez ustawę o podatku jako sprzedaż na terenie kraju (art. 4 ust. 2 ustawy) oraz import i nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu.

Należy wskazać, iż ustawodawca na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy zwolnił się od akcyzy eksport wyrobów akcyzowych. Wymienione zwolnienie dotyczy również wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych.

W przypadku eksportu samochodów osobowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju zwolnienie jest realizowane przez zwrot kwoty zapłaconej akcyzy po wypełnieniu warunków zawartych w przepisach § 50a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500 ze zm.). Zatem podatnik w przypadku eksportu może wystąpić do właściwego dla siebie naczelnika urzędu celnego o zwrot zapłaconego podatku akcyzowego.

Reasumując, Zainteresowany właściwie ocenił, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym, że ustawa o podatku akcyzowym nie przewiduje opodatkowania akcyzą eksportu samochodów osobowych, aczkolwiek błędnie uzasadnił swoje stanowisko w sprawie, dlatego tutejszy organ uznał stanowisko Wnioskodawcy za nieprawidłowe. Przepisy dotyczące opodatkowania nabycia tych wyrobów nakładają w opisanej sytuacji obowiązek zapłaty należnego podatku akcyzowego z tytułu importu. Jednakże Zainteresowany w przypadku ich eksportu będzie miał prawo do zwrotu podatku.

Końcowo informuje się, iż z uwagi na fakt, że wniosek ORD-IN zawierał kilka zdarzeń przyszłych stąd tutejszy organ sprawach sprzedaży wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, importu wyrobów akcyzowych, nabycia wewnątrzwspólnotowego i dostawy wewnątrzwspólnotowej wydał odrębne rozstrzygnięcia.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.


Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej – powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj