Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1310/08-4/JK
z 12 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1310/08-4/JK
Data
2008.12.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Wysokość zaliczek

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Informacje dla podatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
oddział
zeznanie podatkowe


Istota interpretacji
Czy Oddziały zamiejscowe Zakładu, które do 30.06.2008 r. rozliczały się z PDOF lokalnie czyniły to prawidłowo?



Wniosek ORD-IN 375 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu przedstawione we wniosku z dnia 03.09.2008 r. (data wpływu 10.09.2008 r.) oraz w piśmie z dnia 08.12.2008 r. (data nadania 08.12.2008 r., data wpływu 10.12.2008 r.) uzupełniające wezwanie z dnia 20.11.2008 r. Nr IPPB2/415-1310/08-2/JK (data nadania 20.11.2008 r., data otrzymania 02.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zakład jest stowarzyszeniem oświatowym posiadającym osobowość prawną. W strukturze Zakładu działa 5 Centrów Kształcenia: W., K., S., C., P. i Oddział R., które nie posiadają osobowości prawnej. Zarówno Zakład, jak i pozostałe jednostki posługują się odrębnymi numerami NIP i REGON, rozliczają się terytorialnie z ZUS i urzędem skarbowym (PIT4R). Sprawozdanie finansowe za rok obrotowy, deklaracje PDOP, VAT sporządzane są zbiorczo przez Zakład i składane do właściwego urzędu skarbowego. Od 01.07.2008 r. zarówno zaliczki na PDOF jak i składki ZUS zaczęto odprowadzać centralnie. Jest to zgodne z art. 3 Kodeksu pracy. Zgodnie z tym artykułem pracodawcą jest Zakład gdyż wszystkie jednostki zamiejscowe Zakładu mogą zatrudniać i zwalniać pracowników wyłącznie na podstawie upoważnień Zarządu Zakładu.

Pismem z dnia 20.11.2008 r. Nr IPPB2/415-1310/08-2/JK tut. Organ wezwał Wnioskodawcę o uzupełnienie przedmiotowego wniosku poprzez wyjaśnienie czy pracownicy wszystkich jednostek zamiejscowych Zakładu są zatrudnieni przez Wnioskodawcę, czy też przez każde Centrum Kształcenia oddzielnie... Jak wynika z treści umowy o pracę...

Pismem z dnia 08.12.2008 r. (data wpływu 10.12.2008 r.) Wnioskodawca uzupełnił przedmiotowy wniosek, wyjaśniając, iż pracownicy wszystkich jednostek zamiejscowych Zakładu są zatrudnieni przez Zakład na podstawie umowy o pracę – czyli dla wszystkich jednostek zamiejscowych Zakładu pracodawcą jest Zakład (zgodnie z definicją pracodawcy zawartą w art. 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy – t. j. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Oddziały zamiejscowe Zakładu, które do 30.06.2008 r. rozliczały się z PDOF lokalnie czyniły to prawidłowo...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że podjęta przez Zakład decyzja o centralnym rozliczaniu zaliczek na PDOF i składek ZUS jest prawidłowa. Wynika to z Kodeksu pracy art. 3 i Ustawy o PDOF art. 31 i art. 38. Poprzednie rozliczanie było niezgodne z przepisami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego, do obliczenia i pobierania podatku i wpłacania go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy – wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

Z powyższego przepisu wynika, iż obowiązek poboru zaliczki na podatek od wypłacanych wynagrodzeń spoczywa na płatniku, tj. na pracodawcy, który jednocześnie zobowiązany jest do rocznego rozliczenia pracownika. Zatem, pracodawca jako płatnik zaliczkę pobiera stosując przy tym zasady określone w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 38 ust. 1 ww. ustawy, płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33 – 35, przekazują z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a, kwoty pobranych zaliczek na podatek w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności gdy płatnik nie posiada siedziby. Jeżeli między kwotą potrąconego podatku a kwotą wpłaconego podatku występuje różnica, należy ją wyjaśnić w deklaracji, o której mowa w ust. 1a.

Stosownie do art. 38 ust. 1a ustawy w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 31 i 33-35 są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczną deklarację według ustalonego wzoru (PIT-4R).

W myśl art. 39 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, płatnik jest obowiązany przekazać w terminie do końca lutego następującego po roku podatkowym podatnikowi i urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, imiennej informacji o wysokości uzyskanego w roku podatkowym dochodu (PIT–11).

Jeśli obowiązek poboru zaliczek na podatek przez pracodawców ustał w ciągu roku są oni obowiązani sporządzić informację PIT-11 i przekazać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka (art. 39 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym Wnioskodawca jest stowarzyszeniem oświatowym, w którego strukturze działa 5 Centrów Kształcenia. Zarówno Wnioskodawca jak i pozostałe jednostki posługują się odrębnymi numerami NIP i REGON. Wszystkie jednostki zamiejscowe Zakładu mogą zatrudniać i zwalniać pracowników wyłącznie na podstawie upoważnień Zarządu Zakładu. Pracownicy wszystkich jednostek zamiejscowych Wnioskodawcy są zatrudnieni przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę. Tym samym należy uznać, iż „zakładem pracy”, a zarazem płatnikiem w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest Wnioskodawca.

Biorąc zatem powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż Wnioskodawca jako płatnik ma obowiązek obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz odprowadzić ją do właściwego urzędu skarbowego, zgodnie z przepisami art. 31, 32 i 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Wniosek z dnia 10.09.2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczy jednego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych natomiast opłata została uiszczona w kwocie 150 zł tj. w wysokości odpowiadającej 2 stanom faktycznym.

Z uwagi na powyższe opłata dokonana w dniu 03.09.2008 r. w wysokości 75 zł – zostanie zwrócona zgodnie z § 18 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29.06.2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształcaniu w innej formie organizacyjno – prawnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 116, poz. 783) na wskazany rachunek bankowy:

xxxx

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul.1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj