Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1863/08-5/MP
z 29 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1863/08-5/MP
Data
2008.12.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne


Słowa kluczowe
dane osobowe
firma
osoby fizyczne
podatnik podatku od towarów i usług
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
Nabywca firmy , przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług winien złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie identyfikacyjne oraz zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług. Podstawowym kryterium identyfikującym osobę fizyczną jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jest imię i nazwisko a nie nazwa firmy. Nie wyklucza to możliwości posługiwania się przez podatnika nazwą przedsiębiorstwa nabytego od Wnioskodawcy, która w myśl art. 55 Kc. wymieniona została jako jeden z elementów identyfikujących to przedsiębiorstwo. Nazwa przedsiębiorstwa winna zostać zgłoszona w składanych przez nabywcę dokumentach rejestracyjnych obok danych identyfikujących podatnika (imię i nazwisko, adres, NIP).



Wniosek ORD-IN 365 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana ……………, przedstawione we wniosku z dnia 29.09.2008r. (data wpływu 30.09.2008r.) uzupełnionym w dniu 09.12.2008 r. na wezwanie tut. organu z dnia 24.11.2008 r. ( skutecznie doręczone w dniu 03.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, zakresie obowiązków rejestracyjnych spoczywających na nabywcy przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.09.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązków rejestracyjnych spoczywających na nabywcy przedsiębiorstwa.

Wniosek uzupełniony został w dniu 09.12.2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca pracuje na terenie Warszawy dojeżdżając codziennie z Ł do W (mieszka i prowadzi działalność na terenie Ł), z końcem 2008 r., 30 lub 31 grudnia zamierza zakończyć prowadzenie działalności gospodarczej. Wnioskodawca zamierza sprzedać swoje przedsiębiorstwo innej osobie fizycznej, w tej sprawie poczynił już wstępne uzgodnienia. Nabywca kontynuowałby działalność na swój rachunek w nabytym od Wnioskodawcy przedsiębiorstwie w rozmiarze nie mniejszym niż dotychczasowa działalność Wnioskodawcy.

Wnioskodawca zaznacza, iż jego firma jest niewielkich rozmiarów, prowadzi ją jako osoba fizyczna, prowadząc ewidencję na zasadach ogólnych w formie podatkowej księgi przychodów i wydatków. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Obrót dla celów podatku dochodowego oraz podatku VAT ewidencjonuje z zastosowaniem kasy fiskalnej. Sprzedaż firmy nastąpiłaby w całości jako przedsiębiorstwo zorganizowane w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, łącznie z informacjami o kontrahentach, dostawcach i odbiorcach oraz przekazaniem logo firmy. Nowy nabywca przejąłby wszystkie uprawnienia, obowiązki oraz wszystkie doświadczenia i informacje handlowe niezbędne do kontynuowania działalności w nie zmniejszonym rozmiarze. W związku z likwidacją poprzez sprzedaż działalności gospodarczej Wnioskodawca zamierza :

  1. sporządzić inwentaryzację wg stanu na dzień 30.12.2008 r. wszystkich składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład majątku jego firmy (środki trwałe, wyposażenie, produkty w toku, produkty gotowe, wyposażenie, towary, ewidencję kontrahentów, dostawców i odbiorców, nazwę i logo firmy),
  2. po ustaleniu ilości i wartości składników majątkowych zamierza w dniu 30.12.2008 r. wystawić fakturę VAT na sprzedaż zorganizowanego przedsiębiorstwa,
  3. po przeprowadzeniu transakcji sprzedaży zorganizowanego przedsiębiorstwa z dniem 31.12.2008 r. zamierza dokonać wyrejestrowania sprzedanej firmy z działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko.


W związku z powyższym zadano następujące pytania :

  • czy nabywający zorganizowane przedsiębiorstwo może używać dotychczasowej nazwy firmy, zmieniając w jej nazwie imię i nazwisko oraz nr identyfikacji podatkowej NIP ...
  • kiedy nabywca firmy powinien zarejestrować prowadzenie działalności gospodarczej (przed datą 30.12.2008 r. czy może ją zarejestrować po dniu 01.01.2009 r.) ...


Wnioskodawca uważa, że nabywca firmy winien zarejestrować swoją działalność używając logo firmy nabytej w dniu jej nabycia tj. 31.12.2008 r. z datą rozpoczęcia działalności być może od dnia 01.01.2009 r. Nabywca, rejestrując działalność winien posłużyć się nowym numerem identyfikacji podatkowej NIP (tym, na podstawie którego rozliczał się dotychczas do dnia nabycia firmy). Nabywca dotychczas nie prowadził działalności gospodarczej, zacznie ją prowadzić w nabytej firmie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności. Według art. 15 ust. 2 cyt. ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zasady ewidencji podatników, płatników podatków, a także płatników składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenia zdrowotne, zasady i tryb nadawania numerów identyfikacji podatkowej oraz zasady posługiwania się tymi numerami określone zostały w ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zmianami), zwanej dalej ustawą o NIP.

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o NIP, podatnicy obowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Zgodnie z ust. 2 tego artykułu, zgłoszenie indentyfikacyjne osób fizycznych zawiera nazwisko, imiona, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, nazwisko rodowe, obywatelstwo lub obywatelstwa, adres miejsca zamieszkania, adres miejsca zameldowania na pobyt stały lub czasowy, rodzaj i numer dowodu tożsamości oraz numer ewidencyjny PESEL.

W myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy podatnicy podatku od towarów i usług obowiązani są dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem. Zgłoszenia identyfikacyjnego dokonuje się niezależnie od zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 96 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. W zgłoszeniu rejestracyjnym w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R, podobnie jak w zgłoszeniu identyfikacyjnym osób fizycznych, jednym z podstawowych elementów identyfikujących osobę fizyczną jest imię i nazwisko a nie nazwa firmy.

Ogólne zasady działania przedsiębiorstw osób fizycznych określone zostały w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami), zgodnie z którą przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową. Przedsiębiorca działa pod firmą – art. 43 2 § 1 Kc. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działania przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych – art. 434 Kc. Zatem, podstawą dla firmy osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko.

Z przedstawionych regulacji wynika, że osoba fizyczna prowadząca samodzielnie działalność gospodarczą, biorąca udział w obrocie prawnym i gospodarczym, zobowiązana jest w szczególności przy wystawianiu i otrzymywaniu faktur VAT do posługiwania się swoim imieniem i nazwiskiem, adresem oraz numerem identyfikacji podatkowej NIP – jako podstawowymi danymi identyfikującymi tę osobę jako podatnika. Podatnicy, na fakturach zakupu i sprzedaży VAT obok danych identyfikujących mogą również umieszczać dodatkowe oznaczenia przedsiębiorcy, bądź nazwy skrócone pod warunkiem, że zostały zgłoszone we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, w zgłoszeniu indentyfikacyjnym podatnika oraz w zgłoszeniu rejestracyjnym dla potrzeb podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać swoje przedsiębiorstwo osobie fizycznej , która będzie kontynuowała jego działalność . Sprzedaż firmy nastąpiłaby w całości jako przedsiębiorstwo zorganizowane w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującym m. in. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwę przedsiębiorstwa).

W świetle powołanych wyżej przepisów prawa podatkowego, nabywca firmy , przed dniem dokonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług winien złożyć w urzędzie skarbowym zgłoszenie identyfikacyjne oraz zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług. Podstawowym kryterium identyfikującym osobę fizyczną jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą jest imię i nazwisko a nie nazwa firmy. Nie wyklucza to możliwości posługiwania się przez podatnika nazwą przedsiębiorstwa nabytego od Wnioskodawcy, która w myśl art. 55 Kc. wymieniona została jako jeden z elementów identyfikujących to przedsiębiorstwo. Nazwa przedsiębiorstwa winna zostać zgłoszona w składanych przez nabywcę dokumentach rejestracyjnych obok danych identyfikujących podatnika (imię i nazwisko, adres, NIP)

Z uwagi na fakt, że zadane pytania dotyczą nabywcy przedsiębiorstwa, przedmiotowa interpretacja nie wywoła u Wnioskodawcy skutków określonych w art. 14k-14n ustawy Ordynacja podatkowa.

Jednocześnie tut. organ informuje, że kwestie pozostałych pytań Wnioskodawcy z zakresu podatku od towarów i usług oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostały rozpatrzone odrębnymi interpretacjami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul.1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj