Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1525/08-2/AK
z 5 lutego 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1525/08-2/AK
Data
2009.02.05


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małoletnich dzieci

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
odpłatne zbycie
opodatkowanie przychodu
prawo do lokalu
spółdzielnie mieszkaniowe
zbycie nieruchomości
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy w związku z nabyciem prawa do lokalu, na podstawie podpisanego ze spółdzielnią własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, w roku 2003, przy sprzedaży przez Wnioskodawcę lokalu będą go obowiązywały przepisy podatkowe ważne przed 01.01.2007 r.?



Wniosek ORD-IN 373 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 31.10.2008 r. (data wpływu 12.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2000 r. Wnioskodawca przystąpił do Spółdzielni Mieszkaniowej w W., której celem było wybudowanie i oddanie do użytkowania mieszkań spółdzielcom. W roku 2003, na ostatnim etapie kończenia inwestycji, spółdzielnia podpisała ze spółdzielcami (Wnioskodawcą) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Jednak na skutek trudności ze zbyciem nowych lokali, spółdzielnia nie wywiązała się ze swojego obowiązku, z uwagi na brak środków pieniężnych na dokończenie inwestycji oraz z uwagi na pogłębiające się zadłużenie, spółdzielnia ogłosiła upadłość. Od 2005 r. majątkiem upadłej spółdzielni zarządzał syndyk masy upadłości, który uznał wszystkie prawa do lokali spółdzielców. W roku 2007 syndyk znalazł nabywcę na majątek spółdzielni, który dokończył inwestycję w 2008 r. Nabywca zgodnie z uzgodnieniami z syndykiem uznał również wszystkie prawa spółdzielców do lokali, co do których spółdzielcy mieli podpisane, jeszcze z zarządem spółdzielni mieszkaniowej, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu.

Z uwagi na fakt długiego procesu realizacji tej inwestycji, przedmiotowy lokal stał się dla Wnioskodawcy zbędny i chce dokonać jego zbycia. Wnioskodawca nie wie jak zinterpretować ewentualny obowiązek podatkowy, tzn. czy w związku z faktem podpisania ze spółdzielnią mieszkaniową własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu w roku 2003 obowiązują Wnioskodawcę stare przepisy podatkowe (tj. obowiązujące do dnia 01.01.2007r., czy pomimo podpisania ww. prawa ale z uwzględnieniem zakończenia inwestycji w roku 2008 (dopiero w tym roku budynek został formalnie wpisany do „KW”), czy obowiązują Wnioskodawcę przepisy podatkowe nowe, tj. te które są ważne po 01.01.2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z nabyciem prawa do lokalu, na podstawie podpisanego ze spółdzielnią własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, w roku 2003, przy sprzedaży przez Wnioskodawcę lokalu będą go obowiązywały przepisy podatkowe ważne przed 01.01.2007 r....

Zdaniem Wnioskodawcy :

Prawo własności nieruchomości jest określone w spółdzielniach mieszkaniowych poprzez spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, iż nabył takie prawo w 2003 r., a to implikuje fakt, że obowiązują go „stare” przepisy podatkowe, ważne przed 01.01.2007 r. Nie ma przy tym znaczenia, że budynek nie figurował formalnie w KW. Fakt wpisu budynku w KW implikuje jedynie jego formalne uwidocznienie papierowe i nie przekreśla faktu, że własność lokalu została przeniesiona ze spółdzielni na Wnioskodawcę w 2003 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest - z zastrzeżeniem ust. 2 - odpłatne zbycie:

  • nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  • innych rzeczy,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

W świetle przytoczonego stanu prawnego, rozstrzygającym faktem odnośnie ewentualnego opodatkowania odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości będzie miał moment nabycia.

Sprzedaż w rozumieniu cywilnoprawnym ma charakter umowy wzajemnej, do której odnosi się wyrażona w art. 488 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) zasada jednoczesnego wykonywania świadczeń, tj. przeniesienia własności nieruchomości lub prawa majątkowego i zapłacenia sprzedawcy ceny. Najważniejsze znaczenie ma jednak treść umowy pomiędzy stronami, albowiem w granicach zasady swobody umów ustanowionej w art. 353¹ Kodeksu cywilnego strony mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Stosownie do powyższego strony mogą ustalić, że przed zawarciem definitywnej umowy sprzedaży kupujący może otrzymać we władanie lokal mieszkalny, zapłacić część lub całość ceny.

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny, a art. 158 k. c. określa wyraźnie formę tej czynności prawnej. Zgodnie z powyższym artykułem umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości. W myśl art. 73 § 2 k. c. – jeżeli ustawa zastrzega dla czynności prawnej inną formę szczególną, czynność dokonana bez zachowania tej formy jest nieważna.

Z uwagi na powyższe, tut. organ podatkowy jako nie uprawniony, nie ocenia zawartej umowy na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego, odniósł się jedynie do momentu powstania przychodu dla celu ustalenia dochodu do opodatkowania.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2003 r. spółdzielnia podpisała z Wnioskodawcą własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu. Wnioskodawca stał się posiadaczem własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu. Jednakże spółdzielnia nie dokończyła inwestycji i nie wydała członkom spółdzielni mieszkań, a następnie ogłosiła upadłość. Majątkiem spółdzielni zarządzał syndyk, który uznał wszystkie prawa do lokali spółdzielców. W roku 2007 syndyk znalazł nabywcę na majątek spółdzielni, który dokończył inwestycję w 2008 r. Nabywca zgodnie z uzgodnieniami z syndykiem uznał również wszystkie prawa spółdzielców do lokali, co do których spółdzielcy mieli podpisane, jeszcze z zarządem spółdzielni mieszkaniowej, własnościowe spółdzielcze prawa do lokali.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym za datę nabycia przedmiotowego lokalu należy uznać moment podpisania ze spółdzielnią własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, które to prawo podpisał Wnioskodawca w roku 2003.

W przedmiotowej sprawie, jeżeli Wnioskodawca zamierza sprzedać powyższy lokal, odnośnie opodatkowania/zwolnienia z opodatkowania uzyskanego przychodu zastosowanie znajdą przepisy obowiązujące do dnia 31 grudnia 2006 r., o ile sprzedaż nastąpi przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Natomiast, gdy sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie uzyskany przychód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj