Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-1/08/MM
z 16 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/423-1/08/MM
Data
2009.01.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
wpłaty z zysku


Istota interpretacji
Czy w sytuacji gdy w wyniku sprzedaży majątku w spółce będącej w stanie likwidacji wystąpi zysku brutto, a z powodu odliczenia strat z lat ubiegłych nie wystąpi podatek dochodowy, spółka jest zobowiązana do dokonania wpłaty z zysku jako spółka Skarbu Państwa w wysokości 15% osiągniętego zysku?



Wniosek ORD-IN 774 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2008r. (data wpływu do tut. Biura 03 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej obowiązku wpłat z zysku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03 listopada 2008r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku wpłat z zysku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka będąca wnioskodawcą w dniu 28 czerwca 2007r. na podstawie uchwały podjętej przez zwyczajne walne zgromadzenie spółki została postawiona w stan likwidacji. Za okres od 28 czerwca 2007r. do 31 grudnia 2007r. spółka poniosła stratę netto w wysokości 1.404.979,14 zł. W sierpniu 2008r., w związku z dokonaną sprzedażą majątku, spółka osiągnęła zysk brutto w kwocie 6.186.066 zł. Składniki majątku zostały sprzedane na poziomie cen wynikających ze sporządzonego operatu szacunkowego wyceny majątku spółki. Podatek dochodowy nie występuje, z uwagi na odliczenia strat z lat ubiegłych. Proces likwidacji nie został dotychczas zakończony, przewiduje się ponoszenie dalszych kosztów likwidacji, skutkujących istotnym zmniejszeniem kwoty zysku w następnych miesiącach sprawozdawczych. Zgodnie z istotą procesu likwidacyjnego całość pozostałego majątku, po dokonaniu spłaty wierzycieli, zostanie przekazana na rzecz Skarbu Państwa. W związku z realizacją listy wierzytelności, spółka nie dysponuje wolnymi środkami pozwalającymi na zapłatę wpłaty z zysku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w powyższej sytuacji spółka jest zobowiązana do dokonania wpłaty z zysku jako spółka Skarbu Państwa w wysokości 15% osiągniętego zysku...

Zdaniem wnioskodawcy, wpłata z zysku nie powinna być dokonana z uwagi na postawienie spółki w stan likwidacji i przekazanie całości niewykorzystanych środków po ukończeniu likwidacji na rzecz Skarbu Państwa.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 w związku z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995r. o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz. U. z 1995r. Nr 154, poz. 792 ze zm.), jednoosobowe spółki Skarbu Państwa oraz spółki, w których wszystkie akcje (udziały) są własnością Skarbu Państwa, z wyjątkiem akcji (udziałów) nieodpłatnie udostępnionych pracownikom na zasadach określonych w odrębnych przepisach, są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zwanych dalej „wpłatami z zysku”, na rzecz budżetu państwa.

Tryb, terminy wpłacania wpłat z zysku i składania deklaracji oraz wzory tych deklaracji zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 21 lutego 1996r. (Dz. U. Nr 21, poz. 100 ze zm.). Wpłaty z zysku zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy dokonywane są zaliczkowo w okresach miesięcznych lub kwartalnych. Ostateczne rozliczenie następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Wyboru okresu, za jaki będzie dokonywana zaliczka, dokonuje spółka. Spółki są obowiązane składać deklaracje o wysokości zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, osiągniętego od początku roku obrotowego, i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby spółki, zaliczki miesięczne (kwartalne) w wysokości różnicy między wpłatami z zysku należnymi z zysku osiągniętego od początku roku obrotowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące (kwartały).

Stosownie do treści art. 2 ust. 5 ww. ustawy, podstawą ustalenia wysokości zaliczki jest zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym osiągnięty w danym okresie, liczony w rachunku narastającym.

Obowiązek wnoszenia wpłaty z zysku ciąży na ww. spółkach przez cały okres ich bytu nie wyłączając okresu likwidacji spółki. Katalog zwolnień i wyłączeń określony w art. 3, art. 5 i art. 7 ww. ustawy ma charakter zamknięty i nie obejmuje spółek w likwidacji.

Przepisy powołanej ustawy nie definiują zysku w sposób szczególny dla potrzeb naliczania wpłat do budżetu. Oznacza to, że jest to zysk brutto ustalony zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości.

W tym miejscu należy rozgraniczyć pojęcia „zysk” i „dochód” i nie utożsamiać podstawy naliczenia wpłaty z zysku z podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym. Określenie „zysk”, będące terminem, którym posługuje się ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), oznacza dodatni wynik finansowy, osiągnięty przez jednostkę za dany okres rozliczeniowy.

Zatem prawidłowość ustalenia podstawy wymiaru wpłat z zysku sprowadza się do prawidłowego ustalenia zysku brutto (zgodnie z ustawą o rachunkowości) i podatku dochodowego (zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych – t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Tym samym w przedmiotowej sprawie pozostaje bez wpływu na obowiązek dokonania wpłaty z zysku fakt, iż z uwagi na odliczenia strat z lat ubiegłych dochód do opodatkowanie podatkiem dochodowym nie wystąpi. Również przekazanie całości niewykorzystanych środków po ukończeniu likwidacji na rzecz Skarbu Państwa nie zwalnia wnioskodawcy z obowiązku wpłacania w ciągu roku zaliczek miesięcznych (kwartalnych) z zysku do budżetu państwa.

Reasumując, jeżeli spółka w stanie likwidacji osiąga zysk, to winna dokonać wpłat z zysku do budżetu państwa na zasadach określonych ww. ustawie o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj