Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1040/08-2/AI
z 12 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1040/08-2/AI
Data
2009.01.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
projekt
stawki podatku
wydanie decyzji


Istota interpretacji
Czy czynności polegające na wydaniu warunków technicznych za podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają opodatkowaniu według 7% stawki VAT jako wymienione w załączniku nr 3 do ustawy w poz. 138 i 153?



Wniosek ORD-IN 341 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu 4 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na czynności polegające na wydaniu warunków technicznych za podłączenie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT na czynności polegające na wydaniu warunków technicznych za podłączenie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Zakład Wodociągów i Kanalizacji) będący zakładem budżetowym Gminy prowadzi działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. W związku z prowadzoną działalnością Zakład pobiera opłatę za:

  • wydanie warunków technicznych za podłączenie do wodociągu – 85,60 zł (brutto),
  • wydanie warunków technicznych za podłączenie do kanalizacji – 85,60 zł (brutto).


Przedmiotowe czynności polegają na wydaniu pisma określającego warunki (tzw. wydanie warunków), jakie wnioskodawca powinien spełnić aby Zakład zapewnił dostawę wody lub odbiór ścieków. Po uzyskaniu warunków technicznych podłączenia do sieci, zainteresowany podmiot, po spełnieniu obowiązków wynikających z przepisów prawa budowlanego, może przyłączyć się do sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej (na własny koszt). Podstawę prawną wykonywania powyższych czynności stanowi:

  • Uchwała Rady Miejskiej nr (…) z dnia 30 września 2005 r. – załącznik nr 1 ww. Uchwały dotyczący regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy – § 19 pkt 3;
  • Zarządzenie Dyrektora Zakładu Wodociągów i Kanalizacji nr (…), z którego wynika wartość opłaty za ww. czynności.

Za ww. czynności Zakład wystawia fakturę z 7% podatkiem VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy czynności polegające na wydaniu warunków technicznych za podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają opodatkowaniu według 7% stawki VAT jako wymienione w załączniku nr 3 do ustawy w poz. 138 i 153...

Zdaniem Wnioskodawcy, podstawowa działalność prowadzona przez Zakład, obejmująca zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 41.00.20 „usługi w zakresie rozprowadzania wody” oraz PKWiU 90.00.11 „usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne”. Wnioskodawca wskazuje na pismo Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 czerwca 2005 r. znak: (…), dotyczące czynności polegających na wydaniu warunków technicznych na podłączenie do sieci kanalizacyjnej, z którego wynika, iż „usługami są czynności (będące końcowym efektem działalności) o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności”, „(…) opłaty nie stanowią kryterium klasyfikacyjnego, a wydanie zezwolenia na wykonanie przyłącza wodociągowego nie jest odrębnie sklasyfikowane i mieści się w ramach działalności podstawowej Zakładu”. Wnioskodawca powołując się na decyzję Izby Skarbowej w Rzeszowie nr IS.11/2-449/2/06 z dnia 10 czerwca 2006 r., uważa, że ww. opłaty są nierozerwalnie związane z podstawową działalnością przedsiębiorstwa jaką jest rozprowadzenie wody i gospodarowanie ściekami, w związku z czym, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podlegają opodatkowaniu według 7% stawki VAT jako wymienione w załączniku nr 3 w poz. 138 i 153.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, przez świadczenie usług – w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy – rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy. Z treści art. 8 ust. 3 ustawy o VAT wynika, iż usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

W związku z powyższym Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia, m. in. przedmiotu opodatkowania poprzez zdefiniowanie wykonywanych czynności i zaklasyfikowanie ich do właściwego grupowania zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.

Dla prawidłowego określenia stawki podatku od towarów i usług w odniesieniu do czynności, które są usługami w rozumieniu przepisów art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, niezbędne jest zatem posiadanie symbolu PKWiU, gdyż ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Klasyfikacje te służą identyfikacji towarów i usług opodatkowanych stawkami niższymi niż 22% oraz zwolnionych od tego podatku.

Z danych zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. W związku z prowadzoną działalnością Zainteresowany pobiera opłatę za wydanie warunków technicznych za podłączenie do wodociągu i kanalizacji.

Wnioskodawca wskazuje, iż działalność podstawowa jaką prowadzi, sklasyfikowana jest pod symbolami PKWiU 41.00.20 jako „ usługi w zakresie rozprowadzania wody” oraz PKWiU 90.00.11, jako „usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne”. Natomiast czynności polegające na wydaniu warunków technicznych na podłączenie do sieci kanalizacyjnej, na podstawie pisma Głównego Urzędu Statystycznego, mieszczą się w ramach działalności podstawowej Wnioskodawcy.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jaki i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

Przepis art. 41 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku tym, pod pozycją 138 wymienione zostały usługi w zakresie rozprowadzania wody (PKWiU 41.00.2), natomiast pod pozycją 153 – usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne (PKWiU 90.0).

W związku z powyższym stwierdzić należy, iż czynności polegające na wydaniu warunków technicznych za podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegają opodatkowaniu według 7% stawki podatku VAT, pod warunkiem, że mieszczą się pod symbolami PKWiU 41.00.20 oraz 90.00.11, wymienionymi w załączniku nr 3 do ustawy o VAT – wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% – pod poz. 138 i 153.

Nadmienia się, iż tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikowania usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) – zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). Tym samym zasady metodyczne wskazują, kto jest właściwy do klasyfikowania świadczonych usług.

Tut. Organ informuje jednocześnie, iż w związku z wejściem w życie z dniem 1 grudnia 2008 r. (z wyjątkami określonymi w art. 15 tej ustawy) ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1320), powołany wyżej art. 8 ust. 3 ustawy o VAT otrzymał następujące brzmienie:

„Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119”.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj