Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB1/415-759/08/KB
z 17 grudnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB1/415-759/08/KB
Data
2008.12.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
przychód z praw majątkowych
remanent likwidacyjny
spółka jawna
wystąpienie wspólnika
zwrot wkładów


Istota interpretacji
skutki podatkowe wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej



Wniosek ORD-IN 691 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana W., przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2008r. (data wpływu do tut. Biura – 30 września 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników spółki jawnej zawiązanej w roku 2001r. Udział w zyskach spółki jawnej wnioskodawcy wynosi 33,33%. Dochody uzyskiwane przez wnioskodawcę opodatkowane są 19% stawką podatku liniowego. Podział zysku osiąganego przez spółkę jawną na koniec danego roku obrachunkowego, od początku działalności był realizowany na podstawie uchwał wspólników w następujący sposób: część zysku była wypłacana wspólnikom zgodnie z ustalonym w umowie spółki udziałem w zysku natomiast pozostała część zysku przekazywana była na kapitał zapasowy lub fundusz zapasowy spółki proporcjonalnie do udziałów w zysku każdego wspólnika – od kwoty zysku wypłaconego wspólnikom jak i zysku przekazanego na kapitał zapasowy odprowadzany był każdorazowo podatek dochodowy. Kwoty pieniężne zatrzymane w kapitale zapasowym spółki nie zostały dotychczas wypłacone wspólnikom. Po dokonaniu podwyższenia wkładu wniesionego do spółki poprzez przeniesienie na poczet wkładu przypadającej na wnioskodawcę części zysku zatrzymanego w kapitale zapasowym spółki wnioskodawca zamierza wystąpić ze spółki i prowadzić działalność gospodarczą w ramach jednoosobowej działalności lub w ramach spółki – jednakże wszelkie przedmioty majątkowe wykorzystywane w działalności dotychczasowej spółki pozostaną w majątku spółki i nie zostaną wykorzystane w nowej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Jakie są konsekwencje podatkowe z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej w sytuacji podwyższenia wkładu wnioskodawcy w sposób opisany powyżej...

W jaki sposób ustala się koszty uzyskania przychodu oraz jaka stawka podatkowa znajdzie zastosowanie...

Zdaniem wnioskodawcy podstawowe zasady rozliczenia pomiędzy spółką jawną a wspólnikiem występującym reguluje kodeks spółek handlowych. Zgodnie z art. 65 ksh w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Jako dzień bilansowy przyjąć należy w przypadku wypowiedzenia – ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia.

W związku z wypłatą udziału kapitałowego i wystąpieniem ze spółki powstają następujące skutki podatkowe. Udział wypłacony wspólnikowi obejmuje wniesiony do spółki wkład, a także procentową część nadwyżki majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady. Kwoty jakie otrzymuje występujący wspólnik z tytułu rozliczenia ze spółką jawną, można podzielić na trzy kategorie:

  1. zwrot równowartości pierwotnie wniesionego do spółki wkładu,
  2. procentowy udział w nadwyżce majątkowej ponad wniesione przez wspólników wkłady, odpowiadający dochodowi uprzednio opodatkowanemu z tytułu prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej,
  3. udział w ww. nadwyżce w części przekraczającej dochód uprzednio opodatkowany z tytułu prowadzonej w formie spółki jawnej działalności gospodarczej.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21,52,52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Ad. 1) Tak więc wkład zwrócony wspólnikowi występującemu ze spółki jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym do wysokości, w jakiej został do tej spółki wniesiony.

Ad. 2) Również wypłacony udział w nadwyżce majątkowej spółki w tej części, w jakiej odpowiada dochodowi, który został już opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako dochód z tytułu prowadzonej w formie spółki działalności gospodarczej, nie podlega ponownemu opodatkowaniu tym podatkiem.

Ad. 3) Jednak wartość udziału w spółce, przewyższająca wartość wkładu, może być większa niż wysokość dochodów już opodatkowanych u wspólnika. Wynika to z faktu, iż wartość zbywcza przyjęta do rozliczeń z występującym ze spółki wspólnikiem, przewyższa wartość bilansową uwzględnianą dla potrzeb podatkowych. Zatem w świetle powołanych powyżej przepisów część wypłaconego udziału, która nie znalazła pokrycia w opodatkowanym już dochodzie, stanowi przysporzenie majątkowe, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe uzasadnia także okoliczność, że w bilansie sporządzonym wg wartości zbywczej majątku spółki ujęte są również składniki majątkowe objęte spisem, o którym mowa w art. 44 ust 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sporządzonym w celu obliczenia podatku od dochodu z remanentu likwidacyjnego. Zatem opodatkowanie całości ww. przysporzenia prowadziłoby do podwójnego opodatkowania tej samej podstawy.

Kwota nadwyżki stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, co obejmuje uprawnienie do stosowania stawki liniowej opodatkowania. Rozliczenie dokonane przy wystąpieniu ze spółki jest bowiem rezultatem działalności gospodarczej prowadzonej wcześniej w jej ramach i nie można go traktować odrębnie.

Koszty uzyskania przychodów rozliczane są na zasadach ogólnych, kosztem będzie zatem m. in. wartość wydatków związana z wniesieniem wkładu do spółki.

Podsumowując: opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega jedynie różnica (nadwyżka) między kwotą wypłaconą w związku z wystąpieniem ze spółki jawnej a wartością zwróconego wkładu oraz wartością udziału w spółce ponad wysokość wkładu, odpowiadającą dochodowi już opodatkowanemu, pomniejszona o dochód z remanentu likwidacyjnego. Powyższa nadwyżka jest dochodem z pozarolniczej działalności gospodarczej i może być opodatkowana 19% stawką podatku liniowego. Nie ma przy tym znaczenia źródło i sposób podwyższenia wkładu wniesionego przez wspólnika do spółki jawnej.

W sytuacji, gdy wspólnik będący osobą fizyczną występuje ze spółki osobowej i zamierza kontynuować działalność gospodarczą samodzielnie lub w ramach innej spółki osobowej, nie powstaje obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a także nie powstaje w związku z tym obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od remanentu likwidacyjnego, co wynika z regulacji przepisów art. 24 ust. 3 oraz art. 44 ust. 4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm. – określanego w dalszej części skrótem K.s.h.) spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Stosownie do postanowień art. 8 § 1 K.s.h. spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka jawna może zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników.

Zgodnie z art. 65 § 1 K.s.h. w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki (jawnej) wartość udziału kapitałowego wspólnika albo jego spadkobiercy oznacza się na podstawie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Jako dzień bilansowy przyjąć należy – w przypadku wypowiedzenia – ostatni dzień roku obrotowego, w którym upłynął termin wypowiedzenia (art. 65 § 2 pkt 1 K.s.h.). Z kolei w myśl art. 65 § 3 K.s.h. udział kapitałowy obliczony w sposób określony w § 1 i § 2 powinien być wypłacony występującemu wspólnikowi w pieniądzu, zaś rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze.

Spółka jawna, jako osobowa spółka prawa handlowego nie posiada zdolności prawnej. Tym samym z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki a nie spółka.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Przy czym, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat (art. 8 ust. 2 pkt 1 tej ustawy). W konsekwencji każdy ze wspólników spółki jawnej oblicza odrębnie dochód z udziału w tejże spółce i każdy samodzielnie m. in. od tego dochodu oblicza podatek dochodowy. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odrębnym źródłem przychodów są pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Natomiast za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw (art. 18 ww. ustawy). Zauważyć przy tym należy, iż zawarte w ww. przepisie wyliczenie praw majątkowych nie stanowi katalogu zamkniętego. Należy zatem przyjąć, iż do katalogu praw majątkowych objętych zakresem regulacji art. 18 ww. ustawy można zaliczyć także inne prawa, nie wymienione w tym przepisie.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy - wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawca zamierza wystąpić z trzyosobowej spółki jawnej. W związku z tym wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do zwrotu wartości ustalonego udziału kapitałowego, który będzie stanowił dla wnioskodawcy przysporzenie majątkowe, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Wartość udziału kapitałowego przypadającego na wspólnika występującego ze spółki ustala się poprzez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą spółki, tj. wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym (wartość, jaką można uzyskać za spółkę). Bilans ten winien zawierać wszystkie składniki materialne i niematerialne (wg cen rynkowych), które mają wartość wymierną w pieniądzu. Zatem wartość udziału kapitałowego należnego występującemu ze spółki wspólnikowi jest ustalana na podstawie bilansu sporządzonego według cen rynkowych.

Przychód uzyskany z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej zaliczyć należy do źródła określonego w ww. art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jako przychód z praw majątkowych. Przy czym, mając na względzie cyt. wyżej art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy, opodatkowaniu podlegać będzie jedynie nadwyżka wartości ustalonego udziału kapitałowego ponad wartość wniesionego wkładu. Nie ma przy tym znaczenia wcześniejsze opodatkowanie wspólnego majątku spółki przez jej wspólników.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wspólnicy spółki jawnej (w tym wnioskodawca) zamierzają przeznaczyć zgromadzone w kapitale zapasowym spółki środki pieniężne na podwyższenie wartości udziałów wspólników. Przepisy prawa podatkowego nie zawierają w tej kwestii żadnych ograniczeń. Jeżeli zatem w myśl odrębnych przepisów czynność taka jest prawnie dozwolona, w przypadku późniejszego wystąpienia wspólnika ze spółki wolny od podatku dochodowego będzie zwrócony wspólnikowi udział kapitałowy do wysokości podwyższonego wkładu. Zauważyć przy tym należy, iż w przypadku przeznaczenia całego kapitału zgromadzonego w kapitale zapasowym na podwyższenie wartości udziału tylko jednego wspólnika, wspólnik ten uzyska od pozostałych wspólników podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym nieodpłatne świadczenie. Wspólnicy ci przekażą bowiem przypadający na nich udział w zgromadzonych na kapitale zapasowym środkach na rzecz jednego ze wspólników nie otrzymując w zamian żadnego świadczenia.

W myśl art. 9 ust. 1a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ww. ustawy dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2 ww. ustawy).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż dochody z praw majątkowych, a więc także te uzyskane z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej, podlegają kumulacji z innymi dochodami i należy je wykazać w zeznaniu rocznym, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku. W tym samym terminie należy wpłacić z tego tytułu podatek, obliczony zgodnie z określoną w art. 27 ust. 1 cytowanej ustawy, skalą podatkową. Przychody z praw majątkowych nie mogą być opodatkowane 19% stawką tzw. podatku liniowego, zgodnie bowiem z cyt. wyżej art. 9a ust. 2 ww. ustawy, tzw. podatkiem liniowym mogą być opodatkowane jedynie przychody uzyskane z pozarolniczej działalności gospodarczej bądź działów specjalnych produkcji rolnej.

Reasumując stwierdzić należy, iż w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej opodatkowaniu podlegać będzie nadwyżka wypłaconego temu wspólnikowi udziału kapitałowego ponad wysokość wniesionego (podwyższonego) wkładu. Uzyskany z tego tytułu przychód będzie przychodem z praw majątkowych, opodatkowanym według skali podatkowej.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:

  1. w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  2. nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  3. osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  4. nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Podatek od dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 3, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności, a w przypadku podatników, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek - w terminie płatności zaliczki za ostatni kwartał prowadzenia działalności. W tym przypadku podatnik jest obowiązany w terminie płatności tego podatku złożyć w urzędzie skarbowym spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, w tym także dzieł sztuki, eksponatów muzealnych i aparatury audiowizualnej, niebędących środkami trwałymi, wycenionych według cen zakupu, jeżeli wydatki na ich nabycie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 44 ust. 4 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika jednakże, iż wnioskodawca po wystąpieniu ze spółki jawnej zamierza prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą w ramach jednoosobowej działalności lub w ramach spółki. Wszelkie przedmioty majątkowe wykorzystywane w działalności dotychczasowej spółki pozostaną w majątku tej spółki i nie zostaną wykorzystane w nowej działalności gospodarczej prowadzonej przez wnioskodawcę.

Mając na względzie cyt. wyżej przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli wnioskodawca po wystąpieniu ze spółki jawnej będzie kontynuował prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej (niezależnie od formy jej prowadzenia oraz zakresu działalności), w związku z wystąpieniem ze spółki będzie zobowiązany do sporządzenia remanentu likwidacyjnego, o którym mowa w ww. art. 24 ust. 3 ww. ustawy (a nie jak błędnie wskazano we wniosku w art. 24 ust. 1 tej ustawy). Nie wystąpi jednak po jego stronie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku od remanentu, bowiem nie wygaśnie u niego źródło przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Odnosząc się natomiast do kwestii ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej stwierdzić należy, iż stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Aby zatem dany wydatek mógł zostać zakwalifikowany do kosztów uzyskania przychodu musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

  • musi być ponoszony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu;
  • nie może być wymieniony w art. 23 w/w ustawy, wśród wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów;
  • musi być należycie udokumentowany.

Z uwagi na fakt, iż uzyskane z tytułu wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej środki do wysokości wniesionego wkładu są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz stanowią przychód z praw majątkowych, do kosztów uzyskania przychodu z tytułu wystąpienia wspólnika z tej spółki można zaliczyć jedynie te wydatki, które zostały poniesione w związku z czynnością wystąpienia wspólnika ze spółki, a które odpowiadają uzyskanemu przychodowi podlegającemu opodatkowaniu. Kosztem tym nie mogą być zatem wydatki związane z wniesieniem wkładu do spółki, bowiem wydatki te powinny były zostać już raz zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej, jako koszty pomniejszające dochód ze źródła przychodu jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31 – 511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj