Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-979/08-4/MT
z 14 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-979/08-4/MT
Data
2009.01.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
działki
grunty
nieruchomości
sprzedaż gruntów
stawki podatku
zamiar


Istota interpretacji
Czy sprzedaż opisanych we wniosku działek podlega opodatkowaniu VAT?



Wniosek ORD-IN 478 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2008 r. (data wpływu 16 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 stycznia 2009 r. (data wpływu 8 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu. Wniosek uzupełniono w dniu 8 stycznia 2009 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca – jako kupujący – aktem notarialnym z dnia 15 września 2006 r. rep. A nr (…) zawarł warunkową umowę sprzedaży, mocą której sprzedawca zobowiązał się do sprzedaży niezabudowanej nieruchomości rolnej położonej w Ś, gmina Ś, powiat Z G, województwo l, składającej się z działek gruntu oznaczonych numerami: (…) (…) (…) o łącznej powierzchni 5,00 ha, dla której Sąd Rejonowy VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW numer (…). W dacie zawarcia warunkowej umowy sprzedaży dla działek będących przedmiotem transakcji, nie było planu zagospodarowania przestrzennego. Wnioskodawca nie miał zarejestrowanej działalności gospodarczej. Następnie dla ww. niezabudowanej nieruchomości rolnej opracowano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe wraz z infrastrukturą techniczną (uchwała z dnia 29 czerwca 2006 r. Nr (…) Rady Gminy). Zainteresowany prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zagospodarowaniu i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Wpis do ewidencji działalności gospodarczej nastąpił w dniu 26 czerwca 2007 r. (Nr …). Dnia 29 czerwca 2007 r. zgodnie z wydanym zaświadczeniem Wnioskodawca otrzymał REGON (…). Następnie decyzją z dnia 16 października 2007 r. Zainteresowany otrzymał NIP (…). Wnioskodawca zakupu niezabudowanej nieruchomości rolnej położonej w Ś, gmina Ś, powiat Z G, województwo l składającej się z działek gruntu oznaczonych numerami: (…) (…) (…) nie dokonuje w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej. Ponadto, sprzedający nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Sprzedaż ma charakter incydentalny, jednorazowy. Czynność nie jest wykonywana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy.

Uzupełniając Wnioskodawca wskazuje, że sprzedawca nie wykorzystywał i nie wykorzystuje gruntów w działalności gospodarczej, w tym również w działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o VAT. Nie posiadał i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego. Nie udostępniał i nie udostępnia posiadanych gruntów innym osobom na podstawie umowy dzierżawy, ani też na podstawie umowy użyczenia. Nieruchomość została nabyta przez Wnioskodawcę w celu wybudowania domów jednorodzinnych, wykonanie planów zależy jednak od sytuacji na rynku deweloperskim. W przypadku sprzedaży domów jednorodzinnych czynności te będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca zawierając umowę przeniesienia prawa własności niezabudowanej nieruchomości rolnej położonej w Ś, gmina Ś, składającej się z działek gruntu oznaczonych numerami: (…) (…) (…) o łącznej powierzchni 5,00 ha, dla których opracowano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z przeznaczaniem pod budownictwo mieszkaniowe wraz z infrastrukturą techniczną (uchwała z dnia 29 czerwca 2006 r. nr (…) Rady Gminy) jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT w okolicznościach, gdy kupuje do majątku odrębnego, niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, a sprzedający nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej... Innymi słowy, czy przedmiot sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem VAT...
  2. W przypadku uznania, iż przedmiot sprzedaży podlega opodatkowaniu, a Wnioskodawca zobowiązany jest do zapłaty podatku VAT (przy założeniu, że Zainteresowany kupuje do majątku osobistego), to czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prawo do odliczenia zapłaconego podatku...


Zdaniem Wnioskodawcy, taka transakcja nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Taki pogląd wynika z faktu, że przedstawiona powyżej transakcja ma charakter incydentalny. Nie jest przeprowadzana ze z góry powziętym zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, jak również nie będą to czynności wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W ocenie Zainteresowanego przepisy art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), powinny być rozumiane w ten sposób, że warunkiem uznania, iż podmiot działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług jest ustalenie, że działa on jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik lub jako osoba wykonująca wolny zawód. Innymi słowy, jeśli dana czynność została wykonana poza zakresem działań producenta, handlowca, usługodawcy, pozyskującego zasoby naturalne, rolnika czy wykonującego wolny zawód, to z tytułu wykonania takich czynności dany podmiot nie może być uznany za podatnika podatku od towarów i usług, i to bez względu na to, czy czynność tę wykonał jednorazowo, jeżeli okoliczności faktyczne mogą wskazywać na zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie. Należy przy tym podkreślić, że zwłaszcza w przypadku działalności gospodarczej w zakresie handlu, zamiar częstotliwego wykonywania czynności musi być ujawniony już w momencie nabycia towaru, a nie w momencie jego sprzedaży. Nie można bowiem pominąć tego, że przez pojęcie „handel” należy rozumieć dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży. Jak wskazano powyżej, zdaniem Wnioskodawcy brak jest podstaw do uznania, że sprzedaż powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. W okolicznościach faktycznych niniejszej sprawy występuje sprzedaż jednorazowa. Majątek ten nabywany był na własne potrzeby danej osoby, a nie z przeznaczeniem na działalność handlową, a zatem jego sprzedaż zarówno w całości, jak i w częściach, jednemu lub wielu nabywcom, z zyskiem lub bez, nie może być uznana za działalność handlową ze skutkiem w postaci uznania sprzedawcy i kupującego za podatnika podatku od towarów i usług. W przypadku uznania, że z tytułu przedstawionej transakcji należny jest podatek VAT Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia zapłaconego podatku VAT.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast towarami, w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza” zostały, dla potrzeb podatku od towarów i usług, zdefiniowane w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT. Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ww. ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem, aby dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Mając na uwadze powyższe, uzasadnione jest twierdzenie, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem działał jako podatnik podatku od towarów i usług.

Ze złożonego wniosku wynika, że okoliczności będące przyczyną dokonanej transakcji sprzedaży działek, nie wskazują na zamiar wykonania ich w sposób częstotliwy (powtarzający się) i zarobkowy. W nadesłanym uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazał, że sprzedawca nie wykorzystywał i nie wykorzystuje gruntów w działalności gospodarczej, w tym również w działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o VAT. Nie posiadał i nie posiada statusu rolnika ryczałtowego. Nie udostępniał i nie udostępnia posiadanych gruntów innym osobom na podstawie umowy dzierżawy, ani też na podstawie umowy użyczenia. Sprzedawca nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, a sprzedaż ma charakter indywidualny, jednorazowy. Czynność nie jest wykonywana w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania tych transakcji w sposób częstotliwy.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Grunty spełniają definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Jednakże nic nie wskazuje na to, aby dokonując sprzedaży gruntu sprzedawca działał w charakterze handlowca. Sprzedając grunt korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, a zatem czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W związku z powyższym dostawa działek dokonana przez sprzedawcę nie będzie stanowiła działalności gospodarczej, z uwagi na fakt, iż transakcje nie mają charakteru zarobkowego, lecz związane są z przysługującym podatnikom prawem do rozporządzania własnym majątkiem.

Reasumując, jeżeli przedmiotowy grunt nie był wykorzystywany przez sprzedawcę w działalności gospodarczej (w tym rolniczej), nabyty został dla celów prywatnych i dokonanie dostawy ma charakter incydentalny, należy stwierdzić, że sprzedaż przedmiotowego gruntu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przedmiocie zawartego we wniosku pytania 2 tut. Organ wyjaśnia, iż w związku z prawidłowym stanowiskiem w zakresie pytania pierwszego, zagadnienie zawarte w tym pytaniu stało się bezprzedmiotowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj