Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-405/08-2/AF
z 16 stycznia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-405/08-2/AF
Data
2009.01.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
Czechy
spółki
umowa


Istota interpretacji
Wnioskodawca składa zapytanie czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy Wnioskodawcą (posiadającym siedzibę w Polsce) a Pożyczkodawcą (posiadającym siedzibę w Polsce), niebędącym udziałowcem Wnioskodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce w sytuacji, gdy umowa pożyczki zostanie zawarta poza granicami Polski oraz środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki w momencie jej zawarcia znajdują się poza terytorium Polski na zagranicznym rachunku bankowym GE....



Wniosek ORD-IN 404 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 21.10.2008 r. (data wpływu 27.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiadający siedzibę na terytorium Polski zamierza zawrzeć umowę pożyczki z G.. Sp. z o.o. („Pożyczkodawca”) również posiadającą siedzibę na terytorium Polski, niebędącą udziałowcem Wnioskodawcy. Zarówno Wnioskodawca, jak i Pożyczkodawca należą do międzynarodowej grupy kapitałowej. W związku z faktem, że większość członków zarządu obu spółek posiada miejsce zamieszkania na terytorium Czech oraz mając na uwadze względy administracyjno - logistyczne podjęto decyzję, że przedmiotowa umowa pożyczki zostanie zawarta na terytorium Czech.

Przedmiotem umowy pożyczki będą środki pieniężne należące do Pożyczkodawcy, które znajdują się na rachunku bankowym należącym do GE…. („GE…”), w banku mającym siedzibę poza granicami Polski, tj. w Hi. GE... parę miesięcy temu zawarła umowę sprzedaży akcji z Pożyczkodawcą, ale do tej pory nie uiściła należności za zakupione akcje. Pieniądze za przedmiotowe akcje znajdują się na wspomnianym rachunku bankowym w banku h.

W związku z faktem, że Pożyczkodawca zawarł z Wnioskodawcą umowę pożyczki, GE... przeleje środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki ze swojego rachunku w banku mającym siedzibę poza granicami Polski bezpośrednio na rachunek bankowy Wnioskodawcy prowadzony przez bank z siedzibą na terenie Polski.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W świetle powyższego stanu faktycznego, Wnioskodawca składa zapytanie czy umowa pożyczki zawarta pomiędzy Wnioskodawcą (posiadającym siedzibę w Polsce) a Pożyczkodawcą (posiadającym siedzibę w Polsce), niebędącym udziałowcem Wnioskodawcy, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce w sytuacji, gdy umowa pożyczki zostanie zawarta poza granicami Polski oraz środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki w momencie jej zawarcia znajdują się poza terytorium Polski na zagranicznym rachunku bankowym GE....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy kluczowe znaczenia dla prawidłowego rozstrzygnięcia powyższego pytania ma art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (ustawa PCC”). Zgodnie z tym przepisem czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 5, jeżeli ich przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  2. rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Powyższa regulacja oznacza, że aby umowa pożyczki zawierana przez spółkę posiadającą siedzibę na terenie Polski nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych („PCC”) muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki, tj.: zawarcie umowy pożyczki musi nastąpić poza granicami Polski oraz pieniądze będące przedmiotem umowy pożyczki w momencie jej zawierania muszą znajdować się poza terytorium Polski. Stanowisko takie znajduje także potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych (przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 11 grudnia 2007 r.; sygn. I SA/GL 646/07).

Zdaniem Wnioskodawcy w przedmiotowym stanie faktycznym obie przesłanki, o których mowa powyżej, zostaną spełnione. W konsekwencji umowa pożyczki zawarta pomiędzy Wnioskodawcą a Pożyczkodawcą nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC w Polsce.

Jak Wnioskodawca zauważył w zaprezentowanym powyżej stanie faktycznym umowa pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Polski, tj. w Czechach. Zarówno Wnioskodawca, jak i Pożyczkodawca należą do międzynarodowej grupy kapitałowej i m.in. dlatego też członkami zarządu w obu spółkach są osoby nieposiadające w Polsce miejsca stałego zamieszkania. W tym przypadku większość członków zarządu, zarówno Wnioskodawcy, jak i Pożyczkodawcy, zamieszkuje na stałe w Czechach. Mając powyższe na uwadze, a także uwzględniając elementy administracyjne i logistyczne, została podjęta decyzja, że przedmiotowa umowa pożyczki zostanie zawarta na terytorium Czech. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, zostanie spełniony pierwszy z warunków o których mowa w art. 1 ust. 4 ustawy PCC.

W odniesieniu do drugiego z warunków pozwalających na uznanie, że przedmiotowa umowa pożyczki nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC w Polsce, Wnioskodawca zauważa, że środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki w momencie jej zawierania będą znajdować się poza terytorium Polski. Jak zostało wskazane w stanie faktycznym GE... posiadająca siedzibę poza granicami Polski nie dokonała jeszcze zapłaty na zakupione od Pożyczkodawcy parę miesięcy temu akcje. Środki finansowe przeznaczone na zapłatę za wspomniane akcje znajdują się wciąż na rachunku bankowym GE... prowadzonym w banku z siedzibą zagranicą. W związku z zawarciem przez Wnioskodawcę z Pożyczkodawcą umowy pożyczki środki pieniężne będące jej przedmiotem zostaną przelane bezpośrednio z rachunku bankowego GE... prowadzonego w banku z siedzibą poza terytorium Polski na rachunek bankowy Wnioskodawcy prowadzony w banku mającym siedzibę w Polsce. Mając powyższe na uwadze, w szczególności fakt, że środki pieniężne będące przedmiotem umowy pożyczki znajdują się w momencie zawarcia tejże umowy poza granicami Polski na rachunku bankowym GE... zostanie spełniony drugi z warunków o których mowa w art. 1 ust. 4 ustawy PCC.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca przytacza również interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, który w piśmie z 12 sierpnia 2008 r. (sygn. IPPB2/436-176/08-2/MZ), w bardzo zbliżonym stanie faktycznym, uznał, że skoro dwie przesłanki wynikające z przepisów ustawy PCC pozwalające na nieopodatkowanie czynności PCC, tj. zawarcie umowy poza granicami kraju oraz posiadanie pieniędzy będących przedmiotem umowy pożyczki poza terytorium Polski, zostaną spełnione, umowa taka nie podlega PCC w Polsce na podstawie art. 1 ust. 4 ustawy PCC.

Mając powyższe argumenty na uwadze, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż zawarta przez niego umowa pożyczki, w stanie faktycznym wskazanym powyżej, nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj