Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-1294/08-2/AZ
z 4 listopada 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-1294/08-2/AZ
Data
2008.11.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
odstępne
rozwiązanie umowy
spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego
sprzedaż nieruchomości
wkład budowlany
zwrot wkładów


Istota interpretacji
Czy Spółka ma obowiązek pobrania podatku dochodowego tytułem wypłaconego dla rezygnującego z nabycia nieruchomości klienta, od wynagrodzenia za odstąpienie od umowy? Osoba fizyczna jest rezydentem Irlandii Południowej.



Wniosek ORD-IN 272 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U.z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 17.07.2008 r. (data wpływu 25.07.2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27.10.08 r. (data nadania 27.10.2008 r., data wpływu 29.10.2008 r.) złożonym na wezwanie Nr IPPB2/415-1294/08-2/AZ z dnia 20.10.2008 r. (data nadania 20.10.2008 r., data doręczenia 24.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłaconych rezygnującemu z nabycia nieruchomości rezydentowi Irlandii Południowej kwot zaliczonych jako wpłaty na zakup mieszkania oraz wynagrodzenia za odstąpienie od umowy (tzw. odstępnego) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.07.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłaconych rezygnującemu z nabycia nieruchomości rezydentowi Irlandii Południowej kwot zaliczonych jako wpłaty na zakup mieszkania oraz wynagrodzenia za odstąpienie od umowy (tzw. odstępnego).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka wykonuje działalność developerską. Z nabywcami zawierane są umowy przedwstępne zakupu nieruchomości położonych w Polsce. Umowy nie są sporządzane notarialnie. Finansowanie budowy odbywa się m.in. z wpływu zaliczek przewidzianych w ww. umowie. Jeden z naszych klientów, rezydent Irlandii Południowej, nie przebywający w Polsce, z którym podpisaliśmy umowę przedwstępną nabycia nieruchomości, przed zakończeniem budowy domu i sporządzeniem aktu notarialnego przeniesienia własności domu, złożył Spółce ofertę wycofania się z transakcji zakupu nieruchomości w zamian za zwrot wpłaconych zaliczek i wypłatę przez naszą Spółkę wynagrodzenia z tytułu odstąpienia od umowy czyli tzw. odstępnego. Spółka jest zainteresowana ofertą, ponieważ mogłaby znacznie korzystniej sprzedać lokal innemu nabywcy wg aktualnych cen rynkowych, znacznie wyższych od wartości wyrażonej w umowie przedwstępnej z dotychczasowym klientem nawet z uwzględnieniem wypłaty odstępnego.

Pismem z dnia 20.10.2008 r. Nr IPPB2/415-1294/08-2/AZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku.

Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w terminie, pismem z dnia 27.10.2008 r. (data wpływu 29.10.2008 r.).

W odpowiedzi na ww. pismo Wnioskodawca przesłał aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, z którego wynika prawo osoby, która podpisała przedmiotowy wniosek do występowania w imieniu Spółki z o.o. z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka ma obowiązek pobrania podatku dochodowego tytułem wypłaconego dla rezygnującego z nabycia nieruchomości klienta, od wynagrodzenia za odstąpienie od umowy... Osoba fizyczna jest rezydentem Irlandii Południowej.

Zdaniem wnioskodawcy:

Spółka nie wystąpi w roli płatnika podatku dochodowego na podstawie art. 22 ust.1 wskazanej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Otrzymujący wynagrodzenie ma obowiązek rozliczenia tego dochodu w Irlandii tj. w państwie swojej rezydencji.

W przedstawionej sprawie nie będą miały zastosowania ani art. 6 o dochodach z nieruchomości ani art. 13 o zyskach ze sprzedaży majątku ponieważ otrzymujący wynagrodzenie nie stał się właścicielem nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej dalej updof, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zwrot wkładów wniesionych do spółdzielni stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie bowiem z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12 – 14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Użyte w tym przepisie sformułowanie „w szczególności” oznacza, iż przepis zawiera tylko przykładowe wyliczenie przychodów, co oznacza, że przysporzenia majątkowe, nie zaliczane do pozostałych źródeł przychodów stanowią przychody objęte tym przepisem.

Zgodnie z art. 42a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 2005 r. – osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne mniemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Biorąc powyższe pod uwagę developer dokonujący zwrotu kwot zaliczonych jako wpłaty na zakup nieruchomości oraz wypłacający wynagrodzenie za odstąpienie od umowy, jest zobowiązany sporządzić informację o wypłaconych podatnikowi należnościach lub świadczeniach – PIT-8C.

Reasumując Spółka nie ma obowiązku pobrania podatku dochodowego z tytułu wypłaconych rezygnującemu z nabycia nieruchomości klientowi (rezydentowi Irlandii Południowej) kwot zaliczonych jako wpłaty na zakup nieruchomości oraz wynagrodzenia za odstąpienie od umowy (tzw. odstępnego).

Otrzymujący wynagrodzenie ma obowiązek rozliczenia należności z ww. tytułu w Irlandii tj. w państwie swojej rezydencji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj